Ειναι κακο να μην θελει κανεις να ταξιδεψει?

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Ειναι κακο να μην θελει κανεις να ταξιδεψει?

Δημοσίευσηαπό Daje » Μάιος 31st, 2015, 2:57 pm

Ολοι ονειρευονται να ταξιδεψουν στο εξωτερικο, να δουνε καινουργια μερη, να βγαλουν φωτογραφιες κλπ κλπ κλπ.
Εγω, εδω και αρκετα χρονια, δεν νοιωθω αυτη την αναγκη και καθε φορα που συμμετεχω σε σχετικη συζητηση ΠΙΕΖΟΜΑΙ να βρω μερη που θα ηθελα να επισκεφτω.
Πχ. λεω Νεα Υορκη, Τοκιο κλπ. αλλα στην πραγματικοτητα δεν μου καιγεται καρφι να παω.
Τι σημαινει αυτο ρε παιδια?
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσ.: 8600
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 1st, 2007, 12:25 pm
Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ειναι κακο να μην θελει κανεις να ταξιδεψει?

Δημοσίευσηαπό kappa » Μάιος 31st, 2015, 3:10 pm

Daje έγραψε: Πχ. λεω Νεα Υορκη, Τοκιο κλπ. αλλα στην πραγματικοτητα δεν μου καιγεται καρφι να παω.

Ότι καπού αλλού τρως τα λεφτά σου;
Άβαταρ μέλους
kappa
Crazy poster

Δημοσ.: 8173
Εγγραφη: Ιανουάριος 6th, 2012, 5:59 pm
Το μέλος kappa, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alan Smithee » Μάιος 31st, 2015, 3:10 pm

Μάλλον τίποτα. Το πολύ-πολύ να παραπονιέται η κυρά σου που δεν τη βγάζεις έξω όπως πρώτα και να σε πρήζει (ξέρεις που πήγε ο Παπαδόπουλος από τον 3ο τη Λίτσα...;).
Τελευταία επεξεργασία απο Alan Smithee την Μάιος 31st, 2015, 3:17 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Σας το ορκίζομαι, δεν ήμουν εγώ.
Άβαταρ μέλους
Alan Smithee
Maniac poster

Δημοσ.: 16307
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2003, 4:54 am
Το μέλος Alan Smithee, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό guwes » Μάιος 31st, 2015, 3:12 pm

Ότι είσαι μια χαρά εκεί που ζεις και ότι... απλά δεν νιώθεις την ανάγκη που έχουν άλλοι άνθρωποι να ταξιδέψουν και να δουν καινούρια πράγματα. Αυτό, δεν είναι κάτι :ρ
Άβαταρ μέλους
guwes
Fast poster

Δημοσ.: 3036
Εγγραφη: Μάιος 18th, 2015, 12:09 pm
Το μέλος guwes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alan Smithee » Μάιος 31st, 2015, 3:38 pm

την ανάγκη που έχουν άλλοι άνθρωποι να ταξιδέψουν και να δουν καινούρια πράγματα

Απίστευτη κλισεδούρα.

Αυτή η δυνατότητα που πλέον έχετε, εσείς οι μικροαστοί, να ταξιδεύετε με σχετική ευκολία αποτελεί την οικονομικο-κοινωνιολογική ανωμαλία που θα χαρακτηρίσει την εποχή κι εάν τελικά δεν προκαλέσει την πρώιμη καταστροφή της ανθρωπότητας, μεσομακροπρόθεσμα θα παταχθεί και κάθε απόπειρα ιστορικής αναβίωσής της θα καταπολεμηθεί βάναυσα.

Δηλαδή, μακρο-ιστορικά, το να μην νιώθεις την ανάγκη να κάνεις ταξιδάκια αποτελεί απόδειξη των υγιών αντανακλαστικών σου (εάν όχι μια πράξη ηρωϊκής αντίστασης).
Σας το ορκίζομαι, δεν ήμουν εγώ.
Άβαταρ μέλους
Alan Smithee
Maniac poster

Δημοσ.: 16307
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2003, 4:54 am
Το μέλος Alan Smithee, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Μάιος 31st, 2015, 3:45 pm

Μια πιθανη απαντηση ειναι το οτι εχω ζησει αρκετα χρονια στο εξωτερικο (Ιταλια και ελαχιστα Αγγλια) και οτι εχω επισκεφτει αρκετες απο τις διασημες ευρωπαικες πρωτευουσες.
Αλλα ακομα και αυτο δεν ειναι ακριβης απαντηση στον προβληματισμο μου γιατι οι εικονες που εχω ειναι κατα συντριπτικο ποσοστο εντος Ευρωπης (οποτε θεωρητικα εχω πολυ μεγαλα περιθωρια διευρυνσης των ταξιδιωτικων οριζοντων μου...).

Νοιωθω οτι τα τοπια επαναλαμβανονται, οι ανθρωποι ειναι παρομοιοι, τ'αξιοθεατα που μπορουν να με εκπληξουν περιορισμενα.
Νοιωθω οτι ο καθενας απο μας μεγαλοποιει τον μικροκοσμο του ενω στην πραγματικοτητα, αν προσπαθησει κανεις να γινει ανεξαρτητος παρατηρητης, θα διαπιστωσει οτι τα υποσυνολα ειναι παρομοια, τεμνονται και παρα πολυ συχνα εφαπτονται.
Νοιωθω οτι μας εχουν δημιουργησει (για την ακριβεια μεγαλοποιησει) μια αναγκη που στην πραγματικοτητα δεν εχουμε.
Τελευταία επεξεργασία απο Daje την Μάιος 31st, 2015, 3:47 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό guwes » Μάιος 31st, 2015, 3:46 pm

Alan Smithee έγραψε:
την ανάγκη που έχουν άλλοι άνθρωποι να ταξιδέψουν και να δουν καινούρια πράγματα

Απίστευτη κλισεδούρα.

Αυτή η δυνατότητα που πλέον έχετε, εσείς οι μικροαστοί, να ταξιδεύετε με σχετική ευκολία αποτελεί την οικονομικο-κοινωνιολογική ανωμαλία που θα χαρακτηρίσει την εποχή κι εάν τελικά δεν προκαλέσει την πρώιμη καταστροφή της ανθρωπότητας, μεσομακροπρόθεσμα θα παταχθεί και κάθε απόπειρα ιστορικής αναβίωσής της θα καταπολεμηθεί βάναυσα.

Δηλαδή, μακρο-ιστορικά, το να μην νιώθεις την ανάγκη να κάνεις ταξιδάκια αποτελεί απόδειξη των υγιών αντανακλαστικών σου (εάν όχι μιας πράξης ηρωϊκής αντίστασης).

Ωραία, μέσα σε 3 γραμμές έβγαλες και συμπέρασμα ότι είμαι μικροαστή :lol: Να σε πληροφορήσω λοιπόν πως κάνω ένα ταξίδι τον χρόνο ΚΑΙ ΑΝ και πάω μέχρι Ελλάδα (ζω εξωτερικό) απλά επειδή μου λείπει. Όμως δεν θα αρνηθώ πως μου αρέσουν τα ταξίδια και να βλέπω καινούρια μέρη, χωρίς αυτό να σημαίνει όμως πως αν δεν πάω ένα ταξίδι θα είμαι δυστυχισμένη και θα το επιζητώ, αν κάτσει έκατσε και εννοείται πως με ευχαριστεί και μόνο η Ελλαδίτσα μας :smt003

Στο προηγούμενο ποστ θα πρόσθετα "και καλά κάνεις δηλαδή γιατί όσο περισσότερες ανάγκες έχει κάποιος τόσο πιο δυστυχισμένος είναι", όπως φάνηκε, κακώς δεν το έκανα.
Άβαταρ μέλους
guwes
Fast poster

Το μέλος guwes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό guwes » Μάιος 31st, 2015, 4:46 pm

Daje έγραψε: Μια πιθανη απαντηση ειναι το οτι εχω ζησει αρκετα χρονια στο εξωτερικο (Ιταλια και ελαχιστα Αγγλια) και οτι εχω επισκεφτει αρκετες απο τις διασημες ευρωπαικες πρωτευουσες.
Αλλα ακομα και αυτο δεν ειναι ακριβης απαντηση στον προβληματισμο μου γιατι οι εικονες που εχω ειναι κατα συντριπτικο ποσοστο εντος Ευρωπης (οποτε θεωρητικα εχω πολυ μεγαλα περιθωρια διευρυνσης των ταξιδιωτικων οριζοντων μου...).

Νοιωθω οτι τα τοπια επαναλαμβανονται, οι ανθρωποι ειναι παρομοιοι, τ'αξιοθεατα που μπορουν να με εκπληξουν περιορισμενα.
Νοιωθω οτι ο καθενας απο μας μεγαλοποιει τον μικροκοσμο του ενω στην πραγματικοτητα, αν προσπαθησει κανεις να γινει ανεξαρτητος παρατηρητης, θα διαπιστωσει οτι τα υποσυνολα ειναι παρομοια, τεμνονται και παρα πολυ συχνα εφαπτονται.
Νοιωθω οτι μας εχουν δημιουργησει (για την ακριβεια μεγαλοποιησει) μια αναγκη που στην πραγματικοτητα δεν εχουμε.

Στην 1η παράγραφο διαφωνώ. Ο μπαμπάς μου πριν πάει το πρώτο του ταξίδι πιο παλιά όταν ήταν νέος, δεν ήθελε να ταξιδεύει, δεν του άρεσε γενικά, ήταν ευτυχισμένος εδώ. Μετά είχε πάει σε 2-3 χώρες στην Ευρώπη αλλά και πάλι δεν του είχε κάνει καμιά αίσθηση, ούτε θέλει να πηγαίνει ταξίδια γενικά. Είναι στον άνθρωπο νομίζω... Κάποιοι γουστάρουν την περιπέτεια, τα πλοία, τα αεροπλάνα, τα τρένα κτλ, άλλοι απλά για να λένε πως έχουν πάει σε τόσους τόπους, άλλοι από περιέργεια κλπ.

Στην 2η παράγραφο, απ' την μια συμφωνώ πως στους περισσότερους αυτή η ανάγκη είναι "φτιαχτή" γιατί του την έχουν δημιουργήσει άλλοι και πιστεύει πως με τα ταξίδια ανοίγουν οι ορίζοντές σου, πως έχει δει τόσα πράγματα, πως γνωρίζει περισσότερα και είναι πιο ανοιχτός (και εδώ πιστεύω πως υπερβάλλουμε γιατί κάποιος που είναι προκατελλειμένος, ρατσιστής, δεν δέχεται την διαφορετικότητα, δεν του αρέσει η φασαρία και η φτώχια π.χ δεν πρόκειται ν' αλλάξει τίποτα μ' ένα ταξίδι) αλλά απ' την άλλη όπως είπα πιο πάνω, το θέλει επειδή μπορεί πραγματικά να γουστάρει τα ταξίδια και την περιπέτεια...
Άβαταρ μέλους
guwes
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Ιούνιος 4th, 2015, 1:05 am

Daje έγραψε: Τι σημαινει αυτο ρε παιδια?

Μπορείς να γίνεις ένας καλός μοναχός. :D

Επίσης δεν πρέπει να σου αρέσει η γεωγραφία.
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Extreme poster

Δημοσ.: 22385
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2013, 3:15 am
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος Πολιτικός μηχανικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιούνιος 4th, 2015, 1:48 am

Daje έγραψε:

Να το πάρουμε αλλιώς λίγο ;

Τα υποσύνολα είναι παρόμοια, τέμνονται και πάρα πολύ συχνά εφάπτονται διότι αυτό προωθούν μέσω της παγκοσμιοποίησης... πριν κάποια χρόνια ένας Κρητικός με ένα Δανό δεν είχαν κανένα σημείο επαφής και καμία προοπτική να συναντηθούν πουθενά.
Τι θέλω να πω ; ότι απλά η ανάγκη δεν μεγαλοποιείται αλλά ξεθωριάζει.
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 26961
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ζενίθεδρος » Ιούνιος 4th, 2015, 1:49 am

Daje έγραψε:

Πως γέρασες.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Maniac poster

Δημοσ.: 15758
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2008, 8:58 pm
Τοποθεσια: Kingdom of Tonga
Το μέλος Ζενίθεδρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Tuvok » Ιούνιος 4th, 2015, 2:12 am

Ούτε εγώ τρελαινομαι για ταξίδια, μπορώ μάλιστα να πω ότι τα βαριέμαι. Ταλαιπωρία, βαλίτσες, κούραση πφφφ... Τουρίστ ταλαιπωρίστ...
Άβαταρ μέλους
Tuvok
Maniac poster

Δημοσ.: 14177
Εγγραφη: Ιανουάριος 11th, 2007, 3:19 pm
Τοποθεσια: Vulcan
Το μέλος Tuvok, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιούνιος 4th, 2015, 3:59 pm

Εννοειται οτι αυτα τα πραγματα δεν τα λεμε σε γυναικες διοτι θα μειωθουν σε dt κατα 75% οι πιθανοτητες μας να συνουσιαστουμε μαζι τους...
Για καποιον ανεξηγητο λογο το να τους λες οτι το ονειρο σου ειναι να ταξιδευεις, τις εξιταρει απιστευτα.
Οταν θελω να μαμησω το παιζω οτι ειμαι ετοιμος σε 5λεπτα να εγκαταλειψω την Ελλαδα και να γυρναω για 10 χρονια πανω κατω σε ολο τον πλανητη...
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Λευκός Λύκος » Ιούνιος 4th, 2015, 8:29 pm

Alan Smithee έγραψε:

Απίστευτη κλισεδούρα.

Δηλαδή, μακρο-ιστορικά, το να μην νιώθεις την ανάγκη να κάνεις ταξιδάκια αποτελεί απόδειξη των υγιών αντανακλαστικών σου (εάν όχι μια πράξη ηρωϊκής αντίστασης).

Πες μου οτι τρολλάρεις τώρα,έτσι;Δεν ειναι δυνατόν να πιστεύεις αυτές τις μπούρδες.
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Crazy poster

Δημοσ.: 9802
Εγγραφη: Ιανουάριος 6th, 2012, 7:43 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία
Το μέλος Λευκός Λύκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Gherschaagk » Ιούνιος 4th, 2015, 8:42 pm

Daje έγραψε: Μια πιθανη απαντηση ειναι το οτι εχω ζησει αρκετα χρονια στο εξωτερικο (Ιταλια και ελαχιστα Αγγλια) και οτι εχω επισκεφτει αρκετες απο τις διασημες ευρωπαικες πρωτευουσες.

γέρασες έρμε μου.
για μαύρα μάτια χάνομαι
για γαλανά πεθαίνω
γι' αυτά τα καταπράσινα
σχίζω τη γη και μπαίνω
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Maniac poster

Δημοσ.: 11245
Εγγραφη: Μάρτιος 9th, 2011, 2:16 pm
Το μέλος Gherschaagk, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Ταξίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες