Ειναι κακο να μην θελει κανεις να ταξιδεψει?

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Re: Ειναι κακο να μην θελει κανεις να ταξιδεψει?

Δημοσίευσηαπό Papa John » Ιανουάριος 11th, 2018, 9:45 pm

Daje έγραψε: Ολοι ονειρευονται να ταξιδεψουν στο εξωτερικο, να δουνε καινουργια μερη, να βγαλουν φωτογραφιες κλπ κλπ κλπ.
Εγω, εδω και αρκετα χρονια, δεν νοιωθω αυτη την αναγκη και καθε φορα που συμμετεχω σε σχετικη συζητηση ΠΙΕΖΟΜΑΙ να βρω μερη που θα ηθελα να επισκεφτω.
Πχ. λεω Νεα Υορκη, Τοκιο κλπ. αλλα στην πραγματικοτητα δεν μου καιγεται καρφι να παω.
Τι σημαινει αυτο ρε παιδια?

Ότι πας κόντρα στο ρεύμα της εποχής και αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι.
Ελπίζω βέβαια να μην έχεις τατουάζ.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσ.: 1838
Εγγραφη: Απρίλιος 25th, 2015, 11:37 pm
Το μέλος Papa John, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Ιανουάριος 12th, 2018, 1:25 pm

Οι πιο πολλοι/πολλες πανε ταξιδια για να κανουν σεξ. Ειδικα οι γυναικες.
Πάντα λοιπόν ο νικητής του νικημένου γράφει την ιστορία. Tο πρόσωπο του χτυπημένου παραλλάζει εκείνος που τον χτύπησε. Απ' τον κόσμο φεύγει ο αδύναμος, και πίσω μένει το ψέμα. Μ. Μπρεχτ
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσ.: 2214
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 12th, 2018, 3:07 pm

Ορέστης_35 έγραψε: Οι πιο πολλοι/πολλες πανε ταξιδια για να κανουν σεξ. Ειδικα οι γυναικες.

Ενδιαφρουσα αποψη. Εννοεις και με τους συντροφους τους ή όχι?
Αν ναι, η αληθεια ειναι οτι τα ταξιδια αυξανουν τη σεξουλικη επιθυμια.
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσ.: 8214
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 1st, 2007, 12:25 pm
Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό About » Ιανουάριος 12th, 2018, 3:42 pm

"Να ταξιδέψεις, να δεις νέα μέρη". Μαλακίες. Όλο τον κόσμο έχω δει γιατί έχει ανακαλυφτεί η φωτογραφική μηχανή και η βιντεοκάμερα. Πριν από αυτές τις ανακαλύψεις θα ήθελα να δω διάφορα μέρη. Αν μου περιέγραφαν π.χ. τα κτίρια στη Ν. Υόρκη και μου έλεγαν ότι φτάνουν μέχρι ψηλά στον ουρανό θα ήθελα να δω πώς είναι. Τώρα ξέρω, δεν έχω αυτή την περιέργεια.

Επίσης σε καμία περίπτωση δε θέλω να βλέπω αθλητικούς αγώνες από κοντά. Στο στάδιο έχεις μια οπτική λήψη και τις περισσότερες φορές αυτή η οπτική λήψη είναι από τα 50 ή τα 100 μέτρα. Στην τηλεόραση παρακολουθείς τον αγώνα από 10 διαφορετικές μεριές κι έχεις τη δυνατότητα να δεις και replay.

Μη μασάτε ούτε με τα ταξίδια, ούτε με τις επισκέψεις σε γήπεδα, επειδή, "είναι αλλιώς από κοντά". Να σας φάνε τα λεφτά θέλουν.
Τελευταία επεξεργασία απο About την Ιανουάριος 13th, 2018, 5:59 am, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Nero έγραψε:οι παιδεραστές είναι μόνο δυνητικά επικινδύνοι
Άβαταρ μέλους
About
Fast poster

Δημοσ.: 3529
Εγγραφη: Ιούλιος 5th, 2016, 6:38 am
Τοποθεσια: Ασπρόπυργος - Γκορυτσά
Το μέλος About, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Ιανουάριος 12th, 2018, 3:46 pm

Daje έγραψε:
Ορέστης_35 έγραψε: Οι πιο πολλοι/πολλες πανε ταξιδια για να κανουν σεξ. Ειδικα οι γυναικες.

Ενδιαφρουσα αποψη. Εννοεις και με τους συντροφους τους ή όχι?
Αν ναι, η αληθεια ειναι οτι τα ταξιδια αυξανουν τη σεξουλικη επιθυμια.

Εννοω φυσικα με ατομα που θα γνωρισουν στον προορισμο. Ειναι η νεα μοδα. Μαλιστα μερικες γυναικες ανακοινωνουν την αφιξη τους σε σαιτ γνωριμιων:

11/12 Athens
14/12 Rome
16/12 Prague
Πάντα λοιπόν ο νικητής του νικημένου γράφει την ιστορία. Tο πρόσωπο του χτυπημένου παραλλάζει εκείνος που τον χτύπησε. Απ' τον κόσμο φεύγει ο αδύναμος, και πίσω μένει το ψέμα. Μ. Μπρεχτ
Ορέστης_35
Fast poster

Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Ιανουάριος 13th, 2018, 2:52 am

Πάνας έγραψε: Δεν είναι κακό... ίσως είναι καλύτερο από ότι νομίζουν οι περισσότεροι.
Το να μην θες να ταξιδέψεις σημαίνει (εκτός της περίπτωσης ότι γέρασες) ότι δεν θέλεις να αποδράσεις από την πραγματικότητα.

Μπορεί να σημαίνει ότι όσο πολύ και μακριά να ταξιδεύεις, δεν μπορείς να αποδράσεις από την δική σου πραγματικότητα.
Ό,τι δεν φωτοσυνθέτει παρασιτεί.

«Δὲν ἀμολᾶμε τὴν ὀργή μας ὅπως τὴν αἰσθανόμαστε (ἀσυναρτήτοις λόγοις) ἀλλὰ ὅπως θὰ τῆς ἐπιτρεπόταν νὰ γίνει κοινῶς ἀντιληπτή, ἄν ὄχι καὶ παραδεκτή.» Κλινοσοφιστής
Άβαταρ μέλους
κάποιος_Νίκος
Extreme poster

Δημοσ.: 36225
Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 1:41 am
Τοποθεσια: Χαμένο νησί
Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Ιανουάριος 13th, 2018, 3:23 am

Εγω πιστευω οτι αμα εχεις λεφτα και δεν σε κρατανε υποχρεωσεις ταξιδευεις.
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Κοκομπλόκο » Ιανουάριος 13th, 2018, 5:13 am

Οι κάμερες σε καμία περίπτωση δε μεταφέρουν το κλίμα. Και ειδικά είκοσι φωτογραφίες μια εμπειρία ενός ταξιδιού.
Αν και τα τελευταία χρόνια έχω απομυθοποιήσει κάπως τα ταξίδια, και δεν μου αρέσει η όλη τρέλα/μανία που βλέπω από κάποιους. Πολλοί ταξιδεύουν για να το δείξουν στο ινστα, ή για να δουν μπάλα, για καμιά συναυλία κτλ
BBCode είναι ΕΝΕΡΓΟ
[img] είναι ΑΝΕΝΕΡΓΟ
[flash] είναι ΑΝΕΝΕΡΓΟ
[url] είναι ΕΝΕΡΓΟ
Τα εικονίδια είναι ΕΝΕΡΓΑ
Άβαταρ μέλους
Κοκομπλόκο
Fast poster

Δημοσ.: 1010
Εγγραφη: Δεκέμβριος 18th, 2017, 6:32 pm
Το μέλος Κοκομπλόκο, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 13th, 2018, 3:47 pm

κάποιος_Νίκος έγραψε:
Πάνας έγραψε: Δεν είναι κακό... ίσως είναι καλύτερο από ότι νομίζουν οι περισσότεροι.
Το να μην θες να ταξιδέψεις σημαίνει (εκτός της περίπτωσης ότι γέρασες) ότι δεν θέλεις να αποδράσεις από την πραγματικότητα.

Μπορεί να σημαίνει ότι όσο πολύ και μακριά να ταξιδεύεις, δεν μπορείς να αποδράσεις από την δική σου πραγματικότητα.

Ισχύει και αυτό.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 26564
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Ιανουάριος 14th, 2018, 3:24 am

Όποιος δεν ξέρει γεωγραφία και δεν έχει καλή μνήμη, δεν του λένε τίποτα τα ταξίδια, τα βλέπει σαν ταλαιπωρία.
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Extreme poster

Δημοσ.: 21671
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2013, 3:15 am
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος Πολιτικός μηχανικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Ιανουάριος 14th, 2018, 8:16 pm

Εγώ ξέρω σχεδόν όλες τις πρωτεύουσες κρατών παγκοσμίως πλην ελαχίστων εξαιρέσεων κι αυτό επειδή βαριέμαι να κάνω νοητικές επεξεργασίες για να φτάσω στη σωστή (νησιωτικές χώρες τύπου Τρινιντάντ και Τομπάγκο ή κάτι κουφά στον νότιο Ειρηνικό).Πολλές έχουν αλλάξει,όπως αυτή της Νιγηρίας ή της Τανζανίας ή και της Βολιβίας,άλλες κατ'όνομα μόνο ενώ άλλες μέχρι και έδρα.Αλλά δεν ψήνομαι να πάω σχεδόν σε καμμία παρά μόνο στο Θιμπού (Βασίλειο του Μπουτάν :smt007 )
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Το μέλος Papa John, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 14th, 2018, 10:20 pm

Κι'εγω ημουν 1ος στο σχολειο στη Γεωγραφια, αλλα τι σχεση εχει αυτο με το μην θελει κανεις να ταξιδεψει, ουδεις καταλαβε. :D
Εγω εξεθεσα τις αποψεις μου και εστιασα στο οτι μου φαινονται τα μερη, τα τοπια, οι ανθρωποι επαναλαμβανομενα.
Αν επροκειτο να παω πχ. σε ενα μερος που αντι για σπιτια, οι ανθρωποι ζουνε κατω απο τη γη ή πχ πανω στα δεντρα ή ξερω γω αντι για χωμα εχουν γιαουρτι, τοτε θα αλλαζε το θεμα.
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσ.: 8214
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 1st, 2007, 12:25 pm
Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κοκομπλόκο » Ιανουάριος 14th, 2018, 11:33 pm

Είστε ωραίοι, η Γεωγραφία ότι πιο ευχάριστο, με έχω πιάσει να βαριέμαι και να κάθομαι να αποστηθίζω τις πολιτείες των ΗΠΑ με αλφαβητική σειρά, να ψάχνω και την τελευταία περιοχή της Σανγκάης από google maps, τον πληθυσμό του Τουβαλού, τις λίμνες της Εσθονίας κτλ. Απόλαυση!
BBCode είναι ΕΝΕΡΓΟ
[img] είναι ΑΝΕΝΕΡΓΟ
[flash] είναι ΑΝΕΝΕΡΓΟ
[url] είναι ΕΝΕΡΓΟ
Τα εικονίδια είναι ΕΝΕΡΓΑ
Άβαταρ μέλους
Κοκομπλόκο
Fast poster

Δημοσ.: 1010
Εγγραφη: Δεκέμβριος 18th, 2017, 6:32 pm
Το μέλος Κοκομπλόκο, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athina__P » Ιανουάριος 14th, 2018, 11:45 pm

Πολιτικός μηχανικός έγραψε: Όποιος δεν ξέρει γεωγραφία και δεν έχει καλή μνήμη, δεν του λένε τίποτα τα ταξίδια, τα βλέπει σαν ταλαιπωρία.

Εξαρτάται. Αν ζεις στο μισάωρο από το Ελ Βενιζέλος δεν είναι και τόση ταλαιπωρία. Ούτε στην Αττική για να πας κάποιες κοντινές εκδρομές. Κάποιοι ταλαιπωρούνται περισσότερο με φανάρια κλπ για να πάνε καθημερινά στη δουλειά τους.

Αν όμως δεν σου λείπει να δεις κάτι άλλο, σημαίνει ότι είσαι μάλλον ευχαριστημένος εκεί που είσαι, μάλλον καλό το λες αυτό. Τελευταία βαριέμαι πολύ τις ώρες που περνάω στις διαδρομές και κοιτάω να περνάνε πιο ευχάριστα ή να είναι πιο σύντομες, όχι να ταξιδέψω, δεν με πειράζει το ταξίδι. Επίσης ο Έλληνας έχει σχετικά υψηλά στάνταρ στο σπίτι που ζει, όσον αφορά καθαριότητα, διακόσμηση, άνεση χώρων και μπορεί να χρειάζεται πράγματι πολλά χρήματα για να έχει κάτι που πλησιάζει σε ποιότητα σε δωμάτιο ξενοδοχείου και χαλιέται να αφήνει το σπίτι του.
Athina__P
Crazy poster

Δημοσ.: 6262
Εγγραφη: Απρίλιος 26th, 2015, 12:48 pm
Το μέλος Athina__P, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Ιανουάριος 21st, 2018, 5:03 pm

Daje έγραψε: Κι'εγω ημουν 1ος στο σχολειο στη Γεωγραφια, αλλα τι σχεση εχει αυτο με το μην θελει κανεις να ταξιδεψει, ουδεις καταλαβε. :D

Εσύ δεν κατάλαβες μάλλον.
Θέλω να πω δηλαδή ότι πολλές φορές,άνθρωποι που ξέρουν πολύ καλά την γεωγραφία του πλανήτη μας,δεν έχουν την τάση να ταξιδεύουν γιατί δεν τους λέει κάτι ιδιαίτερο.Γνωρίζουν όμως την πρωτεύουσα της Αγκόλας.
Αντιθέτως,κάτι εντελώς άσχετοι τρέχουν στα Βιετνάμ και στις Κολομβίες,γιατί από την τελευταία π.χ. ήταν ο Εσκομπάρ και το είδαν σε σήριαλ.

Στη Γερμανία γνώρισα Έλληνα περίπου 65 ετών,που ζει εκεί πάνω από 40 χρόνια.Νόμιζε -μέχρι που το αποκάλυψα άθελά μου εγώ- ότι η πρωτεύουσα της χώρας που τον φιλοξενεί είναι το Μόναχο ! Έχει πάει όμως και Ταιλάνδη και Καναδά και στην Αφρική.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ταξίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες