Ταξίδι στο Παρίσι

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Ταξίδι στο Παρίσι

Δημοσίευσηαπό Κοκομπλόκο » Ιανουάριος 11th, 2018, 12:22 pm

ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ έγραψε:
στο Παρίσι στην πιο ωραία γειτονιά, στο 5eme, παρέα με μποέμ

Εικόνα

:lol: :lol: :lol:
Don't Immanentize the Eschaton!
Άβαταρ μέλους
Κοκομπλόκο
Fast poster

Δημοσ.: 1652
Εγγραφη: Δεκέμβριος 18th, 2017, 6:32 pm
Το μέλος Κοκομπλόκο, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Ιανουάριος 11th, 2018, 12:30 pm

Δεν εχω καταφέρει να παω ακομα στο Παρίσι... αδιανόητο!
So are you to my thoughts as food to life,
Or as sweet-seasoned showers are to the ground;
And for the peace of you I hold such strife
As ‘twixt a miser and his wealth is found.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Maniac poster

Δημοσ.: 13225
Εγγραφη: Μάρτιος 23rd, 2015, 8:51 pm
Το μέλος Cecily Anne, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Ιανουάριος 11th, 2018, 12:32 pm

Καλά μη σκας, άλλοι δεν έχουμε πάει ακόμη ούτε Λονδίνο :lol:
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35227
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Ιανουάριος 11th, 2018, 12:35 pm

Κρύβε λόγια, ξεφτιλιζόμαστε !
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Maniac poster

Το μέλος Cecily Anne, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κοκομπλόκο » Ιανουάριος 11th, 2018, 12:49 pm

Ρώμη και Λονδίνο στο μίξερ, θα έβγαζαν κάτι σαν το Παρίσι :D
Άβαταρ μέλους
Κοκομπλόκο
Fast poster

Το μέλος Κοκομπλόκο, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Ιανουάριος 11th, 2018, 12:50 pm

Κοκομπλόκο έγραψε:Ρώμη και Λονδίνο στο μίξερ, θα έβγαζαν κάτι σαν το Παρίσι :D

Η Ρώμη δεν υπάρχει! Να πλένεις το στόμα σου. Χχχχ
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Leporello » Ιανουάριος 11th, 2018, 12:51 pm

Ερμής έγραψε: Καλά μη σκας, άλλοι δεν έχουμε πάει ακόμη ούτε Λονδίνο :lol:
Εγώ φερ'ειπείν. Εχω επισκεφθεί περί τις 35 χώρες, αλλά ποτέ δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να πάω στο Λονδίνο. Ποτέ δεν αποφάσιζα να πάω γιά τουρισμό, γιατί πάντα πίστευα ότι θα υπήρχε ευκαιρία να πάω γιά δουλειά και θα μπορούσα να συνδυάσω και τουρισμό. Αλλά δεν υπήρξε.
Ιάλυσος, Βραυρώνα, Θράκη, Ουαλία, Φάρσαλα, Νέα Ζίχνη, Νήσος του Πάσχα, Σλοβενία,Τασμανία, Αθήνα, Ελλάς, Κύπρος, Αφρική, Τροία, Νέα Υόρκη: Ανδρών επιφανών, πάσα γή τάφος.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Maniac poster

Δημοσ.: 17250
Εγγραφη: Οκτώβριος 25th, 2006, 8:37 pm
Τοποθεσια: Скопје
Το μέλος Leporello, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Ιανουάριος 11th, 2018, 12:54 pm

Κάπως έτσι και εγώ, το Χηθροου το έχω δει 5-6 φορές αλλα ώς εκεί.

Και η μλκια ποια είναι οτι Λονδίνο ειδικά και Αγγλία γενικά υπάρχει κόσμος που θα μπορέσει να μου δείξει δυο πράγματα παραπάνω απο έναν τουριστικό οδηγό, αλλά δυστυχώς ακόμη δεν έχει τύχει.
Γνωστή μου είχε διαμέρισμα στο νάιτμπριτζ και με παρακάλαγε να πάω. Δε ξέρω ίσως αυτή η πόλη δε με θέλει κοντά της
Τελευταία επεξεργασία απο Ερμής την Ιανουάριος 11th, 2018, 12:54 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35227
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κοκομπλόκο » Ιανουάριος 11th, 2018, 12:54 pm

Cecily Anne έγραψε:
Κοκομπλόκο έγραψε: Ρώμη και Λονδίνο στο μίξερ, θα έβγαζαν κάτι σαν το Παρίσι :D

Η Ρώμη δεν υπάρχει! Να πλένεις το στόμα σου. Χχχχ

Εννοείται προτιμώ Ρώμη! Δεν με παρακολουθείς.. :smt011
Άβαταρ μέλους
Κοκομπλόκο
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Athina__P » Ιανουάριος 12th, 2018, 1:01 am

Κοκομπλόκο έγραψε:
ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ έγραψε:
στο Παρίσι στην πιο ωραία γειτονιά, στο 5eme, παρέα με μποέμ

Εικόνα

:lol: :lol: :lol:

Ναι, τι; Φοιτητογειτονιά της εποχής, τώρα η στέγη είναι πιο ακριβή εκεί και κάναν εκκαθάριση της παλιές εστίες, μόνο μία έχει μείνει εξ όσων γνωρίζω. Η Ζωάρα μπορεί να έμενε μόνη της κάπου, οι εστίες ήταν όλα τα λεφτά. Και πολλές βιτρίνες στα πόδια μας με την πιο προχώ μόδα του πλανήτη, καφέ, μπαρ, Αμερικάνοι που είχαν κάνει λεφτά στη φούσκα του ιντερνετ, φίλοι να δουλεύουν σε σχεδιαστές, μπέιμπι σίτινγκ σε bourgois κάτσε καλά μέγαρα, χαμός. Κάθε τόσο μου λέγαν να πάω σε ένα γουαου μέρος κάπου αλλού σε αυτή την πόλη και έλεγα μπα, μια χαρά είναι απόπσε στην εστία μας, κάπχοια άλλη φορά θα πάω ξέρω γω στο γκαλά που σε καλέσανε για να σου κάνω παρέα. Στο Λούβρο πχ δεν θυμάμαι να πήγα τότε, όλο έλεγα ένα δεκάλεπτο είναι βρε παιδί μου με τα πόδια, κάποια στιγμή θα πάω και εκεί!

Απλά ήμουν λίγο τυχερή και το κυνήγησα. Άλλοι τότε κοιτάζανε να κάνουν παρέα μόνο με Έλληνες και να γυρίσουν γρήγορα να πιάσουν δουλειά στην Αθήνα που ήταν και τότε ΓΑΜΑΤΗ όμως! Αλλά χωρίς το πλήθος των ενθοτήτων του φοιτητόκοσμου στο Παρίσι. Η μισή γενιά μου έκανε μεταπτυχιακά στο εξωτερικό τότε, το θέμα είναι τι μάζεψαν και τι έτυχε τέλος πάντων... Έτυχε να τα δούμε και αυτά, για αυτό λέω, καμιά φορά το ζουμί είναι εκεί που ζεις κανονικά. Ό,τι σημαίνει αυτό για τον καθένα.

Αχ ναι, ένας λόγος που τα παίρνω με αυτούς που καίνε την Αθήνα είναι και αυτός, ήταν γαμάτα και η Αθήνα, εμείς τα νιάτα μας τα ζήσαμε, αυτοί καίνε την πόλη που ζουν τα νιάτα τους και καλά για καλούς λόγους! Πφφφ τόσα κσέρουν τόσα κάνουν.
Athina__P
Crazy poster

Δημοσ.: 6361
Εγγραφη: Απρίλιος 26th, 2015, 12:48 pm
Το μέλος Athina__P, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κοκομπλόκο » Ιανουάριος 12th, 2018, 3:45 am

Τίποτα, χαμογέλασα για την αντίδραση για το όλο γνωστό σκηνικό που περιγράφεις, έχω ακούσει και γω ιστορίες, και έχω διαβάσει κτλ :D
Δεν είναι του γούστου μου πλέον, αλλά ένα ενδιαφέρον το έχει, ειδικά για νεαρόκοσμο. Σίγουρα θα ξέρεις και θα έζησες πολύ περισσότερα, ωραίες ιστορίες. Δυστυχώς εμείς με κέντρο Ζορζ Πομπιντού, Ίλ ντε λα Σιτέ και Νοτρ Νταμ, φωτογραφίες εντός εκτός και επί τα αυτά, κάτι να φάμε, ε δεν έμεινε και μεγάλο χρονικό διάστημα. Μια κατεβασιά μέχρι το Πάνθεον και τη Σορβόννη. Οι άλλες μέρες γεμάτες με άλλα. Και ατέλειωτες ώρες στο ατελειωτο Λούβρο, σα να είδα λίγα. Γενικά με μία επίσκεψη, ή δύο, σε τέτοιες μητροπόλεις, κλίμα πιάνεις βασικά, και δέκα ημέρες να μείνεις. Πρέπει να τις ζήσει κάποιος για μήνες,χρόνο, χρόνια, και να γυρίσει τα πάντα.
Άβαταρ μέλους
Κοκομπλόκο
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Ju-87 » Ιανουάριος 12th, 2018, 5:06 am

Παρίσι, όμορφη πόλη :smt003

ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ
Άβαταρ μέλους
Ju-87
Fast poster

Δημοσ.: 1074
Εγγραφη: Δεκέμβριος 24th, 2017, 2:12 am
Το μέλος Ju-87, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Ταξίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες