Mad nomad

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Mad nomad

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 13th, 2013, 2:36 pm

:o :o :o
Πρόκειται για τρελού..... όμως ωραίου τρελού
Διαβάστε τι έκανε ο άνθρωπος και τι πρόκειται να κάνει .....
Αξίζει και η περιήγηση στον ισότοπο.

Καλώς ήρθατε στην ταξιδιάρικη ιστοσελίδα του mad nomad!

Η σελίδα αυτή είναι αφιερωμένη σε ταξίδια όπως αυτά που ονειρεύομαι από μικρός! Όταν πήρα απόφαση για πρώτη φορά να πραγματοποιήσω ένα τέτοιο μου όνειρο, μου φαινόταν κάτι άπιαστο, τελείως άγνωστο σε ‘μένα. Μετά από δύο χρόνια βαθιάς έρευνας και σκληρής προετοιμασίας βγήκα στο δρόμο!

Εικόνα

Στις 14 Απριλίου του 2007 ξεκίνησα μονάχος από τη Θεσσαλονίκη με μια μικρή μοτοσικλέτα (Honda XR 250S), για να ταξιδέψω σε δέκα μήνες τέσσερις χώρες: Τουρκία, Ιράν, Πακιστάν και Ινδία. Τα σχέδια άλλαξαν πολλές φορές στην πορεία και κατέληξα να επιστρέψω στην Ελλάδα μετά από δύο χρόνια και δυόμισι μήνες, έχοντας καλύψει 73.000 χλμ., αφού ταξίδεψα σε δεκατέσσερις ασιατικές χώρες: Τουρκία, Ιράν, Πακιστάν, Ινδία, Νεπάλ, Τουρκμενιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Κυργιζστάν, Καζακστάν, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Αρμενία και Ναγκόρνο-Καραμπάχ! Αυτό είναι το ταξίδι που ονομάστηκε “greece2india“.

Τώρα ετοιμαζόμαστε για ένα άλλο ταξίδι, ακόμη μεγαλύτερο! Η Αφρική και η Μέση Ανατολή μας περιμένουν κι εμείς διψούμε να εξερευνήσουμε τους τόπους αυτούς! Γιατί μιλώ στον πληθυντικό; Αυτή τη φορά θέλει να ταξιδέψει μαζί μου και η Χριστίνα, η mad nomad-isa. Θα χρησιμοποιήσουμε, λοιπόν, δύο μοτοσικλέτες, ίδιου τύπου (ελαφριά εντούρο) και θα κινηθούμε με την ίδια συνταγή: αμέτρητοι κύκλοι για να δούμε όλα όσα αξίζουν, χρόνια στο δρόμο για να μπούμε κάτω από την επιδερμίδα των κοινωνιών που θα επισκεφτούμε και πάντα με κινητήριο δύναμη την αγάπη μας για τον Άνθρωπο και τη Φύση.

Το “mad about Africa“, αυτό το νέο μας εγχείρημα, βρίσκεται πια στο στάδιο της εντατικής προετοιμασίας, που σημαίνει πως εγώ καθημερινά ασχολούμαι με την οργάνωση του ταξιδιού και η Χριστίνα με βοηθά όσο της επιτρέπει ο περιορισμένος ελεύθερός της χρόνος. Ελπίζουμε το Μάιο του 2013 οι ρόδες μας ν’ αρχίσουν να κυλούν και πάλι, in sha’ Allah, που λεν κι οι φίλοι μας οι μουσουλμάνοι…

http://madnomad.gr/main/

Στον ισότοπο θα βρείτε πληροφορίες για το ταξίδι που θα ξεκινήσει τον Μάιο για την Αφρική και αν θέλετε να συμμετέχετε σε αυτό κάποιες μέρες αν έχετε τα κότσια :D :smt003
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 26905
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Mad nomad

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 13th, 2013, 2:40 pm

Εικόνα
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 13th, 2013, 2:43 pm

Εικόνα
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Ιανουάριος 13th, 2013, 2:48 pm

μωρε αν εχεις το παστο κανεις οτι σου καπνισει.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35227
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lancelot » Ιανουάριος 13th, 2013, 2:51 pm

Ερμής έγραψε: μωρε αν εχεις το παστο κανεις οτι σου καπνισει.

Ετσι,αν δεν εχεις υποχρεώσεις και έχεις το παστό και τον χρόνο το παίζεις και νομάς :)
Albrecht έγραψε:Δεν πειραζει, ευτυχως σαν Ολυμπιακος εχω το προνομιο να μην πανηγυριζω καλπικα πρωταθληματα.
Άβαταρ μέλους
Lancelot
A Knight's tale

Δημοσ.: 8536
Εγγραφη: Ιανουάριος 17th, 2010, 11:18 am
Τοποθεσια: Athens
Το μέλος Lancelot, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 13th, 2013, 2:56 pm

Αν διαβάσεις θα δεις ότι είναι άφραγκος και έκανε τρεις δουλειές για να μαζέψει τα έξοδα του ταξιδιού και για το καινούργιο πουλάει ένα βιβλίο που έγραψε για το προηγούμενο ταξίδι.
Αξίζει να πούμε ότι τον περισσότερο καιρό τον πέρασε σε αντίσκηνο κατασκηνόνωντας στο πουθενά !

Πάτα το λινκ και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που σου λέω.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 13th, 2013, 3:01 pm

Lancelot έγραψε:

Ετσι,αν δεν εχεις υποχρεώσεις και έχεις το παστό και τον χρόνο το παίζεις και νομάς :)

Οικονομικά

Οι περισσότεροι που μαθαίνουν για το ταξίδι μου, εύχονται να είχαν κι αυτοί χρόνο και χρήμα. Νομίζουν ότι εγώ έχω το χρόνο και το χρήμα κατά κάποιο μαγικό τρόπο. Όχι, ο πατέρας μου δεν είναι εφοπλιστής ούτε και μου ‘λαχε κληρονομιά. Η οικονομική μου κατάσταση είναι πολύ φτωχότερη από αυτή του μέσου Έλληνα.

Πρώτα απ’ όλα, πιστεύω ότι για να μπορέσει κανείς να εκτιμήσει ένα τέτοιο ταξίδι πρέπει να μοχθήσει ο ίδιος. Έτσι, όταν απολαμβάνει τις χαρές αυτού του ταξιδιού, ξέρει ότι κόπιασε γι’ αυτό και οι χαρές αυτές είναι η ανταμοιβή. Δε θα το εκτιμούσα το ίδιο, αν τα έβρισκα όλα έτοιμα. Χορηγούς δεν είχα στο ταξίδι μου, γιατί προτού ξεκινήσω κανείς δε μ’ έπαιρνε στα σοβαρά. Σκεφτείτε ότι τηλεφωνούσα σε εταιρίες και έλεγα ότι είμαι κάποιος εικοσιτριάχρονος που θέλει να ταξιδέψει ολομόναχος μέχρι την Ινδία με μια μικρή μοτοσικλέτα ανωμάλου δρόμου 250 κυβικών εκατοστών και χωρίς να έχω ξαναταξιδέψει με μοτοσικλέτα ούτε στη γειτονική χώρα. Πώς θα μπορούσε να πιστέψει κανείς ένα εικοσιτριάχρονο παιδί με τέτοια σχέδια;

Ήταν πολύ ευχάριστο ότι βρέθηκαν τουλάχιστον λίγοι άνθρωποι σε κάποιες εταιρίες που με πήραν στα σοβαρά, με πίστεψαν, με σεβάστηκαν και στάθηκαν δίπλα μου. Ωστόσο, το μέγεθος της οικονομικής βοήθειας δεν ήταν καθοριστικό για το ταξίδι μου. Μου έκαναν απλώς μια έκπτωση σε ό,τι χρειάστηκα να αγοράσω για να προετοιμάσω τη μοτοσικλέτα μου. Τους ευχαριστώ περισσότερο για την ηθική παρά για την οικονομική τους υποστήριξη. Το Moto Market, η Honda Δαβανόπουλος, η eXTra Products Tasoulis, η Makan και το περιοδικό moto ήταν όλοι υποστηρικτές σ’ αυτό μου το όνειρο. Επίσης, αμέτρητοι φίλοι μοτοσικλετιστές της διαδικτυακής κοινότητας moto.gr και του συλλόγου Aprilia Bikers, μετά από μια συγκινητική κινητοποίηση, μου έστειλαν ανταλλακτικά στο Ουζμπεκιστάν και στο Κυργιζστάν, των οποίων το κόστος δεν ήταν καθόλου ευκαταφρόνητο.

Η συνέχεια εδώ http://madnomad.gr/main/greece2india/cost/
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Ιανουάριος 13th, 2013, 5:28 pm

Οκ ρε Πάνα συμφωνώ, όταν εννοώ παστό δεν εννοώ να είναι κροίσος. Προφανώς όμως και κανείς λογικός άνθρωπος δε θα παρατούσε δουλειες οικογένεια παιδια κλπ κλπ κλπ για να το παίξει νομάς.
Οκ και παστό να μην έχεις άν εισαι άεργος και μόνος πάλι κάνεις οτι σου καπνίσει, διότι πολύ απλά απο το παστό σου εξαρτάσαι μόνον εσύ.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35227
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Χειμώνας » Ιανουάριος 13th, 2013, 5:56 pm

λογικοί άνθρωποι...

Μπράβο στον νεαρό που κάμνει το όνειρο του, μπράβο που δεν τρέμει να ζήσει, η προσπάθεια του είναι όχι μόνο αξιόλογη άλλα ένα παράδειγμα για το πως ζούνε οι ονειροπόλοι.
Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση που κάποιοι αγνόησαν τελείως το εγχείρημα του και το ρίξαν σε ''παστά'' και άλλες αηδίες. Ο νεαρός αυτός, είχε την σοφία, σε αυτήν την ηλικία, να ζήσει ως ταξιδιώτης, να ρισκάρει και να συντρίψει σύνορα.

Δεν κρύβω πως τα πρώτα δευτερόλεπτα ζήλεψα την δύναμη του, παρ'όλα αυτά χάρηκα ιδιαίτερα με τον ρομαντισμό του, του εύχομαι κάθε επιτυχία στην ζωή του, είναι ένας ευγενής.
Άβαταρ μέλους
Χειμώνας
Fast poster

Δημοσ.: 1730
Εγγραφη: Οκτώβριος 12th, 2011, 8:39 pm
Το μέλος Χειμώνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 13th, 2013, 6:00 pm

Ερμής έγραψε: Οκ ρε Πάνα συμφωνώ, όταν εννοώ παστό δεν εννοώ να είναι κροίσος. Προφανώς όμως και κανείς λογικός άνθρωπος δε θα παρατούσε δουλειες οικογένεια παιδια κλπ κλπ κλπ για να το παίξει νομάς.
Οκ και παστό να μην έχεις άν εισαι άεργος και μόνος πάλι κάνεις οτι σου καπνίσει, διότι πολύ απλά απο το παστό σου εξαρτάσαι μόνον εσύ.

Μα έτσι ξεκινάω....... ότι πρόκειται για τρελού.
Βέβαια πέφτω και εγώ στο λάθος να ονομάσω τρελό κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.... ή κάτι που δεν φτάνω ή δεν μπορώ να κάνω.
Όμως πέρασε δυο χρόνια στο δρόμο με διάφορες καιρικές συνθήκες στην Ασία ! μέχρι και στο Νεπάλ έφτασε σε υψόμετρο 5000 μέτρων !!!
Το μόνο που μπορώ να πω είναι respect.... και καλό δρόμο στην καινούργια του περιπέτεια στην Αφρική...
Και να αγοράσω το βιβλίο του όχι μόνο για οικονομική ενύσχυση αλλά γιατί θα ήθελα να ταξιδέψω λίγο μαζί του :)
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Naida » Ιανουάριος 13th, 2013, 10:12 pm

Ο άνθρωπος κατάφερε και έζησε ένα από τα όνειρά του.Τι να λέμε τώρα...
Κάποια στιγμή θα νικήσουμε εμείς,
οι ελεύθεροι αυτής της γης.
Άβαταρ μέλους
Naida
Extreme poster

Δημοσ.: 32912
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2009, 10:28 am
Το μέλος Naida, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 13th, 2013, 10:30 pm

Εδώ όπως το έζησαν το ταξίδι τα παιδιά από το forum moto.gr από το 2007 και η υποστήριξη σε ανταλλακτικά σε κάποια βλάβη που είχε το μηχανάκι η οποία οργανώθηκε από τους συνφορυμίτες του !!!
Από κάθε πόλη που μπορούσε τους έστελνε μηνύματα με φωτογραφίες από net cafe αν έβρισκε
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=38448

Ένα από τα πρώτα ποστ του ταξιδιού

28/04/2007, 13:01
Χαιρετώ απ' το πανέμορφο Αϊβαλί!

Μετά την Κωνσταντινούπολη, πήγα στη Νίκαια (Iznik). Ο δρόμος μέχρι εκεί ήταν πολύ όμορφος! Περνούσε από καταπράσινους λόφους με θέα στη θάλασσα του Μαρμαρά και στη λίμνη της Νίκαιας.
Από 'κει συνέχισα προς την Προύσα και λίγο πριν μπω στην πόλη βρήκα ένα πανέμορφο μέρος για να κατασκηνώσω. Ήταν δίπλα στη λίμνη Golbasi. Αφού έστησα, ήρθαν δύο άντρες και μου μιλούσαν αρκετή ώρα στα Τούρκικα και προσπαθούσαμε να συνεννοηθούμε. Απ' ότι κατάλαβα είχαν στήσει εκεί κοντά και ήθελαν να πάω κι εγώ εκεί μαζί τους. Ξεστήνω, λοιπόν, και τους ακολουθώ. Τελικά με πήγαν σε ένα πανέμορφο, ξύλινο, διόροφο σπίτι δίπλα στη λίμνη! Το τοπίο ήταν καταπληκτικό! Αυτός που είχε το σπίτι ήξερε λίγα Ελληνικά, γιατί η μητέρα του ήταν από την Κομοτηνή. Με φιλοξένησε εκεί και ήμουν σα στο σπίτι μου! Δεν το πίστευα!
Την άλλη μέρα μου είπε να κάτσω εκεί, αλλά εγώ ανυπομονούσα να συνεχίσω το ταξίδι μου! Πήγα στην Προύσα, που είχε πανέμορφα τζαμιά.
Την επόμενη μέρα πέρασα με καραβάκι τα στενά του Ελλήσποντου και βγήκα στην Καλλίπολη. Όλο εκείνο το ακρωτήριο είναι γεμάτο μνημεία και νεκροταφεία από τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο. Στις 25 Απριλίου 1915 είχε επιτεθεί εκεί στρατός Αυστραλών, Νεοζηλανδών, Ινδών, Αφρικανών και άλλων εθνικοτήτων. Κάθε 25 Απριλίου έχουν επέτειο, τη λεγόμενη Anzac Day και έρχονται πάρα πολλοί Αυστραλοί και Νεοζηλανδοί για να αποδώσουν φόρο τιμής. Αυτή τη μέρα, λοιπόν, ήμουν κι εγώ εκεί! Είχε πάρα πολύ κόσμο! Τα λεωφορεία ήταν αμέτρητα και σχημάτιζαν ουρές χιλιομέτρων! Ευτυχώς, με το μηχανάκι περνούσα παντού και δεν είχα πρόβλημα.
Από 'κει, την επόμενη μέρα, κατέβηκα στο χωριό Behramkale απέναντι από τη Λέσβο. Ανέβηκα στο κάστρο και είχα θέα όλη τη Λέσβο! Ήταν πανέμορφα!
Την επόμενη μέρα, εχθές δηλαδή, ήρθα στο Αϊβαλί! Είναι γεμάτο ελληνικά σπίτια και υπάρχει ένας εγκατελελειμένος ελληνικός ναός και τα ερείπια ενός παλιού ελληνικού μοναστηριού. Το τοπίο με τα Μοσχονήσια μπροστά από το Αϊβαλί είναι πολύ όμορφο.
Τώρα είμαι σε ένα Camping στο νησάκι Alibey, απέναντι από το Αϊβαλί, που ήρθα για να πλυθώ, να πλύνω ρούχα κ.λ.π. Μέχρι τώρα, λοιπόν, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Οι Τούρκοι μου φέρονται πολύ καλά! Με φιλοξενούν, με ταϊζουν, τα λέμε, μου δίνουν ενθύμια και είναι εκπληκτικά ζεστοί.

Αυτά προς το παρόν. Στέλνω και μία φωτογραφία από το κάστρο του Behramkale με θέα τη Λέσβο!

Εικόνα
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 13th, 2013, 10:38 pm

Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό barbablu » Ιανουάριος 14th, 2013, 11:00 am

ωραίος!

και όχι, δεν είναι τα λεφτά το πρόβλημα
η ηλικία/υποχρεώσεις είναι
ή η ... εγκεφαλική βίδα, διότι αν σου τη βιδώσει ούτε η ηλικία/υποχρεώσεις αποτελούν εμπόδιο...
Άβαταρ μέλους
barbablu
Fast poster

Δημοσ.: 3595
Εγγραφη: Ιούνιος 23rd, 2010, 10:26 am
Το μέλος barbablu, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Μάιος 9th, 2013, 10:22 pm

Και ενώ όλοι περιμένουμε να μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι.... κάποιοι άλλοι εκμεταλλεύονται στο έπακρο το θείο δώρο της ζωής :smt045 :smt026

http://madnomad.gr/main/kalampaka/

Αποχαιρετιστήριο διήμερο

Το Σαββατοκύριακο στις 18 και 19 Μαΐου 2013 θα απολαύσουμε ένα αποχαιρετιστήριο διήμερο στον Άγιο Θεοδόσιο Καλαμπάκας. Θα θέλαμε πολύ να ξεκινήσουμε για το ταξίδι μας στην Αφρική κατευθείαν από τον Άγιο Θεοδόσιο. Δυστυχώς, όμως, όσο κι αν προσπαθήσαμε, αυτό είναι αδύνατον για πολλούς λόγους, αφού δεν είναι όλα έτοιμα ακόμη.

Το μέρος βρίσκετε 22 χλμ. από την Καλαμπάκα προς τα Γρεβενά, δηλαδή δίπλα στα πανέμορφα Μετέωρα!

Φεύγοντας από την Καλαμπάκα προς Ιωάννινα, ακριβώς πριν τη γέφυρα της Μουργκάνης στρίβουμε δεξιά προς Γρεβενά.
Περνάμε τη στενή γέφυρα και την ταβέρνα “Πλάτανος”.
Περίπου 4 χλμ. από την ταβέρνα στρίβουμε δεξιά προς Δεσκάτη.
500 μ. μετά είναι ένα βενζινάδικο. Λίγο πιο πέρα υπάρχει ταμπέλα που γράφει “Χώρος αναψυχής Άγιος Θεοδόσιος”. Εκεί στρίβουμε δεξιά σ’ ένα μικρό δρομάκι.
Στα 300 μ. περίπου είναι μια τσιμεντένια γέφυρα. Την περνάμε και φτάσαμε!

Εικόνα

Διαμονή

Η πρόσκληση είναι ανοιχτή σε όλους, μοτοσυκλετιστές ή μη. Θα έρθουν φίλοι, γνωστοί και άγνωστοι με δίτροχα, τετράτροχα, λεωφορεία, ίσως και με ωτοστόπ! Οι περισσότεροι σκοπεύουμε να κατασκηνώσουμε στον πανέμορφο αυτό χώρο που μας παραχώρησε ο Δήμος Καλαμπάκας. Υπάρχουν τουαλέτες, νερό, ρεύμα κι ένα ευρύχωρο, καθαρό σπιτάκι, στο οποίο μπορούν να κοιμηθούν στρωματσάδα όσοι δεν έχουν αντίσκηνο!

Εικόνα

Εικόνα

Για όσους προτιμούν να μείνουν σε ξενοδοχείο, έχει εξασφαλιστεί προνομιακή τιμή στο Ξενοδοχείο Kosta Famissi (τηλ.: 24320 79 192-5) στην Καλαμπάκα. Το μονόκλινο θα προσφέρεται στην τιμή των 28 €, το δίκλινο στα 35 € και το τρίκλινο στα 45 €, σε κάθε περίπτωση περιλαμβάνοντας και το πρωινό γεύμα. Για να έχετε αυτές τις προνομιακές τιμές, θα πρέπει, βέβαια, να αναφέρετε πως πηγαίνετε για την εκδήλωση στον Άγιο Θεοδόσιο. Εκτός αυτού, αφού η περιοχή προσελκύει πολλούς τουρίστες, είναι γεμάτη από ξενοδοχεία, campings και εστιατόρια.

Φαγητό

Η Atlas Panniers, που διοργανώνει τη συγκέντρωση αυτή, έχει κανονίσει να υπάρχουν στο χώρο ψυγεία, κάρβουνα κ.λ.π. Έτσι, όποιος θέλει, μπορεί να φέρει κρέατα και να τα ψήσουμε εκεί. Επίσης, έχουν μεριμνήσει να φέρει κάποιος προμηθευτής τα ποτά εκείνη την ώρα, για όσους τα θέλουν κρύα.

Για όσους προτιμούν τη λύση της ταβέρνας, έχει εξασφαλιστεί προνομιακή τιμή στην ταβέρνα “Πλάτανος”. Με 11 ευρώ ανά άτομο θα προσφέρονται: μια μερίδα κοντοσούβλι επιλογής σας (χοιρινό, πρόβειο ή κοτόπουλο) ή λουκάνικο ή μπριζόλα ή μπιφτέκι, ατομική σαλάτα επιλογής σας και ποικιλία τοπικών τυριών. Για τέσσερα άτομα θα διατίθεται αντίστοιχο μενού με 40 ευρώ συνολικά. Επίσης, θα υπάρχουν: ελληνική μπύρα με 2 €, 0,5 λίτρο χύμα κρασί με 2,50 € και αναψυκτικό με 1,50 €.

Πρόγραμμα

Αρκετοί θα είμαστε εκεί από την Παρασκευή. Φυσικά, όσοι θέλουν, μπορούν ευχαρίστως να μπουν στην παρέα μας!

Όπως καταλαβαίνετε, η περιοχή έχει πολλά ενδιαφέροντα. Εκεί κοντά είναι τα Μετέωρα, που μπορούν να επισκεφτούν όσοι θέλουν. Εκτός αυτού, το Σάββατο το απόγευμα οι ντόπιοι θα μας οδηγήσουν μετά από μια χαλαρή βόλτα με τα οχήματά μας, περίπου 30 χλμ., στην Ιερά Μονή Σταγιάδων, ηλικίας μεγαλύτερης των χιλίων ετών.

Το βράδυ του Σαββάτου θα ακολουθήσουν μικρές παρουσιάσεις για τα ταξίδια μας από εμάς, τους Around the World on a Vespa, το Σιδέρη από τη Χίο και τον Ηλία Αντωνόπουλο από την Αθήνα.

Πιο αργά το βράδυ θα ακολουθήσει ό,τι προβλέπεται από μια μεγάλη, όμορφη παρέα που κατασκηνώνει στη φύση: ιστορίες γύρω από τη φωτιά…

Εικόνα
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Ταξίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες