Total War Warhammer

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Re: Total War Warhammer

Δημοσίευσηαπό klg » Μάιος 25th, 2016, 4:22 pm

Red Hot Chili Lenin έγραψε:
gdata έγραψε:
Red Hot Chili Lenin έγραψε: 60 ευρώ από το στημ, στο GMG έχω ένα voucher και μπορώ να το πάρω με 45, αλλά νομίζω ότι θα περιμένω να δω πότε θα το κατεβάσουν και για κανα sale.

Καλές έως διθυραμβικές οι κριτικές, αλλά το setting δε με ενθουσιάζει...

στα καταστήματα έχει 42, στο kinguin το έχει με 40.

42.90 στο πλαίσιο, 60 στα ονλάιν? :smt017 Ρε τους ξεφτιλισμένους αγιογδύτες...

καλύτερη τιμή μέχρι τώρα πάντως το cdkeys που έβαλε ο Λεγεώνης, 38.99. Δεν έχω δει χαμηλότερη

Στο kinguin πριν κανα δυό βδομάδες το είχαν 35 €.
skakos έγραψε:Το Άουσβιτς δεν ήταν ΜΙΑ περίπτωση. Ήταν μόνο η αρχή. Η αρχή ενός πολέμου της επιστήμης εναντίον του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
klg
Fast poster

Δημοσ.: 1749
Εγγραφη: Μάιος 13th, 2014, 12:16 pm
Το μέλος klg, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gdata » Μάιος 25th, 2016, 4:31 pm

Red Hot Chili Lenin έγραψε:
gdata έγραψε:
Red Hot Chili Lenin έγραψε: 60 ευρώ από το στημ, στο GMG έχω ένα voucher και μπορώ να το πάρω με 45, αλλά νομίζω ότι θα περιμένω να δω πότε θα το κατεβάσουν και για κανα sale.

Καλές έως διθυραμβικές οι κριτικές, αλλά το setting δε με ενθουσιάζει...

στα καταστήματα έχει 42, στο kinguin το έχει με 40.

42.90 στο πλαίσιο, 60 στα ονλάιν? :smt017 Ρε τους ξεφτιλισμένους αγιογδύτες...

καλύτερη τιμή μέχρι τώρα πάντως το cdkeys που έβαλε ο Λεγεώνης, 38.99. Δεν έχω δει χαμηλότερη

εγώ από το public είχε έκπτωση 3.5ε και το πήρα κάπου 38. Νομίζω την έχει ακόμα λαλά οκ, 2-3 ευρώ διαφορά κλάιν. Το steam πάντως όταν δεν έχει εκπτώσεις είναι πανάκριβο. Τα καταστήματα έχουν καλύτερες τιμές
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

Δημοσ.: 49769
Εγγραφη: Ιούνιος 25th, 2010, 1:16 am
Το μέλος gdata, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gdata » Μάιος 25th, 2016, 4:35 pm

Εγώ ήθελα ένα "might and magic" total war από την εποχή του rome και απορώ γιατί τους πήρε τόσο χρόνο να το κάνουν. Προσωπικά θεωρώ πως έκαναν βλακεία που πήραν το φράντσάιζ του warhammer. Οκ τσιμπάνε όλους τους φανς του σύμπαντος του αλλά και λεφτά σκάνε στην workshop χωρίς λόγο και υπάρχει περιορισμός στα mods. Πιστεύω πως αν ήταν απλώς ένα fantasy total war, εντελώς rip off από το warhammer θα είχαν ακόμα καλύτερη αποδοχή από το κοινό. Βασικά αυτό έκανε η blizzard με το warcraft που στην αρχή ήταν να βγει ως warhammer
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

Το μέλος gdata, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Μάιος 25th, 2016, 4:37 pm

Από Στημ παίρνω ΜΟΝΟ στα σέηλς, οι κανονικές τιμές τους είναι από ψηλές έως... αγιογδύτικες (όπως στην περίπτωση του WTW). Αλλά όταν κάνουν 80% επί της υπερβολικής αρχικής τιμής, προκύπτει μια εξαιρετικά συμφέρουσα τιμή :lol:

Βεβαίως αγοράζω μόνο online, από κατάστημα έχω να πάρω παιχνίδια κάτι χρόνια.
Προβλέψεις Οργιου το 2011 για το ΧΑΑ

Οργισμένος έγραψε: Εγω ψηφισα το : «Έντονο ανοδικο ξεσπασμα σε 1-2-3 μηνες.6.000 μοναδες το 2015. Εως το 2020 θα'χει ακουμπήσει ο ΓΔ τις 10.000 ΜΟΝΑΔΕΣ.»

Bullseye :lol:
Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσ.: 37929
Εγγραφη: Φεβρουάριος 29th, 2012, 11:31 am
Το μέλος Red Hot Chili Lenin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alex13 » Ιούνιος 4th, 2016, 8:54 pm

Lord Snow έγραψε: Σε επιπεδο gameplay, οχι eye candy, το MTW ηταν ανωτερο του MTW2.

1) Ο Παπας επαιζε καθοριστικο ρολο και αν τον αγνοουσες ειχες σοβαρες συνεπειες.
2) Ηταν πιο συνθετη η αλληλεπιδραση με τους στρατηγους/ευγενεις σου. Μοιραζες τιτλους η αφαιρεση των οποιων σημαινε δυσαρεσκεια, πιθανη επανασταση. Μπορουσες να δολοφονησεις ευγενεις ή ακομα και διαδοχο αλλα αν το πραγμα στραβωνε ειχες επισης σοβαρες συνεπειες. Οταν ενας στρατηγος επαναστατουσε τοτε εχανες τον στρατο ή την συγκεκριμενη περιοχη, δεν εμφανιζονταν μαγικα rebel δυναμεις.
3) Ειχε πολυ πιο ενδιαφερον μηχανισμο για τις σταυροφοριες
4) Αν τα εκανες πραγματικα σκατα τοτε ξεσπουσε γενικευμενη εξεγερση και ταυτοχρονα δημιουργια νεου faction
5) Οι στρατιωτικες μοναδες ειχαν πιο σωστες διαβαθμισεις
6) Μπορουσες να επιλεξεις το χρονικο πλαισιο του παιχνιδιου
7) Λογω πλατφορμας πρακτικα μπορουσες να εχεις απειρα μοναδικα units/factions.

Οταν βγηκε το RTW διατηρουνταν ακομα η σωστη ισορροπια μεταξυ eye candy και gameplay. To προβλημα με το RTW ηταν ο πολυ περιορισμενος αριθμος μοναδικων units και το οτι για καποιο περιεργο λογο οι modellers δεν πετυχαν σωστη ιστορικη αναπαρασταση ουτε μιας μοναδας. Κατι που διορθωθηκε με πολυ κοπο απο τους modders. Mετα εγινε η πωληση στην Sega και αρχισαν τα παρατραγουδα. AlexanderΤW η ντροπη της σειρας και ΒΙTW με κατι σπεσιαλ κινησεις βγαλμενες απο το Σονικ.
Το MTW2 δεν ηταν μονο φτωχοτερο σε υποβαθρο, δεν χρησιμοποιουσε μονο την ιδια κουρασμενη μηχανη, αλλα ηταν τιγκα στα bugs πολλα εκ των οποιων δεν διορθωθηκαν ποτε. Πχ η ταση pikemen με την πρωτη επαφη να χρησιμοποιουν το δευτερευον οπλο και να χανουν καθε πλεονεκτημα. Τα Upgrades των bodyguard units, oι γαμημενοι merchants κτλ κτλ..

Γενικα απο ολο το franchise μεχρι στιγμης το καλυτερο παιχνιδι λειτουργικα ειναι το STW2. Απλα ειναι γεωγραφικα περιορισμενο και γιαυτο πολλοι δεν το προτιμουν.

Σε αυτο συμφωνω. Καπως η ατμοσφαιρα στο MTW1 φαινοταν καλυτερη. Ειχες την αισθηση οτι επαιζεις στον Μεσαιωνα και ολοι οι ηγετες ηταν σκληραγωγημενα καθαρματα. Γενικα το πρωτο shogun και το πρωτο medieval ειχαν στρατηγικη σκακιου που το εβρισκα παντα ποιο ενδιαφερον. Το shogun 2 ηταν καλο αλλα οχι τοσο οσο λεει ο περισσοτερος κοσμος. Πολυ ενοχλητικο οτι τα factions ηταν ιδια και το ιδιο και τα units. Ενα απο τα πραγματα που μισω με τα συχρονα total war ειναι το loading. Στο shogun 1 μπορουσες να παιξεις μαχες που να διαρκουνε συνολικα 1-2 λεπτα(αν το εβαζες και στο μαξιμουμ speed). Το γεγονος οτι για να παιξεις μια μαχη στο R2 χρειαζεται κανα 20λεπτο ειναι πολυ σπαστικο και σε αποθαρρυνει απο το να παιξεις ολες τις μαχες
Alex13
New poster

Δημοσ.: 9
Εγγραφη: Ιούνιος 4th, 2016, 8:45 pm
Το μέλος Alex13, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Scouser » Ιούνιος 14th, 2016, 8:40 pm

Εντάξει, το game είναι επικό, σε όποιον δεν αρέσει (εξαιρω όσους δεν ψηνονται γενικά για fantasy setting) καλύτερα να μην ξανασχοληθουν με τέτοιου τύπου παιχνίδι. Ακόμα και η διπλωματία στο TB κομμάτι που ήταν μια συνηθισμένη πληγή στα TW φαίνεται να λειτουργεί λογικά ως τώρα. :o
"You were given the choice between war and dishonor. You chose dishonor and you will have war."
Winston Churchill.

Non sibi sed patriae
Άβαταρ μέλους
Scouser
Extreme poster

Δημοσ.: 25204
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 9:45 am
Το μέλος Scouser, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Apeirostikos » Ιούνιος 21st, 2016, 5:51 pm

Scouser έγραψε: Εντάξει, το game είναι επικό, σε όποιον δεν αρέσει (εξαιρω όσους δεν ψηνονται γενικά για fantasy setting) καλύτερα να μην ξανασχοληθουν με τέτοιου τύπου παιχνίδι. Ακόμα και η διπλωματία στο TB κομμάτι που ήταν μια συνηθισμένη πληγή στα TW φαίνεται να λειτουργεί λογικά ως τώρα. :o

Όντας ένας από αυτούς οι οποίοι δεν ψήνονται για σκηνικά φαντασίας, θα ήθελα ειλικρινά να ρώτησω εσάς που αρέσκεστε σε αυτά, τί ακριβώς σας ελκύει. Πώς μπορείς δηλαδή να ταυτιστείς παίζοντας με τέρατα κάθε είδους;
Ἡ ἀλήθεια εἶναι πάντοτε παράλογος, καὶ διὰ τοῦτο δὲν τὴν λέγουσι ποτὲ οἱ φρόνιμοι καὶ ἡλικιωμένοι ἄνθρωποι,
ἀλλὰ τὴν ὁμολογοῦσιν οἱ μεθυσμένοι, οἱ τρελλοί, οἱ ἄρρωστοι καὶ τὰ μικρὰ παιδία.

Ἀ.Π.
Άβαταρ μέλους
Apeirostikos
Λαϊκά τραγούδια μια ζωή

Δημοσ.: 3305
Εγγραφη: Φεβρουάριος 12th, 2013, 9:26 pm
Το μέλος Apeirostikos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Scouser » Ιούνιος 22nd, 2016, 12:59 am

Apeirostikos έγραψε:
Scouser έγραψε: Εντάξει, το game είναι επικό, σε όποιον δεν αρέσει (εξαιρω όσους δεν ψηνονται γενικά για fantasy setting) καλύτερα να μην ξανασχοληθουν με τέτοιου τύπου παιχνίδι. Ακόμα και η διπλωματία στο TB κομμάτι που ήταν μια συνηθισμένη πληγή στα TW φαίνεται να λειτουργεί λογικά ως τώρα. :o

Όντας ένας από αυτούς οι οποίοι δεν ψήνονται για σκηνικά φαντασίας, θα ήθελα ειλικρινά να ρώτησω εσάς που αρέσκεστε σε αυτά, τί ακριβώς σας ελκύει. Πώς μπορείς δηλαδή να ταυτιστείς παίζοντας με τέρατα κάθε είδους;

Παίζω το campaign των Νάνων. Μετά από ένα σκληρό πόλεμο με τους αιώνιους εχθρους μου, τους βρωμερους Πρασινόπετσους (=συμμαχίας Ορκ και Γκόμπλιν), ο οποίος κατέληξε σε θρίαμβο και περιορισμό των Πρασινόπετσων από το συνολο σχεδόν των Badlands σε μόλις 3,5 επαρχίες, ξεκίνησα μια εκστρατεία εναντίον των Vampire Counts του Manfred von Carstein, οι οποίοι απειλουσαν να κυριευσουν όλο τον Βορρά και να μετατρέψουν την Αυτοκρατορία του συμμάχου μου Karl Franz σε μια εφιαλτική έρημο όπου θα κυριαρχουσαν οι Undead της Αριστοκρατίας των Μεσανυχτων. Ο πόλεμος πήγε πολυ καλά και οδήγησε στην απελευθέρωση των μισών εδαφών που είχαν καταλάβει τα βαμπίρ (και την καταστροφή της πρωτευουσας τους), ωστόσο λίγο πριν τους δώσω το τελικό, θανάσιμο πλήγμα, ξέσπασε εξέγερση των Πρασινόπετσων στις μόλις κατακτηθείσες περιοχές, τις οποίες είχα (κακώς) απογυμνώσει επικίνδυνα από στρατό για να υποστηρίξω την εκστρατεία εναντίον των βαμπίρ. Στον πόλεμο μπήκαν άμεσα και οι υπόλοιποι Πρασινόπετσοι, υπό την ηγεσία του άθλιου Grimgor Ironhide, ο οποίος κατέλαβε ευκολα τις δυο mining colonies που έλεγχα στην κοιλάδα του Blood River, επαναφέροντας το συνολο της επαρχίας υπό τον έλεγχο των Πρασινόπετσων. Ταυτόχρονα, οι στρατηγικότατης σημασίας πόλεις του Iron Rock και του Karak Drazh, οι οποίες περιείχαν ζωτικής σημασίας για την οικονομία μου ορυχεία, πολιορκουνταν από ορδές Πρασινόπετσων. Η κατάσταση είναι τρομερά κρίσιμη και απαιτεί μια κεραυνοβόλα εκστρατεία για την καταστολή της εξέγερσης, η οποία απειλεί να καταστρέψει τα θεμέλια της νεοσυστατης αυτοκρατορίας μου.

Κλείνω ειρήνη στα γρήγορα με τα βαμπίρ (με πολυ ευνοϊκους όρους για εμένα, αφου τα είχα φέρει στα πρόθυρα της καταστροφής) και 3 στρατιές μου, υπό την ηγεσία του Υψηλου Βασιλέα των Νάνων, Thorgim Grudgebearer, κινείται όσο πιο γρήγορα γίνεται προς την πατρίδα για να σώσει την κατάσταση. Συντομα, εμπλέκω στη μάχη τον θρασυ Grimgor Ironhide και οι Πρασινόπετσοι του αποδεικνυονται πολυ ''λίγοι'' για μάχη σε ανοιχτό πεδίο με τους σκληραγωγημένους από 3 πολέμους βετεράνους Νάνους μου. Αν και ανακαταλαμβάνω άμεσα τις 2 χαμένες colonies της κοιλάδας του Blood River, δεν προλαβαίνω να φτάσω ως τον Iron Rock, ο οποίος πέφτει μετά από έφοδο μιας στρατιάς Πρασινόπετσων επαναστατών. Βέβαια, μια turn μετά η στρατιά αυτή συντρίβεται από τις συνδυασμένες δυνάμεις των 3 στρατιών υπό την ηγεσία του High King και μιας στρατιάς που μόλις έχει συσταθεί και ήρθε κατευθείαν από την πρωτευουσα Karaz-a-Karak. Οι δυνάμεις μου πρέπει να κινηθουν τώρα όσο γίνεται πιο γρήγορα προς το Karak Drazh, όπου η ηρωϊκή φρουρά των περίπου 1200 νάνων μου αντιστέκεται επί 7 turns στην πολιορκία περισσότερων από 4.000 Πρασινόπετσων. Δυστυχώς, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Thorgim να σπευσει προς ''τον ήχο των κανονιών'', η πορεία μου υπονομευεται από τα σαμποτάζ και τις δολοφονίες πρακτόρων των Πρασινόπετσων, που χτυπάνε αλυπητα τις στρατιές μου, στερώντας μου πολυτιμο για τη σωτηρία της φρουράς χρόνο! Οι Πρασινόπετσοι πολιορκητές στο μεταξυ ολοκληρώνουν τις ετοιμασίες τους και ετοιμάζουν γενική έφοδο στα τείχη της πόλης. Στην μάχη που θα ακολουθήσει, αναλαμβάνω προσωπικά τη διοίκηση.

Καταλαβαίνω αμέσως πως άμυνα επί των τειχών είναι αδυνατη, διότι τα Troll και οι γιγάντιες Aranckog Spiders που διαθέτουν οι Πρασινόπετσοι θα ισοπεδώσουν τις πυλες μου, οι δε ορδές τους θα ανέβουν με σκάλες και πολιορκητικους πυργους στα τείχη μου, τα οποία η εξαντλημένη μου φρουρά δεν είναι σε θέση να υπερασπιστεί αποτελεσματικά, λόγω της έκτασης τους. Έτσι, αποφασίζω να λειτουργήσω out of the box. Εγκαταλείπω τα τείχη και συμπτυσσω τις δυνάμεις μου σε ένα τετράγωνο γυρω από το city center, το οποίο θα πρέπει να καταλάβει ο εχθρός. Ξέρω πως αυτό μπορώ να το υπερασπιστώ αποτελεσματικά, αφου τα σπίτια που το αποτελουν θα δημιουργήσουν ένα αδιάσπαστο τείχος, στο οποίο δεν γίνεται να σκαρφαλώσουν ουτε να καταστρέψουν οι Πρασινόπετσοι. Τα νώτα μου επίσης θα είναι ασφαλή, αφου στο πίσω μέρος του τετραγώνου υπάρχουν αποκλειστικά οικείες χωρίς κενό. Τάσσω μπροστά τους μουσκετοφόρους μου και τους χειριστές των φλογοβόλων και σε δευτερη γραμμή τους βετεράνους Μακρυγέννηδες μου, καθώς και τους Slayers που διαθέτω, οι οποίοι είναι ''ιεροί πολεμιστές''-berserkers των Νάνων. Ακόμα πιο πίσω, τάσσω το λιγοστό πυροβολικό που διαθέτω. Ως τελική εφεδρεία, έχω κρατήσει τα 2 πιο έμπειρα τάγματα Μακρυγέννηδων μου, τα οποία ως άλλοι Triarii θα είναι έτοιμοι να ορμήσουν στη μάχη στο πιο κρίσιμο σημείο. Οι ελπίδες μου να αποκρουσω τις ορδές των Πρασινόπετσων είναι ελάχιστες, αλλά η φρουρά είναι αποφασισμένη να πολεμήσει μέχρι τελικής πτώσεως (δεν έχει και άλλη επιλογή άλλωστε).

Η έφοδος των Πρασινόπετσων, υπό την ηγεσία του τρομερου Azhag the Slaughterer, ξεκινάει. Όπως είχα προβλέψει, οι τεράστιοι αριθμοί τους και τα πολλά πολιορκητικά όπλα που διαθέτουν θα καθιστουσαν χαμένο χρόνο την άμυνα επί των τειχών. Οι πυλες πέφτουν και οι ορδές τους πλημμυρίζουν τις πολεμίστρες. Μια θάλασσα από Ορκ, Γκόμπλιν, Λυκοκαβαλάρηδες και Αραχνοκαβαλάρηδες ορμάνε στην πόλη, ενώ ακολουθουν Τρολ και γιγαντιαίες Aranckog Spiders μεγέθους ελέφαντα, τις οποίες καβαλάνε και κατευθυνουν γκόμπλιν πάνω σε πυργους στην πλάτη τους. Ενώ όμως φαίνεται πως θα έχουν μια ευκολη νίκη, δοκιμάζουν την πρώτη δυσάρεστη έκπληξη, όταν δοκιμάζουν να κινηθουν προς τo κέντρο της πόλης. Ένα τάγμα Λυκοκαβαλάρηδων που δοκιμάζει την πρώτη, αναγνωριστική έφοδο, εξαφανίζεται από τα καταιγιστικά και ευστοχα πυρά των μουσκετοφόρων μου. Την ίδια ακριβώς τυχη έχει και ένα δευτερο τάγμα γκόμπλιν Αραχνοκαβαλάρηδων, ενώ την ίδια στιγμή το πυροβολικό μου, έχοντας άριστο οπτικό πεδίο, σκορπάει ανενόχλητο το θάνατο στις γραμμές των τοξοτών των Ορκ, των οποίων το πυροβολικό βρίσκεται έξω από τα τείχη της πόλης! Τρελαμένοι από τις απώλειες, οι Πρασινόπετσοι επιχειρουν γενική έφοδο και στις 3 πλευρές του στενου κομματιου της πόλης που ελέγχω. Οι μουσκετοφόροι μου, το πυροβολικό μου και τα φλογοβόλα μου σκορπουν το θάνατο απλόχερα στα βρωμερά όντα, μέχρι που έρχεται η στιγμή για μάχη σώμα με σώμα και οι Γκριζογέννηδες μου ορμάνε μπροστά...

Να συνεχίσω ή κατάλαβες γιατί το παιχνίδι είναι πραγματικό έπος; :lol:
"You were given the choice between war and dishonor. You chose dishonor and you will have war."
Winston Churchill.

Non sibi sed patriae
Άβαταρ μέλους
Scouser
Extreme poster

Το μέλος Scouser, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Orion22 » Ιούνιος 22nd, 2016, 4:37 pm

Πολύ καλοζυγισμένο το παιχνίδι, ωραία και τα lvl trees των special units,
Μπράβο τους :smt023
Γιατί νΔούλα;
Για του Πασοκ την Πίστη την Αγία και του Μπόμπολα την Ευημερία
Pasokon indstillelig, min styrke!
Άβαταρ μέλους
Orion22
Crazy poster

Δημοσ.: 6946
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2012, 4:00 pm
Τοποθεσια: Between an unstoppable force and an immovable object
Το μέλος Orion22, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gdata » Ιούνιος 22nd, 2016, 8:56 pm

Apeirostikos έγραψε:

τι είναι ρε συ το παιχνίδι για να ταυτιστείς; Απλά είναι πολύ καλά ζυγιασμένο, η μαγεία και οι ιπτάμενες δίνουν νέες επιλογής τακτικής, η ai παίζει πάρα πολύ καλά, η διπλωματία δουλεύει μια χαρά και έχει 10000 διαφορετικά γιούνιτς
Δηλαδή, τι άλλο να θέλεις από ένα strategy;
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό gdata » Ιούνιος 22nd, 2016, 8:59 pm

Orion22 έγραψε: Πολύ καλοζυγισμένο το παιχνίδι, ωραία και τα lvl trees των special units,
Μπράβο τους :smt023

έκαναν κάτι πολύ έξυπνο, ασχολήθηκαν με 5 μόνο races. Ντάξει θα μας τα πάρουν τριπλά μέχρι να το πάρουμε όλο το παιχνίδι στα χέρια μας αλλά χαλάλι του
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Scouser » Απρίλιος 2nd, 2017, 6:00 pm

Ανακοινώθηκε και το δεύτερο μέρος, μέσα στο '17 η κυκλοφορία:
Winston Churchill.

Non sibi sed patriae
Άβαταρ μέλους
Scouser
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό BigBOSS » Σεπτέμβριος 21st, 2017, 3:30 pm

Scouser έγραψε:
Apeirostikos έγραψε:

Παίζω το campaign των Νάνων. Μετά από ένα σκληρό πόλεμο με τους αιώνιους εχθρους μου, τους βρωμερους Πρασινόπετσους (=συμμαχίας Ορκ και Γκόμπλιν), ο οποίος κατέληξε σε θρίαμβο και περιορισμό των Πρασινόπετσων από το συνολο σχεδόν των Badlands σε μόλις 3,5 επαρχίες, ξεκίνησα μια εκστρατεία εναντίον των Vampire Counts του Manfred von Carstein, οι οποίοι απειλουσαν να κυριευσουν όλο τον Βορρά και να μετατρέψουν την Αυτοκρατορία του συμμάχου μου Karl Franz σε μια εφιαλτική έρημο όπου θα κυριαρχουσαν οι Undead της Αριστοκρατίας των Μεσανυχτων. Ο πόλεμος πήγε πολυ καλά και οδήγησε στην απελευθέρωση των μισών εδαφών που είχαν καταλάβει τα βαμπίρ (και την καταστροφή της πρωτευουσας τους), ωστόσο λίγο πριν τους δώσω το τελικό, θανάσιμο πλήγμα, ξέσπασε εξέγερση των Πρασινόπετσων στις μόλις κατακτηθείσες περιοχές, τις οποίες είχα (κακώς) απογυμνώσει επικίνδυνα από στρατό για να υποστηρίξω την εκστρατεία εναντίον των βαμπίρ. Στον πόλεμο μπήκαν άμεσα και οι υπόλοιποι Πρασινόπετσοι, υπό την ηγεσία του άθλιου Grimgor Ironhide, ο οποίος κατέλαβε ευκολα τις δυο mining colonies που έλεγχα στην κοιλάδα του Blood River, επαναφέροντας το συνολο της επαρχίας υπό τον έλεγχο των Πρασινόπετσων. Ταυτόχρονα, οι στρατηγικότατης σημασίας πόλεις του Iron Rock και του Karak Drazh, οι οποίες περιείχαν ζωτικής σημασίας για την οικονομία μου ορυχεία, πολιορκουνταν από ορδές Πρασινόπετσων. Η κατάσταση είναι τρομερά κρίσιμη και απαιτεί μια κεραυνοβόλα εκστρατεία για την καταστολή της εξέγερσης, η οποία απειλεί να καταστρέψει τα θεμέλια της νεοσυστατης αυτοκρατορίας μου.

Κλείνω ειρήνη στα γρήγορα με τα βαμπίρ (με πολυ ευνοϊκους όρους για εμένα, αφου τα είχα φέρει στα πρόθυρα της καταστροφής) και 3 στρατιές μου, υπό την ηγεσία του Υψηλου Βασιλέα των Νάνων, Thorgim Grudgebearer, κινείται όσο πιο γρήγορα γίνεται προς την πατρίδα για να σώσει την κατάσταση. Συντομα, εμπλέκω στη μάχη τον θρασυ Grimgor Ironhide και οι Πρασινόπετσοι του αποδεικνυονται πολυ ''λίγοι'' για μάχη σε ανοιχτό πεδίο με τους σκληραγωγημένους από 3 πολέμους βετεράνους Νάνους μου. Αν και ανακαταλαμβάνω άμεσα τις 2 χαμένες colonies της κοιλάδας του Blood River, δεν προλαβαίνω να φτάσω ως τον Iron Rock, ο οποίος πέφτει μετά από έφοδο μιας στρατιάς Πρασινόπετσων επαναστατών. Βέβαια, μια turn μετά η στρατιά αυτή συντρίβεται από τις συνδυασμένες δυνάμεις των 3 στρατιών υπό την ηγεσία του High King και μιας στρατιάς που μόλις έχει συσταθεί και ήρθε κατευθείαν από την πρωτευουσα Karaz-a-Karak. Οι δυνάμεις μου πρέπει να κινηθουν τώρα όσο γίνεται πιο γρήγορα προς το Karak Drazh, όπου η ηρωϊκή φρουρά των περίπου 1200 νάνων μου αντιστέκεται επί 7 turns στην πολιορκία περισσότερων από 4.000 Πρασινόπετσων. Δυστυχώς, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Thorgim να σπευσει προς ''τον ήχο των κανονιών'', η πορεία μου υπονομευεται από τα σαμποτάζ και τις δολοφονίες πρακτόρων των Πρασινόπετσων, που χτυπάνε αλυπητα τις στρατιές μου, στερώντας μου πολυτιμο για τη σωτηρία της φρουράς χρόνο! Οι Πρασινόπετσοι πολιορκητές στο μεταξυ ολοκληρώνουν τις ετοιμασίες τους και ετοιμάζουν γενική έφοδο στα τείχη της πόλης. Στην μάχη που θα ακολουθήσει, αναλαμβάνω προσωπικά τη διοίκηση.

Καταλαβαίνω αμέσως πως άμυνα επί των τειχών είναι αδυνατη, διότι τα Troll και οι γιγάντιες Aranckog Spiders που διαθέτουν οι Πρασινόπετσοι θα ισοπεδώσουν τις πυλες μου, οι δε ορδές τους θα ανέβουν με σκάλες και πολιορκητικους πυργους στα τείχη μου, τα οποία η εξαντλημένη μου φρουρά δεν είναι σε θέση να υπερασπιστεί αποτελεσματικά, λόγω της έκτασης τους. Έτσι, αποφασίζω να λειτουργήσω out of the box. Εγκαταλείπω τα τείχη και συμπτυσσω τις δυνάμεις μου σε ένα τετράγωνο γυρω από το city center, το οποίο θα πρέπει να καταλάβει ο εχθρός. Ξέρω πως αυτό μπορώ να το υπερασπιστώ αποτελεσματικά, αφου τα σπίτια που το αποτελουν θα δημιουργήσουν ένα αδιάσπαστο τείχος, στο οποίο δεν γίνεται να σκαρφαλώσουν ουτε να καταστρέψουν οι Πρασινόπετσοι. Τα νώτα μου επίσης θα είναι ασφαλή, αφου στο πίσω μέρος του τετραγώνου υπάρχουν αποκλειστικά οικείες χωρίς κενό. Τάσσω μπροστά τους μουσκετοφόρους μου και τους χειριστές των φλογοβόλων και σε δευτερη γραμμή τους βετεράνους Μακρυγέννηδες μου, καθώς και τους Slayers που διαθέτω, οι οποίοι είναι ''ιεροί πολεμιστές''-berserkers των Νάνων. Ακόμα πιο πίσω, τάσσω το λιγοστό πυροβολικό που διαθέτω. Ως τελική εφεδρεία, έχω κρατήσει τα 2 πιο έμπειρα τάγματα Μακρυγέννηδων μου, τα οποία ως άλλοι Triarii θα είναι έτοιμοι να ορμήσουν στη μάχη στο πιο κρίσιμο σημείο. Οι ελπίδες μου να αποκρουσω τις ορδές των Πρασινόπετσων είναι ελάχιστες, αλλά η φρουρά είναι αποφασισμένη να πολεμήσει μέχρι τελικής πτώσεως (δεν έχει και άλλη επιλογή άλλωστε).

Η έφοδος των Πρασινόπετσων, υπό την ηγεσία του τρομερου Azhag the Slaughterer, ξεκινάει. Όπως είχα προβλέψει, οι τεράστιοι αριθμοί τους και τα πολλά πολιορκητικά όπλα που διαθέτουν θα καθιστουσαν χαμένο χρόνο την άμυνα επί των τειχών. Οι πυλες πέφτουν και οι ορδές τους πλημμυρίζουν τις πολεμίστρες. Μια θάλασσα από Ορκ, Γκόμπλιν, Λυκοκαβαλάρηδες και Αραχνοκαβαλάρηδες ορμάνε στην πόλη, ενώ ακολουθουν Τρολ και γιγαντιαίες Aranckog Spiders μεγέθους ελέφαντα, τις οποίες καβαλάνε και κατευθυνουν γκόμπλιν πάνω σε πυργους στην πλάτη τους. Ενώ όμως φαίνεται πως θα έχουν μια ευκολη νίκη, δοκιμάζουν την πρώτη δυσάρεστη έκπληξη, όταν δοκιμάζουν να κινηθουν προς τo κέντρο της πόλης. Ένα τάγμα Λυκοκαβαλάρηδων που δοκιμάζει την πρώτη, αναγνωριστική έφοδο, εξαφανίζεται από τα καταιγιστικά και ευστοχα πυρά των μουσκετοφόρων μου. Την ίδια ακριβώς τυχη έχει και ένα δευτερο τάγμα γκόμπλιν Αραχνοκαβαλάρηδων, ενώ την ίδια στιγμή το πυροβολικό μου, έχοντας άριστο οπτικό πεδίο, σκορπάει ανενόχλητο το θάνατο στις γραμμές των τοξοτών των Ορκ, των οποίων το πυροβολικό βρίσκεται έξω από τα τείχη της πόλης! Τρελαμένοι από τις απώλειες, οι Πρασινόπετσοι επιχειρουν γενική έφοδο και στις 3 πλευρές του στενου κομματιου της πόλης που ελέγχω. Οι μουσκετοφόροι μου, το πυροβολικό μου και τα φλογοβόλα μου σκορπουν το θάνατο απλόχερα στα βρωμερά όντα, μέχρι που έρχεται η στιγμή για μάχη σώμα με σώμα και οι Γκριζογέννηδες μου ορμάνε μπροστά...

Να συνεχίσω ή κατάλαβες γιατί το παιχνίδι είναι πραγματικό έπος; :lol:

λες και διάβαζα βιβλίο επικής φαντασίας :lol:
"παρὰ δύναμιν τολμηταὶ καὶ παρὰ γνώμην κινδυνευταὶ καὶ ἐν τοῖς δεινοῖς εὐέλπιδες" ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ 1.70.3
BigBOSS
New poster

Δημοσ.: 478
Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2014, 9:10 pm
Το μέλος BigBOSS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Zaratul1234 » Σεπτέμβριος 21st, 2017, 3:47 pm

ωραία περιγραφή, πράγματι.
Δεν έχω παίξει το παιχνίδι ακόμη αλλα έχω πάθει πλάκα με τα βίντεο μαχών στο youtube.
Θα ήθελα πολύ να παίξω to campaign με Chaos και lizardmen.
Άβαταρ μέλους
Zaratul1234
Fast poster

Δημοσ.: 1588
Εγγραφη: Δεκέμβριος 27th, 2015, 1:09 pm
Το μέλος Zaratul1234, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Zaratul1234 » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 2:16 pm

Άβαταρ μέλους
Zaratul1234
Fast poster

Δημοσ.: 1588
Εγγραφη: Δεκέμβριος 27th, 2015, 1:09 pm
Το μέλος Zaratul1234, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Παιχνίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες