Total War Warhammer

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: thedio και 6 επισκέπτες

Re: Total War Warhammer

Δημοσίευσηαπό Lord Snow » Μάιος 23rd, 2016, 4:58 pm

Σε επιπεδο gameplay, οχι eye candy, το MTW ηταν ανωτερο του MTW2.

1) Ο Παπας επαιζε καθοριστικο ρολο και αν τον αγνοουσες ειχες σοβαρες συνεπειες.
2) Ηταν πιο συνθετη η αλληλεπιδραση με τους στρατηγους/ευγενεις σου. Μοιραζες τιτλους η αφαιρεση των οποιων σημαινε δυσαρεσκεια, πιθανη επανασταση. Μπορουσες να δολοφονησεις ευγενεις ή ακομα και διαδοχο αλλα αν το πραγμα στραβωνε ειχες επισης σοβαρες συνεπειες. Οταν ενας στρατηγος επαναστατουσε τοτε εχανες τον στρατο ή την συγκεκριμενη περιοχη, δεν εμφανιζονταν μαγικα rebel δυναμεις.
3) Ειχε πολυ πιο ενδιαφερον μηχανισμο για τις σταυροφοριες
4) Αν τα εκανες πραγματικα σκατα τοτε ξεσπουσε γενικευμενη εξεγερση και ταυτοχρονα δημιουργια νεου faction
5) Οι στρατιωτικες μοναδες ειχαν πιο σωστες διαβαθμισεις
6) Μπορουσες να επιλεξεις το χρονικο πλαισιο του παιχνιδιου
7) Λογω πλατφορμας πρακτικα μπορουσες να εχεις απειρα μοναδικα units/factions.

Οταν βγηκε το RTW διατηρουνταν ακομα η σωστη ισορροπια μεταξυ eye candy και gameplay. To προβλημα με το RTW ηταν ο πολυ περιορισμενος αριθμος μοναδικων units και το οτι για καποιο περιεργο λογο οι modellers δεν πετυχαν σωστη ιστορικη αναπαρασταση ουτε μιας μοναδας. Κατι που διορθωθηκε με πολυ κοπο απο τους modders. Mετα εγινε η πωληση στην Sega και αρχισαν τα παρατραγουδα. AlexanderΤW η ντροπη της σειρας και ΒΙTW με κατι σπεσιαλ κινησεις βγαλμενες απο το Σονικ.
Το MTW2 δεν ηταν μονο φτωχοτερο σε υποβαθρο, δεν χρησιμοποιουσε μονο την ιδια κουρασμενη μηχανη, αλλα ηταν τιγκα στα bugs πολλα εκ των οποιων δεν διορθωθηκαν ποτε. Πχ η ταση pikemen με την πρωτη επαφη να χρησιμοποιουν το δευτερευον οπλο και να χανουν καθε πλεονεκτημα. Τα Upgrades των bodyguard units, oι γαμημενοι merchants κτλ κτλ..

Γενικα απο ολο το franchise μεχρι στιγμης το καλυτερο παιχνιδι λειτουργικα ειναι το STW2. Απλα ειναι γεωγραφικα περιορισμενο και γιαυτο πολλοι δεν το προτιμουν.
Crouched in the corner
Waiting for something
Laughing at nothing
Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Extreme poster

Δημοσ.: 25936
Εγγραφη: Ιούνιος 27th, 2011, 4:41 pm
Το μέλος Lord Snow, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Μάιος 23rd, 2016, 5:33 pm

Το Shogun2 ήταν ήδη watered down ως προς την περιπλοκότητα και τους μηχανισμούς, γι' αυτό δε με άρεζε. Πλας και το ότι όλες οι factions έμοιαζαν τραγικά μεταξύ τους, αλλά εντάξει, δούλεψαν αρκετά καλά οι μόντερς και το απάλυναν πολύ το πρόβλημα αυτό.

Και μια και αναφέρθηκα στους μόντερς, να ξαναπώ ότι η μεγάλη δύναμη των TW είναι η εκπληκτική modding community που διαθέτουν. Το RTW out of the box μπορεί να ήταν τεχνικά και λειτουργικά άψογο, αλλά αν είχες έστω και ελάχιστη σχέση με την αρχαία ιστορία, τράβαγες τις ####τριχες σου από τις ιστορικές (όχι απλώς ανακρίβειες, αλλά) κουλαμάρες. Αλλά τα Mods που εμφανίστηκαν εξαφάνισαν τις βλακείες και το έκαναν το απολύτως καλύτερο παιχνίδι TW που έχει εμφανιστεί. Με αποκορύφωμα το εκπληκτικό EB το οποίο ήταν πραγματικά μια απίστευτη εμπειρία (ενδεικτικό του πόση δουλειά έπεσε στο μοντ αυτό, είναι ότι - όπως είμαι σίγουρος ότι γνωρίζει ο λόρδοςαναστημένος - χρειάστηκε πάνω από 2 χρόνια δουλειάς για να κυκλοφορήσει. Μέχρι τότε όλοι είχαμε παρατήσει φυσικά το Rome, είχε κυκλοφορήσει νομίζω και το MTW2, αλλά το ξαναπιάσαμε και το ξεσκίσαμε :D ).
Προβλέψεις Οργιου το 2011 για το ΧΑΑ

Οργισμένος έγραψε: Εγω ψηφισα το : «Έντονο ανοδικο ξεσπασμα σε 1-2-3 μηνες.6.000 μοναδες το 2015. Εως το 2020 θα'χει ακουμπήσει ο ΓΔ τις 10.000 ΜΟΝΑΔΕΣ.»

Bullseye :lol:
Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσ.: 37929
Εγγραφη: Φεβρουάριος 29th, 2012, 11:31 am
Το μέλος Red Hot Chili Lenin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lord Snow » Μάιος 23rd, 2016, 6:50 pm

Red Hot Chili Lenin έγραψε: Το Shogun2 ήταν ήδη watered down ως προς την περιπλοκότητα και τους μηχανισμούς, γι' αυτό δε με άρεζε. Πλας και το ότι όλες οι factions έμοιαζαν τραγικά μεταξύ τους, αλλά εντάξει, δούλεψαν αρκετά καλά οι μόντερς και το απάλυναν πολύ το πρόβλημα αυτό.

Και μια και αναφέρθηκα στους μόντερς, να ξαναπώ ότι η μεγάλη δύναμη των TW είναι η εκπληκτική modding community που διαθέτουν. Το RTW out of the box μπορεί να ήταν τεχνικά και λειτουργικά άψογο, αλλά αν είχες έστω και ελάχιστη σχέση με την αρχαία ιστορία, τράβαγες τις ####τριχες σου από τις ιστορικές (όχι απλώς ανακρίβειες, αλλά) κουλαμάρες. Αλλά τα Mods που εμφανίστηκαν εξαφάνισαν τις βλακείες και το έκαναν το απολύτως καλύτερο παιχνίδι TW που έχει εμφανιστεί. Με αποκορύφωμα το εκπληκτικό EB το οποίο ήταν πραγματικά μια απίστευτη εμπειρία (ενδεικτικό του πόση δουλειά έπεσε στο μοντ αυτό, είναι ότι - όπως είμαι σίγουρος ότι γνωρίζει ο λόρδοςαναστημένος - χρειάστηκε πάνω από 2 χρόνια δουλειάς για να κυκλοφορήσει. Μέχρι τότε όλοι είχαμε παρατήσει φυσικά το Rome, είχε κυκλοφορήσει νομίζω και το MTW2, αλλά το ξαναπιάσαμε και το ξεσκίσαμε :D ).

Το RTW εφαγε πολυ μονταρισμα(συμμετειχα μαλιστα ενεργα στο community), και στο τελος τα επικρατεστερα mods πραγματικα ξεφτυλισαν το art dpt της CA. To ΜTW2 ηταν δυσκολοτερο στο μονταρισμα και αργησαν πολυ να βγουν εργαλεια που να επιτρεπουν το πειραγμα των μοντελων, γιαυτο και μεχρι να γινουν αναλογες προσπαθειες του EB η βαλιτσα του TW ειχε προχωρησει πολυ. Το RTW2 ειναι αποδειξη της επιτυχιας του ΕΒ, πολλα ιστορικα στοιχεια ειναι ουσιαστικα ξεσηκωμενα και επισης μπορει το gameplay να ηταν σουπα αλλα αισθητικα τα units ηταν καταπληκτικα. Μετα το καζο του RTW αποφασισαν να κρατανε τα βιβλια της Osprey κοντα :lol:
Crouched in the corner
Waiting for something
Laughing at nothing
Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Extreme poster

Δημοσ.: 25936
Εγγραφη: Ιούνιος 27th, 2011, 4:41 pm
Το μέλος Lord Snow, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Μάιος 23rd, 2016, 7:13 pm

Lord Snow έγραψε:
Red Hot Chili Lenin έγραψε: Το Shogun2 ήταν ήδη watered down ως προς την περιπλοκότητα και τους μηχανισμούς, γι' αυτό δε με άρεζε. Πλας και το ότι όλες οι factions έμοιαζαν τραγικά μεταξύ τους, αλλά εντάξει, δούλεψαν αρκετά καλά οι μόντερς και το απάλυναν πολύ το πρόβλημα αυτό.

Το RTW εφαγε πολυ μονταρισμα(συμμετειχα μαλιστα ενεργα στο community), και στο τελος τα επικρατεστερα mods πραγματικα ξεφτυλισαν το art dpt της CA. To ΜTW2 ηταν δυσκολοτερο στο μονταρισμα και αργησαν πολυ να βγουν εργαλεια που να επιτρεπουν το πειραγμα των μοντελων, γιαυτο και μεχρι να γινουν αναλογες προσπαθειες του EB η βαλιτσα του TW ειχε προχωρησει πολυ. Το RTW2 ειναι αποδειξη της επιτυχιας του ΕΒ, πολλα ιστορικα στοιχεια ειναι ουσιαστικα ξεσηκωμενα και επισης μπορει το gameplay να ηταν σουπα αλλα αισθητικα τα units ηταν καταπληκτικα. Μετα το καζο του RTW αποφασισαν να κρατανε τα βιβλια της Osprey κοντα :lol:

Kαι γω συμμετείχα, ως ιστορικός σύμβουλος σε δύο μοντ και δίνοντας βοήθειες δεξιά-αριστερά, ιδιαίτερα ως προς τα αρχαιοελληνικά. Ξεκίνησα και στην ομάδα του ΕΒ αλλά κάπου έμεινα από χρόνο, τραβούσε και σε μάκρος και το παράτησα.

Οργισμένος έγραψε: Εγω ψηφισα το : «Έντονο ανοδικο ξεσπασμα σε 1-2-3 μηνες.6.000 μοναδες το 2015. Εως το 2020 θα'χει ακουμπήσει ο ΓΔ τις 10.000 ΜΟΝΑΔΕΣ.»

Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Το μέλος Red Hot Chili Lenin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Scouser » Μάιος 25th, 2016, 1:19 pm

Διθυραμβικά τα πρώτα ελληνικά review:
http://unboxholics.com/game-reviews/pc/15738-total-war-warhammer
"You were given the choice between war and dishonor. You chose dishonor and you will have war."
Winston Churchill.

Non sibi sed patriae
Άβαταρ μέλους
Scouser
Extreme poster

Δημοσ.: 25205
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 9:45 am
Το μέλος Scouser, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gdata » Μάιος 25th, 2016, 2:27 pm

το παιχνίδι είναι υπεργαμάτο, έχω μείνει χαζός

καλή τύχη σε όσους θα πάτε να το πάρετε γιατί έχει εξαντληθεί παντού, νέες αφίξεις από βδομάδα.
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

Δημοσ.: 49774
Εγγραφη: Ιούνιος 25th, 2010, 1:16 am
Το μέλος gdata, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Μάιος 25th, 2016, 2:34 pm

60 ευρώ από το στημ, στο GMG έχω ένα voucher και μπορώ να το πάρω με 45, αλλά νομίζω ότι θα περιμένω να δω πότε θα το κατεβάσουν και για κανα sale.

Καλές έως διθυραμβικές οι κριτικές, αλλά το setting δε με ενθουσιάζει...

Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Λεγεών » Μάιος 25th, 2016, 2:38 pm

Red Hot Chili Lenin έγραψε: 60 ευρώ από το στημ, στο GMG έχω ένα voucher και μπορώ να το πάρω με 45, αλλά νομίζω ότι θα περιμένω να δω πότε θα το κατεβάσουν και για κανα sale.

http://www.cdkeys.com/pc/games/total-wa ... -key-steam

Πόσο σου έρχεται από πάνω; Το βλέπω £32.90, αλλά όχι σε ευρώ, νομίζω όμως φτηνότερο και από GMG ακόμα.

Καλό μαγαζί btw, όχι κλέφτες.
Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν Ἀγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.

καὶ ἐπηρώτα αὐτόν· τί ὄνομά σοι; καὶ ἀπεκρίθη λέγων· λεγεὼν ὄνομά μοι, ὅτι πολλοί ἐσμεν
Μαρκ. 5,9
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Maniac poster

Δημοσ.: 14592
Εγγραφη: Μάιος 5th, 2009, 4:03 pm
Το μέλος Λεγεών, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Μάιος 25th, 2016, 2:48 pm

Λεγεών έγραψε:
Red Hot Chili Lenin έγραψε: 60 ευρώ από το στημ, στο GMG έχω ένα voucher και μπορώ να το πάρω με 45, αλλά νομίζω ότι θα περιμένω να δω πότε θα το κατεβάσουν και για κανα sale.

Πόσο σου έρχεται από πάνω; Το βλέπω £32.90, αλλά όχι σε ευρώ, νομίζω όμως φτηνότερο και από GMG ακόμα.

38.99, έξι ευρώ κάτω από το GMG, μπράβο τους!
:lol:
Ακόμη ακριβό είναι, άμα το βρω σε κανα σέηλ κάτω από 30, θα το πάρω με τη μία. Γιατί αυτό είναι ρουφήχτρα, θα βγάλουν 6.000 DLC, άλλα δύο συνδεμένα παιχνίδια, μιλάμε αμα τα πληρώσεις με την αρχική τιμή δε θα σου φθάσει ένα 250ρι

Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Naranjita » Μάιος 25th, 2016, 2:59 pm

:oops:
Τελευταία επεξεργασία απο Naranjita την Μάιος 25th, 2016, 5:19 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Καντε διαιτα..
Αποφευγετε να τρωτε χαλασμενα ονειρα και ασχημες αναμνησεις ειναι πλουσια σε λυπη...
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Crazy poster

Δημοσ.: 5374
Εγγραφη: Αύγουστος 6th, 2015, 10:26 am
Το μέλος Naranjita, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Λεγεών » Μάιος 25th, 2016, 3:09 pm

Red Hot Chili Lenin έγραψε:
Λεγεών έγραψε:

38.99, έξι ευρώ κάτω από το GMG, μπράβο τους!
:lol:
Ακόμη ακριβό είναι, άμα το βρω σε κανα σέηλ κάτω από 30, θα το πάρω με τη μία. Γιατί αυτό είναι ρουφήχτρα, θα βγάλουν 6.000 DLC, άλλα δύο συνδεμένα παιχνίδια, μιλάμε αμα τα πληρώσεις με την αρχική τιμή δε θα σου φθάσει ένα 250ρι

Πάντως είναι ακριβό σε σχέση με άλλα TW και παιχνίδια, λογικά λόγω του ποσοστού της Game Workshop.

Δεν αξίζει να ασχοληθείς τη δεδομένη φάση, ειδικά έτσι όπως το έχουν κάνει. Χίλιες φορές να πάρεις το Αττίλα, με τις όποιες ανορθογραφίες, που έκλεισε τον κύκλο του, ή να ασχοληθείς πάλι με κάποιο καλό μοντ του Ρόουμ.

καὶ ἐπηρώτα αὐτόν· τί ὄνομά σοι; καὶ ἀπεκρίθη λέγων· λεγεὼν ὄνομά μοι, ὅτι πολλοί ἐσμεν
Μαρκ. 5,9
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Maniac poster

Το μέλος Λεγεών, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Μάιος 25th, 2016, 3:10 pm

Τόχω πάρει το Ατίλα σε σέηλ με 11.99, μια χαρά :lol: Και έχω λιώσει στο παίξιμο τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία (της Ανατολής) :smt003

Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό gdata » Μάιος 25th, 2016, 3:55 pm

στα καταστήματα έχει 42, στο kinguin το έχει με 40.
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

Δημοσ.: 49774
Εγγραφη: Ιούνιος 25th, 2010, 1:16 am
Το μέλος gdata, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Μάιος 25th, 2016, 4:01 pm

gdata έγραψε:

42.90 στο πλαίσιο, 60 στα ονλάιν? :smt017 Ρε τους ξεφτιλισμένους αγιογδύτες...

καλύτερη τιμή μέχρι τώρα πάντως το cdkeys που έβαλε ο Λεγεώνης, 38.99. Δεν έχω δει χαμηλότερη

Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Λεγεών » Μάιος 25th, 2016, 4:18 pm

Red Hot Chili Lenin έγραψε:
gdata έγραψε:

42.90 στο πλαίσιο, 60 στα ονλάιν? :smt017 Ρε τους ξεφτιλισμένους αγιογδύτες...

καλύτερη τιμή μέχρι τώρα πάντως το cdkeys που έβαλε ο Λεγεώνης, 38.99. Δεν έχω δει χαμηλότερη

https://isthereanydeal.com/#/page:game/ ... rwarhammer

Εμένα το GMG μου το βγάζει £31,99 με το 20% off, δηλαδή λίγο φτηνότερα από cdkeys, αλλά και πάλι κλάϊν.

Μαρκ. 5,9
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Maniac poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Παιχνίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: thedio και 6 επισκέπτες