Πόσες χώρες έχετε επισκεφθεί;

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Έχω επισκεφθεί...

1. ΗΠΑ
29
7%
2. Καναδά
8
2%
3. Ιαπωνία
6
2%
4. Κίνα
4
1%
5. Η.Β.
46
12%
6. Γαλλία
48
12%
7. Γερμανία
51
13%
8. Ιταλία
53
13%
9. Ισπανία
33
8%
10. Αίγυπτο
9
2%
11. Τουρκία
32
8%
12. Βουλγαρία
29
7%
13. Αυστραλία
8
2%
14. Σουηδία
15
4%
15. Ουγγαρία
24
6%

Σύνολο ψήφων : 395

Re: Πόσες χώρες έχετε επισκεφθεί;

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Οκτώβριος 14th, 2017, 9:06 pm

Πουθενά στην Πελοπόννησο δε λένε Μητσους κλπ. Λέμε όπως πάνου(ή και απάνου), κάτου(ή σακάτου), δώθε, κείθε. Επίσης λέμε τα Πέμ(ι)πτη ή "θα τον π(ι)νίξω αν τον πιάσω στα χέρια μου"
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35234
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Dwarven Blacksmith » Οκτώβριος 14th, 2017, 9:08 pm

Στην Αρκαδία πολλοί λένε sh αντί για σ και zh αντί για ζ.
*Ode to Joy intensifies*
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Extreme poster

Δημοσ.: 33402
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 3rd, 2011, 12:00 am
Τοποθεσια: Maiore Patria
Το μέλος Dwarven Blacksmith, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Οκτώβριος 14th, 2017, 9:24 pm

Ο Μοραΐτης ως τύπος υπάρχει στην Βαβυλωνία του Βυζάντιου. Εκεί έχεις ένα δείγμα στο περίπου. Αυτό που σίγουρα δεν έχει η πελοποννησιακή διάλεκτος είναι το κόψιμο των τελικών συλλαβών. Π.χ. του κουρίτς.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 86327
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 3:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Οκτώβριος 15th, 2017, 1:37 am

Καμιά φορά νομίζω λέμε: έχουτε? τί κάνουτε? κτλ

Επίσης, ερχόσαντε, ήσαντε, γ@μιόσαντε :lol: κτλ
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσ.: 24104
Εγγραφη: Μάιος 28th, 2011, 7:13 pm
Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Αγις » Οκτώβριος 15th, 2017, 1:45 am

Το γ@μιόσαντε ισχύει για ολους πάνω από τον Ισθμό.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ
Άβαταρ μέλους
Αγις
Crazy poster

Δημοσ.: 9580
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2010, 2:09 pm
Το μέλος Αγις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΛΕΩΝ » Οκτώβριος 15th, 2017, 2:14 am

Cavaliere έγραψε: Πάντως το nji και το lji τα δουλεύω καλά, είμαι καλός μαθητής.

η επιτηδευμένη προφορά φαίνεται στα έμπυρα αυτιά
όπως και αντιστρόφως να προσπαθείς να πεις το νι και το λι ενω έχεις μάθει-μιλας στην καθημερινότητα σου νιι και λιι
denplirono έγραψε:ναι ειμαστε ζωα, αλλα ειμαστε ΕΛΛΗΝΙΚΑ ζωα.
Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝ
Extreme poster

Δημοσ.: 28035
Εγγραφη: Μάιος 26th, 2012, 10:43 am
Το μέλος ΛΕΩΝ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chainis » Οκτώβριος 15th, 2017, 10:04 am

Cavaliere έγραψε:
Chainis έγραψε: Δεν έχει ρε στην Πελοπόννησο τέτοια, χρειάζεσαι εντατικά μαθήματα.
Στην Πελοπόννησο άμα βάζεις ου όπου έχει φωνήεν έχεις πετύχει κατά 80% την προφορά.

Για πες ένα παράδειγμα, όντως θέλω course. Πώς λες το ου; Ας πούμε, λες, ου Μήτσους;

"Φεύγουτε; Μπορούτε να 'ρθούτε ξανά ταχειά";
(Φεύγετε; Μπορείτε να έρθετε πάλι αύριο;)

Σούρνω, τρούπα, άχιουρα, πάνου, κάτου, χάμου κι άλλα πολλά.
.
Kobayashi έγραψε: Αν για κάτι μπορεί να κατηγορηθεί η ΕΣΣΔ αυτό είναι ο υπερβολικός ανθρωπισμός.

.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Maniac poster

Δημοσ.: 17674
Εγγραφη: Απρίλιος 2nd, 2009, 1:13 am
Το μέλος Chainis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chainis » Οκτώβριος 15th, 2017, 10:13 am

Leporello έγραψε:
Cavaliere έγραψε:
Chainis έγραψε: Δεν έχει ρε στην Πελοπόννησο τέτοια, χρειάζεσαι εντατικά μαθήματα.
Στην Πελοπόννησο άμα βάζεις ου όπου έχει φωνήεν έχεις πετύχει κατά 80% την προφορά.

Για πες ένα παράδειγμα, όντως θέλω course. Πώς λες το ου; Ας πούμε, λες, ου Μήτσους;
Eτσι, δεν τα λέει σωστά ο Χαϊνης. "Ου" γίνεται μόνο το άτονο "ο" όπως στα Πορτογαλικά: λέμε ου Μήτσους, όχι ου Μούτσους. Οπως Ουπόρτου και όχι Οπόρτο.

Εντάξει το "όλα τα φωνήεντα" που είπα ήταν υπερβολή για την πλάκα.
Πάντως το "ου" έχει ευρεία χρήση.

Πιο παλιά, μέχρι τον πόλεμο περίπου, δηλαδή μέχρι να αρχίσει να διαδίδεται και στα χωριά το ραδιόφωνο, ήταν σε ευρεία χρήση και ο βαθύς τσιτακισμός, (και = τσ(ι)έ).
.
Kobayashi έγραψε: Αν για κάτι μπορεί να κατηγορηθεί η ΕΣΣΔ αυτό είναι ο υπερβολικός ανθρωπισμός.

.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Maniac poster

Το μέλος Chainis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chainis » Οκτώβριος 15th, 2017, 10:16 am

Kasi68 έγραψε: να σπάσω λίγο τον κοσμοπολιτισμό των ΒΠ και του συμπλέγματος Γλυφάδας/Βουλιαγμένης.

Ότι του φανεί του λωλοστεφανή. :lol:
.

.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Οκτώβριος 15th, 2017, 10:32 am

Και εσυ λεφτάς των Β/Ν.Π;
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35234
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chainis » Οκτώβριος 15th, 2017, 11:13 am

Ε αφού έχω πάει σε κάμποσες χώρες; :smt102
.

.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό xCandia » Νοέμβριος 6th, 2017, 1:59 am

Να πω και εγώ Γαλλία, Ελβετία, Σαν Μαρίνο, Ιταλία ( 4 φορές από Ρώμη και πάνω την έχω γυρίσει όλη), Βατικανό, Τσεχία. Το τελευταίο ταξίδι Ρώμη εγώ και κοπέλα μου ήταν γαμάτο, νιώθεις άλλος άνθρωπος και έτσι το 'χω βάλει στόχο να ταξιδέψω όσο μπορώ.

Σε 2 βδομάδες φεύγω για Σκωτία οπότε θα είναι συν μια έξτρα, άρα ΣΥΝΟΛΟ: 7 όχι κι άσχημα για 18άρι :D
Άβαταρ μέλους
xCandia
New poster

Δημοσ.: 18
Εγγραφη: Μάιος 4th, 2017, 2:03 pm
Το μέλος xCandia, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chilloutbuddy » Νοέμβριος 6th, 2017, 5:25 am

Cavaliere έγραψε:Ο Μοραΐτης ως τύπος υπάρχει στην Βαβυλωνία του Βυζάντιου. Εκεί έχεις ένα δείγμα στο περίπου. Αυτό που σίγουρα δεν έχει η πελοποννησιακή διάλεκτος είναι το κόψιμο των τελικών συλλαβών. Π.χ. του κουρίτς.

τίποτα απ'αυτά δε με πειράζει καθόλου, έτσι μιλάνε οι άνθρωποι, όλα καλά.

Υπάρχουν όμως δύο πράγματα που εντελώς χωρίς λόγο μου τεντώνουν τα νεύρα σε απίστευτο βαθμό. Το πρώτο είναι αυτοί που χωριζουν το μ απ'το π, για παράδειγμα "πάμε στο μ-παρ να πιούμε μια μ-πύρα". Δεν ξέρω αν σου έχει τύχει, είναι να μη σου τύχει

Το άλλο είναι όταν υπάρχει ήχος "κ" και μετά "ε" οι περισσότεροι άνθρωποι το προφέρουν "κιέ", γιατί έτσι είναι πιό εύκολο να βγει ο ήχος απ'τον ουρανίσκο. Το "και" ας πούμε οι περισσότεροι το προφέρουμε "κιέ". Υπάρχουν όμως κάτι σπαστικοί που το προφέρουν "κε" με το το "κ" να βγαίνει βαθιά απ'το λαιμό. Πω ρε φίλε δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν ακούω αυτόν τον ήχο με κουρδίζει απίστευτα, θέλω να τον σφάξω τον άλλον. Ανεξήγητο.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Maniac poster

Δημοσ.: 15285
Εγγραφη: Ιούλιος 3rd, 2011, 5:45 am
Το μέλος Chilloutbuddy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Νοέμβριος 6th, 2017, 4:09 pm

Cavaliere έγραψε: Πάντως το nji και το lji τα δουλεύω καλά, είμαι καλός μαθητής.

Τωρα μου θυμισες ενα φιλο ο οποιος εχει ενα περιεργο βιτσιο: Καυλωνει αν ακουει γκομενα να μιλαει με το nji και το lji :lol:
Ρε συ του λεω, τι ειδους ανωμαλια ειναι αυτη?
Δεν ξερω μου λεει, ξυπναει μεσα μου αγρια ενστικτα.
Μαλλον θα φανταζεται χωριατοκαταστασεις, πηδους στα αχυρα, σταβλους κλπ., τι να πει κανεις.
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσ.: 8563
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 1st, 2007, 12:25 pm
Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Leporello » Νοέμβριος 6th, 2017, 4:43 pm

Chilloutbuddy έγραψε: Υπάρχουν όμως δύο πράγματα που εντελώς χωρίς λόγο μου τεντώνουν τα νεύρα σε απίστευτο βαθμό. Το πρώτο είναι αυτοί που χωριζουν το μ απ'το π, για παράδειγμα "πάμε στο μ-παρ να πιούμε μια μ-πύρα". Δεν ξέρω αν σου έχει τύχει, είναι να μη σου τύχει
Αλλο το μπαρ και η μπύρα και άλλο ο "εμπαθής". Εμένα με εκνευρίζει όταν κάποιος την τελευταία λέξη την προφέρει "εbαθής". Επίσης, άλλο "γκολ" και άλλο "Βαγγέλης".
Chilloutbuddy έγραψε: Το άλλο είναι όταν υπάρχει ήχος "κ" και μετά "ε" οι περισσότεροι άνθρωποι το προφέρουν "κιέ", γιατί έτσι είναι πιό εύκολο να βγει ο ήχος απ'τον ουρανίσκο. Το "και" ας πούμε οι περισσότεροι το προφέρουμε "κιέ". Υπάρχουν όμως κάτι σπαστικοί που το προφέρουν "κε" με το το "κ" να βγαίνει βαθιά απ'το λαιμό. Πω ρε φίλε δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν ακούω αυτόν τον ήχο με κουρδίζει απίστευτα, θέλω να τον σφάξω τον άλλον. Ανεξήγητο.
Αυτό που λες είναι λάθος στα Ελληνικά. Σωστό θα ήταν γιά το γαλλικό "que".
Ιάλυσος, Βραυρώνα, Θράκη, Ουαλία, Φάρσαλα, Νέα Ζίχνη, Νήσος του Πάσχα, Σλοβενία,Τασμανία, Αθήνα, Ελλάς, Κύπρος, Αφρική, Τροία, Νέα Υόρκη: Ανδρών επιφανών, πάσα γή τάφος.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Maniac poster

Δημοσ.: 17253
Εγγραφη: Οκτώβριος 25th, 2006, 8:37 pm
Τοποθεσια: Скопје
Το μέλος Leporello, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ταξίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες