Νέα Υόρκη: Πού να μείνω;

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Re: Νέα Υόρκη: Πού να μείνω;

Δημοσίευσηαπό Antares » Αύγουστος 27th, 2017, 10:16 pm

Αν ταξίδευα στις ΗΠΑ ο πρώτος σταθμός μου θα ήταν Βοστώνη. Μετά ίσως ΝΥ αλλά και θα ήθελα να δω και τις νότιες πολιτείες Τέξας, Μιζούρι, Μισισίπι. Θα καθόμουν τουλάχιστον ένα μήνα.
Antares
New poster

Δημοσ.: 449
Εγγραφη: Μάιος 3rd, 2016, 6:35 pm
Το μέλος Antares, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κουλούρι Θεσσαλονίκης » Αύγουστος 28th, 2017, 6:58 pm

τελικά τι έγινε ρε σεις;;;

Μεγάλο κείμενο: εμφάνιση
WIN_20170828_18_48_49_Pro.jpg
Βάτραχε το νου σου !!
Αθεράπευτα όνειρα
Γαλήνεψε τώρα. Απελπίσου
Για μια φορά υστερινή.....
Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Crazy poster

Δημοσ.: 8336
Εγγραφη: Δεκέμβριος 21st, 2015, 8:54 am
Τοποθεσια: Αρτοποιείο
Το μέλος κουλούρι Θεσσαλονίκης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kameron » Αύγουστος 30th, 2017, 12:06 pm

Leporello έγραψε:
kameron έγραψε: Αν πάτε για τουρισμό, μακριά από Μανχάταν, έχει καλύτερα μέρη στις ΗΠΑ, αν και οι πόλεις κατά κανόνα είναι θλιβερές. Το Σικάγο πάντως (ελαφρώς) καλύτερο από Μανχάταν, η Βοστώνη καλύτερη, όπως και ο Αγ. Φραγκίσκος. Ενδιαφέρον και το Μαϊάμι, από εκεί και πέρα λίγα πράγματα.
Γιατί ρε μάστορα; Μιά χαρά είναι η ΝΥ. Και με κουλτούρα, και με αξιοθέατα και με νυχτερινή ζωή. Συμφωνώ γιά San Fransisco, Σικάγο και Βοστώνη δεν έχω πάει. Αυστηρώς γιά τουρίστες, ωραία είναι η Washington DC.
kameron έγραψε: Αυτό που αξίζει στις ΗΠΑ είναι η ύπαιθρος, οι περιοχές εκτός πόλεων, μια που λέτε για Ν.Υ, το upstate NY είναι πολύ αξιόλογο, όπως και γενικότερα η Νεα Αγγλία (καλύτερα όμως φθινόπωρο, όχι χειμώνα).
Ωραία είναι, αλλά γιά τους ντόπιους. Είναι υπερβολή να διασχίσεις τον Ατλαντικό γιά να κάνεις camping στα Blue Ridge mountains (Virginia/West Virginia).

Είναι πολύ ωραία η φύση στις ΗΠΑ, αν πραγματικά αξίζει κάτι εκεί είναι αυτή, όχι οι πόλεις καθώς στην Ευρώπη υπάρχουν σαφώς καλύτερες, πολύ καλύτερες και ασύγκριτα καλύτερες. Ειδικά ο άξονας των rockies στα δυτικά είναι ανεπανάληπτος, πρέπει να τον δει κάποιος στη ζωή του (κατά προτίμηση από canadian rockies μέχρι Gr. Canyon). To Manhattan είναι πράγματι ξεχωριστό, επίσης κάτι που ως εμπειρία πρέπει να δει κανείς, απλά εμένα δεν μου αρέσει το στυλ συνολικά έχοντας ζήσει εκεί και 1,5 έτος (και συνολικά 5 στη Β. Αμερική). Νυχτερινή ζωή και τα συναφή με αφήνουν αδιάφορο, το φαγητό είναι καλό (αν ξέρεις που να πας), αλλά κατά κανόνα ακριβό για τα δεδομένα των ΗΠΑ. Πολιτιστική ζωή/μουσεία πράγματι καλά, θεωρώ όμως ότι δεν υστερούν τα αντίστοιχα καλά ευρωπαϊκά, ούτε θα πήγαινα ταξίδι μόνο για παράσταση στη MET.

H Βοστώνη είναι καλή, αλλά πάλι για τα αμερικανικά δεδομένα, υπάρχουν καλύτερες επιλογές πιο κοντά στην Ευρώπη. Το Σικάγο έχει κάτι το ξεχωριστό που για κάποιον διεστραμμένο λόγο προσωπικά μου αρέσει. Τις τελευταίες δεκαετίες έχουν φτιάξει καλά το lake front και το magnificent mile. Για να είμαι δίκαιος, είναι αλήθεια ότι τα τελευταία 10-15 χρόνια έχουν κάνει καλή προσπάθεια οι Αμερικανοί να βελτιώσουν ποιοτικά τις πόλεις τους, τουλάχιστον το κέντρο τους (όπου γίνεται...), παλαιότερα, μέχρι το 2000 ή τη δεκαετία του '90 ήταν χάλια η κατάσταση.
Τελευταία επεξεργασία απο kameron την Αύγουστος 30th, 2017, 12:19 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Κι ακαρτέρει κι ακαρτέρει φιλελεύθερη λαλιά
το ένα εκτύπαε τ' άλλο χέρι από την απελπισιά

Κι έλεες: «Πότε, α, πότε βγάνω το κεφάλι από τσ' ερμιές;».
Και αποκρίνοντο από πάνω κλάψες, άλυσες, φωνές.
Άβαταρ μέλους
kameron
Extreme poster

Δημοσ.: 21440
Εγγραφη: Μάρτιος 31st, 2006, 1:33 am
Τοποθεσια: Εκεί που δεν υπάρχουν πια κομμουνιστές
Το μέλος kameron, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kameron » Αύγουστος 30th, 2017, 12:13 pm

fagano3 έγραψε:

Αν θελει καποιος να παει σε κανα δυο πολεις με ωραια αρχιτεκτονικη,που μπορεις αν οχι να τις περπατησεις αλλα εστω να παρεις συγκοινωνια και σε λογικη αποσταση να εχει ωραια φυση τι επιλογες εχει;

Ως πρωτεύουσα των αρχιτεκτονικών ρευμάτων στις ΗΠΑ θεωρείται το Μαϊάμι, το οποίο μπορεί να συνδυαστεί με νότια Φλόριδα μέχρι Key Largo, Key west κλπ, αλλά και κόλπο Μεξικού (Naples, Fort Myers), το όλο τοπίο είναι οπωσδήποτε ξεχωριστό καθώς παραπέμπει σε κάτι μη αμερικανικό (το τοπίο, όχι τα υπόλοιπα...).

Για καταπληκτική φύση, ασφαλής επιλογή είναι η Βοστώνη για πολλές εκδρομές φύσης προς όλες τις κατευθύνσεις, όπως προείπα όμως καλύτερα το συγκεκριμένο ταξίδι να γίνει Οκτώβριο για το foliage.

Νεα Ορλεάνη που είπες, ήταν ενδιαφέρουσα ως κάτι διαφορετικό (πουλούσαν ντεμέκ γαλλική παράδοση και τα συναφή), αλλά μου είπαν ότι μετά την πλημμύρα έχασε τη διαφορετικότητα. Bible belt, βαρετό σε γενικές γραμμές με πόλεις να κόβεις φλέβες. Γενικώς, οι Αμερικανοί πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες με τον κινηματογράφο σε ό,τι αφορά τις πόλεις τους. Τέξας δεν έχω πάει.
Κι ακαρτέρει κι ακαρτέρει φιλελεύθερη λαλιά
το ένα εκτύπαε τ' άλλο χέρι από την απελπισιά

Κι έλεες: «Πότε, α, πότε βγάνω το κεφάλι από τσ' ερμιές;».
Και αποκρίνοντο από πάνω κλάψες, άλυσες, φωνές.
Άβαταρ μέλους
kameron
Extreme poster

Δημοσ.: 21440
Εγγραφη: Μάρτιος 31st, 2006, 1:33 am
Τοποθεσια: Εκεί που δεν υπάρχουν πια κομμουνιστές
Το μέλος kameron, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Dotcom » Αύγουστος 30th, 2017, 12:53 pm

Επίσης στην Αμερική δεν υπάρχει πουθενά μα πουθενά η αίσθηση του "χωριού" όπως το ξέρουμε οπουδήποτε στην Ευρώπη,μαζεμένο και "ζεστό"

Ακόμα και 200 κατοίκους να έχει ένα μέρος πάλι με τα mc donald's και τα τεράστια πάρκινγκ θα είναι,και με 4 λωρίδες δρόμους.
ΑΝΤΙαριστερά έγραψε:μου φαίνεται θα πάμε Βόρειο Κορέα, να φάμε πσωμάκι

http://www.dailymotion.com/video/xjp4b7 ... -il_travel
Dotcom
Crazy poster

Δημοσ.: 6863
Εγγραφη: Αύγουστος 25th, 2010, 2:23 pm
Το μέλος Dotcom, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Αύγουστος 30th, 2017, 6:13 pm

Πιστεύω ότι υπερβάλλετε ώρες ώρες.
Δεν έχει ωραίες πόλεις η Αμερική ;
ΟΚ,ωραία η Ευρώπη,Λονδίνο,Παρίσι,Βερολίνο,Άμστερνταμ,Βαρκελώνη,Αθήνα (δεν αστειεύομαι),Εδιμβούργο,Ρώμη...αλλά έχοντας ταξιδέψει αρκετά στις πόλεις αυτές και σε άλλες επίσης,π.χ. Μαδρίτη ή Λισαβώνα,δε βρίσκω το λόγο να ξεσηκωθώ να κάνω ταξίδι ξανά στο Βέλγιο ή στη Σουηδία π.χ.(δεν έχω πάει σε καμμία από τις δύο) για να δω πόλεις ! Εμένα προσωπικά όλες οι βορειο-δυτικο-ευρωπαικές πόλεις μου φαίνονται ίδιες,ένα μεσσαιωνικό κάστρο,ένα ποτάμι με γραφικές γέφυρες να περνούν από πάνω,σπίτια με στέγες σε σχήμα Λ,κανά τείχος από τη Ρωμαική εποχή...αυτά.Τα εμπορικά κέντρα ; Βάρεμα.Οι παμπ ; Πήγες σε μία,είναι σαν να πήγες σε όλες,λίγες πραγματικά ξεχωρίζουν.Αν μιλήσουμε για μνημεία,ναι,όλοι ξέρουμε τον Πύργο Άιφελ,το Μπιγκ Μπεν,την Πύλη Βραδεμβούργου...αν κάποιες πόλεις ξεχωρίζουν από την άποψη αυτή είναι αναμφίβολα η Ρώμη,η Φλωρεντία και η Αθήνα.
Λέει ο άλλος Μπρυζ,και γαμώ...εγώ λέω fuck it,μπορεί να έχει πέντε όμορφα σποτ παραπάνω από κάποια άλλη μεσσαιωνική πόλη αλλά αυτό είναι όλο.Στοκχόλμη,ναι ΟΚ,αλλά και πάλι...μία ακόμη ευρωπαική μεγαλούπολη,τη βαριέσαι μετά από δύο ημέρες παραμονής.
Στην Αμερική βρέθηκα τυχαία για άσχετους λόγους το 1992,σε τρεις πόλεις,Βοστώνη,Βαλτιμόρη,Φιλαδέλφεια και το πολιτισμικό σοκ που ένιωσα ήταν απίστευτο (ταξίδεψα με καράβι και το πρώτο λιμάνι που αντίκρυσα ήταν η Βοστώνη...απλά καμμία σχέση με όσα λιμάνια είχα βρεθεί μέχρι τότε και σε αυτά περιλαμβάνονται Ρόττερνταμ,Αλεξάνδρεια ή Χάιφα,στο Ισραήλ).Τι να λέμε τώρα,ό,τι είχα δει στις ταινίες το έβλεπα να συμβαίνει μπροστά μου.Βαλτιμόρη,ένα άλλου είδους σοκ,κατά λάθος βρεθήκαμε να περπατάμε σε γκέττο ψάχνοντας να βρούμε το σπίτι που γεννήθηκε ο Πόε...αλλόκοτη εμπειρία εντελώς.Έπειτα υπάρχει το Λος Άντζελες,για μένα προσωπικά μία μυθική πόλη,το Σαν Φραν επίσης,έχεις Ν.Υόρκη (ο άλλος εδώ έγραψε,νταξ μωρέ,καλά είναι αλλά τη βαριέσαι ! :smt005 ),έχεις Σηάτλ,έχεις Νέα Ορλεάνη,έχεις Σικάγο,έχεις Τάος στο Ν.Μέξικο,έχεις Ώστιν,Ντάλς,Κάνσας Σίτι,έχεις,έχεις,έχεις...Μην τρελλαθούμε τώρα,για ΗΠΑ μιλάμε,για την πιο ενδιαφέρουσα χώρα στον πλανήτη !
Papa John
Fast poster

Δημοσ.: 1320
Εγγραφη: Απρίλιος 25th, 2015, 11:37 pm
Το μέλος Papa John, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ko$tas » Αύγουστος 31st, 2017, 4:03 pm

Γενικά προτιμώ μια πόλη να έχει ουρανοξύστες πάντως, οπότε σίγουρα θα προτιμούσα τις πόλεις των ΗΠΑ έναντι των ευρωπαϊκών. Στην Ευρώπη μόνο πρόσφατα έχουν χτιστεί σοβαροί ουρανοξύστες σε συγκεκριμένες πόλεις.
Άβαταρ μέλους
Ko$tas
Fast poster

Δημοσ.: 2562
Εγγραφη: Μάιος 21st, 2008, 10:06 am
Το μέλος Ko$tas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό papasmurf » Σεπτέμβριος 13th, 2017, 1:42 pm

ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ έγραψε: Εάν μιλάμε για μερικούς σταθμούς δεν είναι πρόβλημα. Και μέσα στο μανχάταν με μετρό θα κινείστε γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες. Επίσης είναι χειμώνας οπότε δεν θα έχετε προβλήματα με μπίχλα μασχαλίλα ιδρωτίλα συριζίλα.

Η νεοφιλελεραδα ειναι ομως μονιμο προβλημα.Ολες της εποχες του χρονου.Για να ξεβρωμισεις πρεπει να αλλαξεις δερμα.
πρωην μικροαστικα ανυπομονος, πρωην πεσμενος απο τα συννεφα, πρωην πιασμενος απο τα μαλλια μου, πρωην αυταπατομενος
Άβαταρ μέλους
papasmurf
Fast poster

Δημοσ.: 4323
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 13th, 2013, 2:41 pm
Το μέλος papasmurf, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Ταξίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες