Μασσαλία 5 ημέρες

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Μασσαλία 5 ημέρες

Δημοσίευσηαπό dna » Σεπτέμβριος 18th, 2017, 6:19 pm

Τετάρτη με Κυριακή, ημι-επαγγελματικό ταξίδι τον Οκτώβριο, δηλαδή εγώ συνοδός που σημαίνει θα έχω άπειρο χρόνο μόνος μου την ημέρα για βόλτες και περιήγηση.
Δεν ξέρω τίποτα πέρα από το Σόλωνος&Μασσαλίας, τη Μασσαλία στη Ν. Φωκαια και ένα βιπερ αστυνομικό που ο επιθεωρητής έτρωγε μπουγιαμπέσα

Οι γνώμες που άκουσα μεχρι στιγμής: είναι πολλές οι μέρες, δεν έχει πολλά να δεις, μακριά από τα προάστια, Αιξ αν Προβανς οπωσδήποτε και άμα βγαίνει στη Νίκαια. Ποιά η γνώμη του phorum?
Άβαταρ μέλους
dna
Maniac poster

Δημοσ.: 14304
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2007, 12:47 am
Το μέλος dna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Μασσαλία 5 ημέρες

Δημοσίευσηαπό beria » Σεπτέμβριος 18th, 2017, 6:48 pm

dna έγραψε: Τετάρτη με Κυριακή, ημι-επαγγελματικό ταξίδι τον Οκτώβριο, δηλαδή εγώ συνοδός που σημαίνει θα έχω άπειρο χρόνο μόνος μου την ημέρα για βόλτες και περιήγηση.
Δεν ξέρω τίποτα πέρα από το Σόλωνος&Μασσαλίας, τη Μασσαλία στη Ν. Φωκαια και ένα βιπεραστυνομικό που ο επιθεωρητής έτρωγε μπουγιαμπέσα

Οι γνώμες που άκουσα μεχρι στιγμής: είναι πολλές οι μέρες, δεν έχει πολλά να δεις, μακριά από τα προάστια, Αιξ αν Προβανς οπωσδήποτε και άμα βγαίνει στη Νίκαια. Ποιά η γνώμη του phorum?

Ο Φαμπιό Μοντάλ ήταν ο επιθεωρητής και αν διαβάσεις όλα τα βιβλία της Τριλογίας της Μασσαλίας του Ζαν Κλοντ Ιζζό, θα ξέρεις την πόλη απ' έξω κι ανακατωτά
Άβαταρ μέλους
beria
Maniac poster

Δημοσ.: 15883
Εγγραφη: Φεβρουάριος 25th, 2005, 12:57 am
Το μέλος beria, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ » Σεπτέμβριος 18th, 2017, 9:06 pm

Πραγματική ιστορία, σκάω μασσαλία ντάλα καλοκαίρι, κατεβαίνω στο λιμάνι, αράζω στο ένα γωνιακό καφενέ δίπλα σε μια παρέα με τρεις παππούδες και παραγγέλνω ένα παστίς. Λέω είμαι γαμάτος. Μετά από λίγο έρχεται μια μουλάτα με άφρο μαλλί με την τριλογία ανά χείρας. Μην τα πολυλογώ έπιασε κουβέντα με τα παππούδια για το πού βρίσκονται τα διάφορα λάντμαρκς του βιβλίου. Εγώ ήμουνα με τη γυναίκα μου
Σπρώχνοντας τον φάκελο από το πρώτο ποστ
Άβαταρ μέλους
ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ
Crazy poster

Δημοσ.: 5057
Εγγραφη: Απρίλιος 20th, 2017, 9:29 pm
Το μέλος ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ » Σεπτέμβριος 18th, 2017, 9:09 pm

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ
Crazy poster

Το μέλος ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ » Σεπτέμβριος 18th, 2017, 10:05 pm

dna έγραψε:Τετάρτη με Κυριακή, ημι-επαγγελματικό ταξίδι τον Οκτώβριο, δηλαδή εγώ συνοδός που σημαίνει θα έχω άπειρο χρόνο μόνος μου την ημέρα για βόλτες και περιήγηση.
Δεν ξέρω τίποτα πέρα από το Σόλωνος&Μασσαλίας, τη Μασσαλία στη Ν. Φωκαια και ένα βιπερ αστυνομικό που ο επιθεωρητής έτρωγε μπουγιαμπέσα

Οι μέρες δεν είναι πολλές. Δύο ημέρες μασσαλία ψωλάρισμα, μία μέρα Εξ και Αβινιόν κωδικός πάππας, μία μέρα τον κύκλο του λουμπερόν (Γκορντ, Ρουσιγιόν, Μπονιέ, Μενέμπρ, Λακοστ, κωδικός A good year). Πέμπτη μέρα ρεπό γιατί θα ξεποδαριαστείς. Προτείνω να μην πας Νίκαια αυτή τη φορά, είναι πιο μακρυά και δε θα σου φτάσει ο χρόνος. Εκτός αν διανυκτερεύσεις.
Άβαταρ μέλους
ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Lugozzi » Σεπτέμβριος 18th, 2017, 10:09 pm

ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ έγραψε:Εικόνα

Εικόνα

ποντικαρά είσαι ωραίος ρε φίλε!

:wave:
sometimes the old ways are the best
Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Extreme poster

Δημοσ.: 35273
Εγγραφη: Μάιος 10th, 2008, 3:38 pm
Τοποθεσια: "Μεσημβρία"
Το μέλος Lugozzi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Σεπτέμβριος 20th, 2017, 6:27 pm

ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ έγραψε:Εικόνα

Εικόνα

Τι είναι αυτό,η Μασσαλία ; Θα μπορούσε να είναι οπουδήποτε,στο Γαλαξείδι ή στο Τσάγιεζι.Και η γυναίκα σου ;... γιατί σου έχει γυρισμένη την πλάτη ; Τσακωμένοι ήσαστε ;
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσ.: 2130
Εγγραφη: Απρίλιος 25th, 2015, 11:37 pm
Το μέλος Papa John, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Σεπτέμβριος 20th, 2017, 6:51 pm

beria έγραψε:
dna έγραψε: Τετάρτη με Κυριακή, ημι-επαγγελματικό ταξίδι τον Οκτώβριο, δηλαδή εγώ συνοδός που σημαίνει θα έχω άπειρο χρόνο μόνος μου την ημέρα για βόλτες και περιήγηση.
Δεν ξέρω τίποτα πέρα από το Σόλωνος&Μασσαλίας, τη Μασσαλία στη Ν. Φωκαια και ένα βιπεραστυνομικό που ο επιθεωρητής έτρωγε μπουγιαμπέσα

Ο Φαμπιό Μοντάλ ήταν ο επιθεωρητής και αν διαβάσεις όλα τα βιβλία της Τριλογίας της Μασσαλίας του Ζαν Κλοντ Ιζζό, θα ξέρεις την πόλη απ' έξω κι ανακατωτά

Άσχετο με το θέμα:
αυτό είναι καλό αστυνομικό? δεν έχω διαβάσει -σχεδόν νομίζω-ποτέ αστυνομικό και λέω μπας και δοκιμάσω τον χειμώνα
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσ.: 24104
Εγγραφη: Μάιος 28th, 2011, 7:13 pm
Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BiggusDickus » Σεπτέμβριος 20th, 2017, 7:31 pm

Για τη Μασσαλια εχω ακουσει πολυ μικτες αποψεις. Καποιοι μιλουν για πολυ ομορφη πολη, άλλοι για βρωμοπολη γεματη βορειοαφρικανους και με πολύ εγκλημα. Ενημερωσε μας οταν επιστρεψεις.
I'm involved in an obscure and complex version of poker in a pitch dark room, with blank cards, for infinite stakes, with a dealer who won't tell you the rules, and who smiles all the time.
Άβαταρ μέλους
BiggusDickus
Crazy poster

Δημοσ.: 8701
Εγγραφη: Μάιος 10th, 2006, 12:59 am
Το μέλος BiggusDickus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dna » Σεπτέμβριος 21st, 2017, 1:08 am

ΟΚ θα πάρω να διαβάσω ξανά τον επιθεωρητή, συνηθως θυμάμαι καλά τα βιβλία αλλά αυτό δε ξέρω πως και που το διάβασα
πολύ αμυδρά θυμάμαι όλο σε κάτι γκέττο πήγαινε ο επιθεωρητής για να συναντήσει μάρτυρες ύποπτους κ.λ.π. και όλο ακουγόταν αλγερινό ράι απο κάπου και όλο πηγαινε για ψαρόσουπα (μπλιαχ)
θα τριγυρίσω στην πόλη θα ακολουθήσω τους κωδικούς του ΣΕ και θα σας πω εντυπώσεις

το θέμα είναι οτι μόλις έμαθα οτι θα πρέπει να μετακομίσω, το σπίτι το θέλει η σπιτονοικοκυρά για ιδιοκατοίκηση και μούφυγε η μισή διάθεση για το ταξίδι
γμ την αναστάτωση μου μέσα..

ας μπαίνουμε στο κλίμα όμως

Άβαταρ μέλους
dna
Maniac poster

Δημοσ.: 14304
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2007, 12:47 am
Το μέλος dna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό akep2015 » Σεπτέμβριος 21st, 2017, 1:17 am

Από τα λίγα βιβλία που παράτησα
Golden Age έγραψε:
Το Noor1 δεν είναι η μοναδική υπόθεση ναρκ., ούτε το μοναδικό ναρκόπλοιο που έχουν ανακαλύψει οι κ. αρχές και δεν ασχολούμαστε με αστυνομικά δελτία γενικά κι αόριστα
akep2015
Crazy poster

Δημοσ.: 9135
Εγγραφη: Αύγουστος 27th, 2014, 1:20 am
Το μέλος akep2015, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kameron » Σεπτέμβριος 21st, 2017, 1:30 am

Η Μασσαλία είναι by far η πιο άσχημη και χειρότερη πόλη της Γαλλίας.

Αντιθέτως, η ευρύτερη περιοχή, με επίκεντρο το Aix είναι κατά την προσωπική μου άποψη ίσως το καλύτερο μέρος στην Ευρώπη για να περάσεις τη ζωή σου αν δεν σου αρέσουν οι μεγαλουπόλεις. Με λίγα λόγια, αφιερώνεις μισή ημέρα στη Μασσαλία (vieux port, καθεδρικός) και μετά νοικιάζεις αυτοκίνητο και πας για εκτεταμένο τουρ στα χωριά της Προβηγκίας. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να διανυκτερεύεις στο Aix και να ξεκινάς από εκεί τις εξορμήσεις. Η Avignon που λέει ο Σατανικός είναι ωραία, αλλά οριακά για το μικρό χρονικό διάστημα που αναφέρεις, αν πας προς τα εκεί οπωσδήποτε παράκαμψη σε baux de provence. Εννοείται, οτιδήποτε ανατολικότερα του department 13 (Bouches du Rhone) αποκλείεται λόγω έλλειψης χρόνου. Αν ο καιρός είναι καλός, οπωσδήποτε μια βόλτα από το παραλιακό Cassis και τις camargues.
Κι ακαρτέρει κι ακαρτέρει φιλελεύθερη λαλιά
το ένα εκτύπαε τ' άλλο χέρι από την απελπισιά

Κι έλεες: «Πότε, α, πότε βγάνω το κεφάλι από τσ' ερμιές;».
Και αποκρίνοντο από πάνω κλάψες, άλυσες, φωνές.
Άβαταρ μέλους
kameron
Extreme poster

Δημοσ.: 22133
Εγγραφη: Μάρτιος 31st, 2006, 1:33 am
Τοποθεσια: Εκεί που δεν υπάρχουν πια κομμουνιστές
Το μέλος kameron, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralo » Σεπτέμβριος 21st, 2017, 6:25 am

akep2015 έγραψε: Από τα λίγα βιβλία που παράτησα

Γειά σου ρε Ακεπ! μας έλειψες!
61+1+r

#dabda
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Δημοσ.: 8743
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2015, 6:56 pm
Το μέλος paralo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Σεπτέμβριος 21st, 2017, 9:55 am

Προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου, έχει τα κάποια ωραία της σημεία αλλά ως επί το πλείστον είναι αίσχος. Μου θύμισε πολύ τον Πειραιά.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35231
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Σεπτέμβριος 21st, 2017, 12:22 pm

Κι εγώ ψηφίζω να αποφύγεις Μασσαλία (δεν μου άρεσε καθόλου) και να επικεντρωθείς σε κάποιες παραπλήσιες περιοχές (που όμως δεν έχω ιδέα γιατί δεν έχω πάει, δες αυτα που σου είπαν οι άλλοι)
Πριν το φας, βγάλε το περιτύλιγμα
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '13

Δημοσ.: 6809
Εγγραφη: Μάιος 8th, 2007, 8:13 am
Το μέλος Belladonna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Ταξίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες