Γνωρίζετε παιχνίδια adveture;

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Re: Γνωρίζετε παιχνίδια adveture;

Δημοσίευσηαπό ILIAS GR » Νοέμβριος 28th, 2016, 1:58 pm

Rebrobates (Next Life)

Αρκετά καλό, (παλιό βέβαια) βγαίνει και σε Ελληνική έκδοση.

1.jpg
Κανένα παιχνίδι δεν θεωρείται χαμένο, όσο αυτό εξακολουθεί να παίζεται!...
Άβαταρ μέλους
ILIAS GR
New poster

Δημοσ.: 461
Εγγραφη: Νοέμβριος 4th, 2016, 1:37 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλός μετανάστης στην Αθήνα…
Το μέλος ILIAS GR, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό the_black_planet » Δεκέμβριος 26th, 2016, 11:32 pm

Εμένα η μεγάλη μου καψούρα ήταν η σειρά Quest for Glory της Sierra. Απίστευτο κόλλημα, ακόμα βλέπω όνειρα ότι βγαίνει τελικά η 6η συνέχεια! Μου άρεσε πολύ το gameplay του που είχε μπολιάσει το κλασσικό adventure με στοιχεία RPG και δεν ήταν γραμμικό όπως τα περισσότερα παιχνίδια του είδους αλλά σου έδινε μεγάλη ελευθερία και είχε και διαφορετικά μονοπάτια, κατ'αρχάς είχε 3 classes για να διαλέξεις (fighter, wizard, thief) που ανάλογα με το ποιά επιλέγεις διαφοροποιόταν αρκετά κάποια σημεία του σεναρίου και οι γρίφοι λύνονταν με διαφορετικό τρόπο αλλά και πέρα από αυτό πολλοί γρίφοι είχαν αρκετές εναλλακτικές λύσεις και υπήρχαν αρκετά "side-quests" που δεν ήταν απαραίτητα για να τελειώσεις το παιχνίδι αλλά του προσέδιδαν υψηλό replay value. Κάθε επεισόδιο του παιχνιδιού εκτυλισσόταν σε διαφορετικό κόσμο που είχε στοιχεία από ιστορικά settings και κουλτούρες, γενικά οι κόσμοι και οι χαρακτήρες του είχαν πολύ βάθος! Τώρα οι δημιουργοί του, το θρυλικό ζευγάρι Corey και Lori Ann Cole ετοιμάζουν ένα καινούργιο παιχνίδι και το περιμένω πώς και πώς!

http://hero-u.com/

Επίσης αγαπημένο παιχνίδι ήταν το Shadow of the Comet της γαλλικής Infogrames, φοβερή απόδοση της ατμόσφαιρας του Lovecraft, το πιο "στοιχειωμένο" παιχνίδι που έχω παίξει εγώ προσωπικά! Βγήκε μετά από μερικά χρόνια και η συνέχεια του, το Prisoner of Ice που ήταν βασισμένο κυρίως στα Βουνά της Τρέλας, ωραίο παιχνίδι και αυτό αλλά καμία σχέση με το 1ο, ήταν πολύ πιο μικρό και υπερβολικά γραμμικό. Επίσης για το Gabriel Knight που συζητούσατε πριν αξίζει να δοκιμάσετε την επανέκδοση του πρώτου, έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και μακάρι να βγουν και άλλες τέτοιες επανεκδόσεις κλασσικών τίτλων.

http://www.postudios.com/company/games/ ... /index.php
the_black_planet
New poster

Δημοσ.: 150
Εγγραφη: Φεβρουάριος 11th, 2008, 1:35 pm
Το μέλος the_black_planet, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό garfield1 » Φεβρουάριος 22nd, 2017, 3:39 pm

Παρόμοια με το Atlantis είναι τα Adventures of Sherlock Holmes, έχουν βγει αρκετά, το αγαπημένο μου είναι το The Awakened, (πάντα μου άρεσε το δίδυμο Σέρλοκ-Κθούλου ).

Πολύ καλά είναι και τα παιχνίδια της εταιρείας Telltale, που βασίζονται κυρίως σε ιστορίες τηλεοπτικών σειρών (Game of Thrones, Walking Dead) και κόμιξ (Fables) και συνδυάζουν μυστήριο και δράση.
garfield1
New poster

Δημοσ.: 28
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 22nd, 2016, 1:17 pm
Το μέλος garfield1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Παιχνίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες