Δεύτερη γενιά Ryzen;

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Re: Δεύτερη γενιά Ryzen;

Δημοσίευσηαπό Yochanan » Δεκέμβριος 28th, 2017, 6:21 pm

Γύπας έγραψε: Όχι ρε με παίρνει και για πιο ακριβή.

Το ξέρουμε
Δημοσ.: 702

702*0,6 = 420 + ψιλά
I Yochanan have foresuffered all
enacted in the same phorum thread
I who protested at the Berlin Wall
And toured in Europe with the Grateful Dead
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Extreme poster

Δημοσ.: 29818
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2005, 7:01 pm
Το μέλος Yochanan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Δεκέμβριος 28th, 2017, 6:22 pm

Βρε Π@π@ροβιτς, σε αυτό το νήμα βρήκες; :D
ΓΙΑΝΝΗΣ-ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:Η Ελλαδα ακομη και σημερα μετα απο τρια χρονια ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ αξιολογειται απο τους οικους αξιολογησης χειροτεεα απ οτι αξιολογουνταν ακριβως πριν τις πρωτες Eκλογες του 2015.

https://goo.gl/ZCEuAN :D
Γύπας
Fast poster

Δημοσ.: 1263
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 15th, 2017, 11:45 am
Το μέλος Γύπας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Δεκέμβριος 28th, 2017, 6:24 pm

Γύπας έγραψε: Για τροφοδοτικά δεν ξέρω μάρκες. Λέω να πάρω ένα 650W. Βλέποντας πως τα παρουσιάζουν σχημάτισα την εντύπωση ότι για κριτήρια πρέπει να έχεις τα βατ και αν είναι gold ή silver ή platinum (τι είναι αυτά; :smt017 )

Τα watt είναι ισχύς και καθορίζεται από το τι θα έχει ο υπολογιστής σου.

Τα άλλα αφορούν την απόδοση της συσκευής, βασικά πόσο ρεύμα πετιέται σε θερμότητα αντί για δουλειά.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 3234
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Δεκέμβριος 28th, 2017, 6:27 pm

Archmage έγραψε:
Γύπας έγραψε: Για τροφοδοτικά δεν ξέρω μάρκες. Λέω να πάρω ένα 650W. Βλέποντας πως τα παρουσιάζουν σχημάτισα την εντύπωση ότι για κριτήρια πρέπει να έχεις τα βατ και αν είναι gold ή silver ή platinum (τι είναι αυτά; :smt017 )

Τα watt είναι ισχύς και καθορίζεται από το τι θα έχει ο υπολογιστής σου.

Τα άλλα αφορούν την απόδοση της συσκευής, βασικά πόσο ρεύμα πετιέται σε θερμότητα αντί για δουλειά.

Δηλαδή αυτά που λένε gold και είναι πιο ακριβά (για τα ίδια βατ) τα προτιμάμε. Πρώτα τα πλάτινουμ βέβαια.

:smt017

Το "τι θα έχει ο υπολογιστής" τι εννοείς; Αν θα έχει κομμάτια βαρβάτα ή αν θα λείπουν κομμάτια; Γιατί βασικά όλα δεν πρέπει να τα έχει;
ΓΙΑΝΝΗΣ-ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:Η Ελλαδα ακομη και σημερα μετα απο τρια χρονια ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ αξιολογειται απο τους οικους αξιολογησης χειροτεεα απ οτι αξιολογουνταν ακριβως πριν τις πρωτες Eκλογες του 2015.

Γύπας
Fast poster

Το μέλος Γύπας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Δεκέμβριος 28th, 2017, 6:45 pm

Γύπας έγραψε: Δηλαδή αυτά που λένε gold και είναι πιο ακριβά (για τα ίδια βατ) τα προτιμάμε. Πρώτα τα πλάτινουμ βέβαια.

Ναι.

Γύπας έγραψε: Το "τι θα έχει ο υπολογιστής" τι εννοείς; Αν θα έχει κομμάτια βαρβάτα ή αν θα λείπουν κομμάτια; Γιατί βασικά όλα δεν πρέπει να τα έχει;

Αν έχεις έναν ssd και onboard video χρειάζεσαι πολύ λιγότερη ισχύ από ότι με 3 nvidia SLI + 5 μηχανικούς δίσκους σε raid + 6 συσκευές usb 3 8)
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Δεκέμβριος 28th, 2017, 7:03 pm

Ωραία. Κάρτα θα πάρω ή nvidia (αυτή που πρότεινε ο νηματοθέτης ή κάποια άλλη καλή) ή AMD αν ισχύει η εντύπωσή μου ότι θα συνεργάζεται καλύτερα με τον επεξεργαστή αφού είναι ίδια μάρκα.
Δίσκο έναν θα βάλω. Σκεφτόμουν να στήσω RAID, αυτό που λέγανε ότι φορτώνει τα μισά δεδομένα από τον ένα δίσκο και τα άλλα μισά από τον άλλον οπότε γίνεται η δουλειά σου σε μισό χρόνο. Αλλά είναι πανάκριβοι οι SSD και είναι και υπερβολή νομίζω να κυνηγάω την απόλυτη ταχύτητα. Και μόνο ο επεξεργαστής που θα πάρω, η μνήμη και ο ένας δίσκος SSD θα μου φανεί πολύ γρήγορο το σύστημα από το καμινέτο που έχω τώρα.

Οι τιμές των SSD εν τω μεταξύ έχουν τρελές διαφορές για μερικά νούμερα παραπάνω στις ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης. Τι να κάνω εκεί; Να αγνοήσω τις διαφορές ή αξίζει να πάρεις τον πιο γρήγορο;

Γύπας
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Archmage » Δεκέμβριος 28th, 2017, 10:49 pm

Όλα εξαρτώνται από τη χρήση που θες να κάνεις. Πχ εγώ παίρνω πάντα nvidia, έχω φτιάξει raid και έχω βάλει ως βασικό δίσκο ένα samsung 3gb/sec, αλλά αυτά μπορεί να είναι πεταμένα λεφτά για κάποιον άλλο.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Δεκέμβριος 29th, 2017, 12:28 am

Δεν θέλω πολλά πράγματα. Πολλά Κομπάιλ θα κάνω (σκέφτομαι να γνωρίσω και τη gentoo), κονβερταρίσματα βίντεο, εκτυπωτή, μπλουτούθ, μίντια σέρβερ, και αρκετό λιμπρόφις. Κατά καιρούς έχω παίξει με pyqt, ρόλινγκ τίκερς για rss, xwinwrap και μου αρέσει να σετάρω μία κατάσταση με γενικό απομακρυσμένο έλεγχο συσκευών από το pc. Γραφικά θέλω καλά γιατί είχα επιχειρήσει να παίξω με το
Μπλέντερ και ξέρω ότι θα μου ξανάρθει. Όσο κατακτώ όλα αυτά που έγραψα κάνω και πιο εύκολη τη δουλειά μου.

Δεν μου λες, το RAID έχεις μέ ενα δίσκο μόνο; Δεν το καταλαβαίνω. To RAID δεν είναι μια συστοιχία (να το πω έτσι) δύο φυσικών δίσκων;

Και κάτι άλλο. Γιατί είναι τρελές οι διαφορές στην τιμή των SSD για μικρές αλλαγές στην ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης;
Θυμάμαι ότι ήταν 5-6 επιλογές μόνο δεν θυμάμαι τα νούμερα. Αλλά δεν ήταν χτυπητές οι διαφορές σαν να λέμε επεξεργαστής 1,9 γίγα και επεξεργαστής 4,2 γίγα. Είναι θεαματική η διαφορά στους SSD; Κάνεις κλικ και ανοίγει το παράθυρο σε κλάσμα δευτερολέπτου;

(Καλά το τελευταίο συνέβαινε και σε παλιό pc με περιβάλλον xfce αλλά τέλος πάντων)

Γύπας
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Archmage » Δεκέμβριος 29th, 2017, 12:46 am

Γύπας έγραψε: Δεν θέλω πολλά πράγματα. Πολλά Κομπάιλ θα κάνω (σκέφτομαι να γνωρίσω και τη gentoo), κονβερταρίσματα βίντεο, εκτυπωτή, μπλουτούθ, μίντια σέρβερ, και αρκετό λιμπρόφις. Κατά καιρούς έχω παίξει με pyqt, ρόλινγκ τίκερς για rss, xwinwrap και μου αρέσει να σετάρω μία κατάσταση με γενικό απομακρυσμένο έλεγχο συσκευών από το pc. Γραφικά θέλω καλά γιατί είχα επιχειρήσει να παίξω με το Μπλέντερ και ξέρω ότι θα μου ξανάρθει.

Για compile θες καλό cpu (make -j8 για οκταπύρηνο) και μνήμη, η οποία φυσικά χρησιμεύει και στο blender. Τα άλλα που γράφεις είναι πρακτικά ασήμαντα. Για κάρτα αν δεν είσαι εντελώς σίγουρος τι θες σήμερα μπορείς να έχεις αρχικά την onboard και αγοράζεις λίγο αργότερα.

Γύπας έγραψε: Δεν μου λες, το RAID έχεις μέ ενα δίσκο μόνο; Δεν το καταλαβαίνω. To RAID δεν είναι μια συστοιχία (να το πω έτσι) δύο φυσικών δίσκων;

Ναι, είναι πολλαπλά devices (πχ δίσκοι). Εγώ έχω συστοιχία raid 5 που απαιτεί ελάχιστο 3 devices (2 για data + 1 για parity).

Γύπας έγραψε: Είναι θεαματική η διαφορά στους SSD; Κάνεις κλικ και ανοίγει το παράθυρο σε κλάσμα δευτερολέπτου;

Ε καλά το παράθυρο πάντα σε κλάσμα ανοίγει :) Στο boot βλέπω διαφορά και επίσης σε εργασίες που παίζουν πολύ με το δίσκο, πχ video transcode ή compile σε πακέτο με εκατοντάδες+ αρχεία.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Δεκέμβριος 29th, 2017, 12:56 am

Εσύ δεν έχω καταλάβει, θα δώσεις χιλιοδιακοσάρι μαζί με την οθόνη ή μόνο ο πύργος; Έχεις ήδη οθόνη η θες να σου προτείνω.
Θα παίζεις παιχνίδια; Η θα ασχολείσαι με εφαρμογές. Και τα δύο λίγο δύσκολο ταυτόχρονα, εκτός αν δεν καίγεσαι να κάψεις το ένα από τα δύο. Από ότι κατάλαβα προτιμάς εφαρμογές.
Οπότε καλώς σου πρότεινα αυτά αρχικά.
paizwgames
Casual Poster

Δημοσ.: 519
Εγγραφη: Νοέμβριος 17th, 2017, 1:47 pm
Το μέλος paizwgames, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Δεκέμβριος 30th, 2017, 4:00 pm

Στα 12nm και στο reddit κυκλοφορεί ότι θα ρθει αρχές Φλεβάρη η δεύτερη γενιά. :smt007
paizwgames
Casual Poster

Το μέλος paizwgames, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Ιανουάριος 3rd, 2018, 11:57 pm

Ώπα τι είναι αυτό; Αλλάζω στόχο μάλλον; Θα βγάλει στα 12 και είναι η πρώτη της φορά αν κατάλαβα καλά; :smt017

Γύπας
Fast poster

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Ιανουάριος 4th, 2018, 2:00 am

Τι στόχο, αφού έχεις ήδη πάρει τον 1500 Χ έλεγες.
paizwgames
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Ιανουάριος 6th, 2018, 4:39 pm

Όχι. Απλά είχα καταλήξει. Μου έκανε κλικ μετά ο δικός σου που αναφέρεις στην αρχή. Είδα ότι είναι στα 300κάτι και είμαι σε περίοδο που μπορώ να διαθέσω παραπάνω λεφτά απ' ότι αρχικά είχα υπολογίσει. Τώρα άμα είναι να κυκλοφορήσει ο δωδεκανανόμετρος και η διαφορά στην τιμή δεν είναι τραγική... το σκέφτομαι. :smt017

Γύπας
Fast poster

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Ιανουάριος 6th, 2018, 4:40 pm

ryzen 5 1600 θες εσύ.
paizwgames
Casual Poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Παιχνίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες