Μείζον θέμα-Ορισμός ψυχής

Ψυχή και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Υπάρχει ψυχή;

(1) ΝΑΙ
8
42%
(2) ΟΧΙ
5
26%
(3) Αγνοώ
2
11%
(4) Επιφυλάσσομαι
2
11%
(5) Αδιαφορώ πλήρως για το θέμα
2
11%

Σύνολο ψήφων : 19

Re: Μείζον θέμα-Ορισμός ψυχής

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Ιανουάριος 10th, 2017, 11:08 pm

M87 έγραψε:
Δέλτα-Λοξ έγραψε:Όσο συνεχίζεις να μην αποσύρεις το ΨΕΜΑ σου, τόσο επιβεβαιώνεις ότι είσαι ΨΕΥΤΗΣ .
Και με ΨΕΥΤΕΣ, διάλογο δεν κάνω.
NANDROS έγραψε: Έπρεπε να είχα κρατήσει ένα πετραχήλι του ψευταρά, όπου είχε πάρει την δική μου παράθεση, με την συνέντευξη του Παξινού, και είχε βάλει στο στόμα του επιστήμονα λόγια που ΔΕΝ είχε πει! Σου λέει, ποιος θα μπει στην παραπομπή να το ερευνήσει, αλλά λογάριασε χωρίς τον ξενοδόχο! Μόνο και μόνο για να στηρίζει την κολλημένη προπαγάνδα του, διαστρεβλώνει τα πάντα!.
Αυτό είναι το πρόβλημα σου NANDROS; Να σε βοηθήσω!

Ο Γ.ΠΑΞΙΝΟΣ είπε εδώ (URL: http://www.topontiki.gr/article/129219/ ... os-ellinas ) ότι:

"Σήμερα πια ο ψυχολόγος δεν χρειάζεται να επικαλεσθεί τον όρο «ψυχή» για να δουλέψει με έναν ασθενή που έχει μία φοβία, μια κατάθλιψη, μια έμμονη ιδέα. Βέβαια, δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι δεν υπάρχει ψυχή. Αρκείσαι να πεις ότι δεν υπάρχει κάποια ένδειξη γι' αυτήν και ότι δεν χρειάζεσαι να την επικαλεσθείς για να κάνεις τη δουλειά σου ως ψυχολόγος. Βέβαια, η ευθύνη της απόδειξης δεν είναι δικιά μου, αλλά εκείνου που ισχυρίζεται ότι υπάρχει ψυχή."

Εγώ στο περίπου - και όσο θυμάμαι - είπα ότι ο Γ.ΠΑΞΙΝΟΣ είπε ότι η ΨΥΧιατρική απορρίπτει την ύπαρξη ανθρώπινης ψυχής αλλά εξαιρεί από την απόδειξη της ύπαρξης αυτής τους ΨΥΧιάτρους του 1808 οι οποίοι πρωτοχρησιμοποίησαν τον όρο "ψυχιατρική" για πρώτη φορά.

Εσύ στη συνέχεια με διόρθωσες και μου είπες ότι δεν είπε κάτι τέτοιο ο Γ.ΠΑΞΙΝΟΣ αναφερόμενος στην εξαίρεση των ΨΥΧιάτρων του 1808 από την απόδειξη ύπαρξης ψυχής πριν από την χρήση του όρου "ψυχιατρική" για πρώτη φορά.

Και εγώ σου απάντησα ότι, πράγματι δεν το είπε. Το εννόησε. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ! ... και ότι ήταν βλακεία μου να υποθέσω ότι εννοούσε ότι αυτό ισχύει [ο καταθέτων την θετική πρόταση φέρει το βάρος της απόδειξης αυτής] ΚΑΙ για τους ΨΥΧιάτρους του 1808.

Για επακριβή διατύπωση των όσων είπαμε απευθυνθείτε στη διαχείριση. Ίσως έχουν κρατήσει αντίγραφο πριν τα σβήσουν.

Πάλι το πετραχήλι γεμάτο διαστρεβλώσεις και ψέματα; Καλά, δεν το βαριέσαι; Μάλλον τρέφεσαι από αυτά!
Το αν εσύ άλλα διαβάζεις και άλλα θέλεις να καταλαβαίνεις, ώστε να ταιριάζουν στο κόλλημα σου κατά των ψυχ- δεν φταίμε εμείς. ΨΑΞΕ ΤΟ! ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ!
.
Δεν γουστάρω να είμαι πρόβατο στο μαντρί κανενός τσομπάνου!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Εμφύλιο!)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Είμαστε φασίστες!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Maniac poster

Δημοσ.: 19572
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό jimbio » Ιανουάριος 11th, 2017, 3:00 am

Τελικά ρε συ Μ87, γιατί τα γράφεις όλα αυτά; Ποιος ο λόγος;
Άβαταρ μέλους
jimbio
Fast poster

Δημοσ.: 1483
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2014, 2:25 pm
Το μέλος jimbio, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιανουάριος 11th, 2017, 10:45 am

Τι "γιατί τα γράφει όλα αυτά";
Σύμφωνα με δικές του δηλώσεις, έχει εγκαταλείψει την ψυχική θεραπεία του διότι, λέει, τον χειραγώγησαν οι ψυχολόγοι/ψυχίατροι.
Και έκτοτε, έχει αρχίσει μια ιντερνετική εκστρατεία δυσφήμισης της ψυχιατρικής/ψυχολογίας, γυρίζοντας διάφορα φόρα και
γράφοντας ανιστόρητες αρλούμπες διανθισμένες με διαστρεβλώσεις και ψέματα. Όπως ότι η ψυχιατρική έχει αποκηρύξει την "ψυχή"
και έχει αρπάξει από την θρησκεία την πνευματική θεραπεία, και διάφορες άλλες κοτσανολογίες.
Πιστεύει πως έχει ανακαλύψει δέκα ερωτήσεις στις οποίες δεν μπορεί να απαντήσει η ψυχιατρική και τις ποστάρει διαρκώς σε όσα φόρα έχει μπει και τους έχει ζαλίσει. Ακόμα και αν του απαντήσουν σε 12 και όχι σε 10 ερωτήσεις, αυτός θα τρολλάρει διαρκώς, ποστάροντας τα ίδια και τα ίδια και δεν θα απαντάει στα επιχειρήματα των άλλων.

Τι "ποιος ο λόγος";
Έχει εγκαταλείψει την θεραπεία του και την ψάχνει στα ιντερνετικά φόρα...
Πιασ' τ' αυγό και κούρευτο δηλαδή...
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσ.: 20935
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό M87 » Ιανουάριος 11th, 2017, 11:29 am

Σε καμία ερώτηση δεν έχεις απαντήσει εσύ ή κάποιος άλλος καντηλανάφτη (URL: https://youtu.be/DpleG7B3Ihk ).

Χτές σε προκάλεσα εδώ στο τέλος της σελίδας ( viewtopic.php?f=9&t=317108&start=75 ) να παραθέσεις τις απαντήσεις στα παρακάτω:

1. Ότι ο Wilhelm Wundt πριν από τον μαθητή του Emil Kraepelin - στον οποίο οι "ιστορικοί" αποδίδουν την ίδρυση της ΝΕΑΣ ή ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΨΥΧιατρικής - απέρριψε αναπόδεικτα και χωρίς τεκμηρίωση την ύπαρξη ανθρώπινης ψυχής.

"Η ψυχή δεν δύναται να υπάρχει πλέον, στο πρόσωπο της κατανόησης της φυσιολογίας την οποία έχουμε σήμερα".
"Οι άνθρωποι δεν έχουν ψυχή και πρέπει να αντιμετωπιστούν σαν ζώα προς εκπαίδευση".

2. Ότι καμία αναφορά δεν γίνεται σε ότι αφορά το αν η ΝΕΑ ή ΣΥΓΧΡΟΝΗ
ΨΥΧιατρική υιοθετούσε την άποψη την Wundt σχετικά με την ανυπαρξία της ανθρώπινης ψυχής.
3. Ότι η ΝΕΑ ή ΣΥΓΧΡΟΝΗ
ΨΥΧιατρική, την οποία έχουμε και σήμερα απορρίπτει την ύπαρξη της ανθρώπινης ψυχής.
4. Ότι η ΝΕΑ ή ΣΥΓΧΡΟΝΗ
ΨΥΧιατρική, την οποία έχουμε και σήμερα παραλείπει ΚΑΘΕ ΕΓΓΡΑΦΟ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ από το περίγραμμα σπουδών τους - ακόμα και αν ο ορισμός αυτός είναι διαφορετικός από τον ορισμό της ψυχής τον οποίο χρησιμοποιούμε οι μη-ψυχίατροι, μη-ψυχολόγοι.
5. Ότι η "παλιά"
ΨΥΧιατρική η οποία φαίνεται να ξεκινάει το 1808 χρησιμοποίησε τον όρο "ψυχιατρική" για πρώτη φορά με πρώτο συνθετικό την λέξη ψυχή, χωρίς όμως είτε ψυχίατρος είτε ψυχολόγος να αποδεικνύει την ύπαρξη αυτής σύμφωνα με το "ο καταθέτων την θετική πρόταση φέρει το βάρος της απόδειξης αυτής".
6. Ότι ο συγχωρεμένος καθηγητής
ΨΥΧιατρικής / Νευρολογίας του πανεπιστημίου Αθηνών βεβαιώνει ότι:

"Για να προχωρήσει η ψυχιατρική, άφησε πίσω το θεμελιώδες ερώτημα “τι είναι ψυχή” ".

7. Ότι ο Kraepelin είχε την φήμη του "πολιτικάντη" και "επιστημονικού διαχειριστή" ανάμεσα στους συναδέλφους του και όχι την φήμη κάποιου εξαιρετικού επιστήμονα.
8. Το μοναδικό τμήμα
ΨΥΧιατρικής το οποίο ιδρύθηκε από τον Kraepelin ήταν το τμήμα ΨΥΧιατρικής του πανεπιστημίου του Μονάχου το οποίο ιδρύθηκε το 1903 ενώ ο Wundt (1832-1920) ήταν ακόμα εν ζωή.

M87 έγραψε:Είναι "βρώμικο μυστικό" ο ΕΓΓΡΑΦΟΣ ορισμός της ψυχής

BaKXOS_Lysios έγραψε:Δεν υπάρχει "έγγραφος ορισμός" αγράμματε... για "γραπτό ορισμό " το συζητάμε.... :lol:
Όλες οι παραπάνω αρλούμπες που ρωτάς έχουν απαντηθεί κι απο μένα κι απο άλλους στο νήμα viewtopic.php?f=9&t=331024 .
Το να υποβάλλεις ξανά και ξανά τις ίδιες ηλίθιες ερωτήσεις σε άλλα νήματα χωρίς να λαμβάνεις ποτέ υπόψιν τις απαντήσεις που σου έχουν δοθεί στρέφοντας την συζήτηση αλλού με κουτοπόνηρες τακτικές δεν σημαίνει ότι δεν έχουν απαντηθεί οι ασυναρτησίες σου και φυσικά δεν σε δικαιώνει!!!
Επιπλέον, όπως πολύ καλά κάνει ο Δελτα και το τονίζει, αποδείχτηκε ότι κατασκευάζεις ψεύτικες ιστορίες που δεν έχουν ούτε ιστορική ούτε επιστημονική βάση πράγμα που σε κάνει εντελώς ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΤΟΜΟ για να εκφέρει γνώμη για οποιοδήποτε ιστορικό θέμα, πόσο δε μάλλον επιστημονικό!!!!!

Έλα μορφωμένε BaKXOS_Lysios να σου κάνω τη χάρη. Πες μου σε παρακαλώ γιατί η επιστήμη της ΨΥΧιατρικής δεν διαθέτει ΓΡΑΠΤΟ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΙ ΜΗ-ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΗ-ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ στο περίγραμμα σπουδών της;

Επίσης επειδή θέλω να με βάλεις στη θέση μου, βρες μια-μια όλες τις απαντήσεις τις οποίες μου δώσατε στο παραπάνω νήμα και που αφορούν τα παραπάνω 8 σημεία τα οποία αναφέρω και κόλλησε τις εδώ δίπλα τους να τα δούμε όλοι, όλα μαζί. Βάλε και τη σελίδα στην οποία εμφανίζεται η κάθε απάντηση για να μπορούμε να ανατρέξουμε.

Περιμένω.

Και η αναμενόμενη απάντηση σου:

Δέλτα-Λοξ έγραψε: Θα περιμένεις ΠΟΛΥ Μ87,

Και να 'ταν οι μόνες ερωτήσεις στις οποίες εσύ ή κάποιος "επαγγελματίας ψυχικής υγείας" δεν μπορεί να απαντήσει, καλά θα ήταν. Π.χ.

1. Γιατί εδώ και 53 χρόνια δεν υπάρχουν προβλεπόμενες ποινικές κυρώσεις για τους
"επαγγελματίες ψυχικής υγείας" από τους νομοθέτες;
2. Γιατί εδώ και 53 χρόνια δεν υπάρχει προβλεπόμενη νομοθετική προστασία και δικαιώματα του ψυχικά ασθενή;
3. Γιατί εδώ και 53 χρόνια δεν υπάρχει αποθεραπευμένος Έλληνα είτε αυτό αφορά ψυχοφαρμακευτική είτε ψυχοθεραπευτική, είτε μικτή προσέγγιση;
4. Γιατί εδώ και 53 χρόνια το υπουργείο υγείας δεν ελέγχει την παραγωγικότητα του κλάδου είτε συνολικά είτε ατομικά;
5. Γιατί οι
"επαγγελματίες ψυχικής υγείας" του δημοσίου περιορίζονται στο να παρέχουν ΜΟΝΟ ψυχολογική υποστήριξη ενώ οι ιδιώτες "επαγγελματίες ψυχικής υγείας" περιορίζονται ΜΟΝΟ στην ενασχόληση με τα δευτερεύοντα προβλήματα του ασθενή;
6. Γιατί τα δημόσια ασφαλιστικά ταμεία συντεταγμένα αρνούνται να συμμετέχουν σε ψυχοθεραπευτικά σχήματα θεραπείας ενώ εάν ο ψυχικά ασθενής οδηγηθεί σε εγκλεισμό ή σε ψυχοφαρμακευτική αγωγή συμμετέχουν;
7. Γιατί διδάσκεται από προπτυχιακό επίπεδο στους
"επαγγελματίες ψυχικής υγείας" η συντεταγμένη άρνηση συμμετοχής σε οποιαδήποτε συνεργασία περιλαμβάνει τον έλεγχο τους από οποιονδήποτε και για οποιονδήποτε λόγο;
8. Γιατί στις ΗΠΑ των ιδιωτικών υπηρεσιών υγείας - απο τις οποίες αντιγράφουμε το +90% της ιατρικής πρακτικής - οι
"επαγγελματίες ψυχικής υγείας" υποχρεούνται στην έκδοση έγγραφων/ενυπόγραφων διαγνώσεων και πλάνων εργασίας και ο ψυχικά ασθενής διατηρεί το δικαίωμα να καταγράφει με όποιον τρόπο κρίνει εκείνος τις συνεδρίες του, ενω στην Ελλάδα της δημόσιας υγείας όλα τα παραπάνω παραλείπονται;
9. Γιατί ο ΣΕΥΥΠ ο οποίος είναι ο αρμόδιος φορέας του υπουργείου υγείας, ελέγχου των παραπάνω
"επαγγελματιών ψυχικής υγείας" δεν πάει να ελέγξει καταγγελίες όταν γίνονται ( http://www.moh.gov.gr/articles/health/d ... s?fdl=7354 ) και περιορίζεται στην ύπαρξη του στα χαρτιά, την παραλαβή μισθοδοσίας και το συρτάριασμα καταγγελιών;
10. Γιατί διατηρούν τον όρο "ψυχή" στην ονομασία τους οι
ΨΥΧιατρική και ΨΥΧΟλογία αφού σύμφωνα με τον Κο. Βασιλόπουλο Δ. και Γ. Παξινό;

Για να προχωρήσει η ψυχιατρική, άφησε πίσω το θεμελιώδες ερώτημα “τι είναι ψυχή”
28/05/2000, Βασιλόπουλος Δ. Καθ. Νευρολογίας & Ψυχιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών ( http://www.e-orfeas.gr/special/darkside ... CF%82.html )

Η ψυχολογία έχασε την ψυχή της το 1930, όταν οι ψυχολόγοι (σ.σ. οι μπιχεβιοριστές) σταμάτησαν να μιλάνε για ψυχή και άρχισαν να μιλάνε για συμπεριφορά, για ερέθισμα-αντίδραση.
18/05/2015, Γ. Παξινός Νευροεπιστήμονας ( http://www.topontiki.gr/article/129219/ ... os-ellinas )

11. Γιατί υφίσταται η παγίδα των αμοιβών, όπου ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ ο απόφοιτος οποιασδήποτε ψυχιατρικής ή ψυχολογικής σχολής όταν ιδιωτεύει καλείται να διαλέξει ανάμεσα στις ηθικές αξίες του και τα επιβεβλημένα ελάχιστα έσοδα προκειμένου να σταδιοδρομήσει ενώ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να εντάσσονται στο σύνολο τους στις δημόσιες παροχές υγείας απεμπλακόμενοι από τις συναλλαγές με τους θεραπευόμενους;

Όλα αυτά τα ερωτήματα αξίζουν να συζητηθούν. Τώρα, καθότι δεν υπάρχουν απαντήσεις σε αυτές - ή μάλλον, οι απαντήσεις οι οποίες υπάρχουν καταδικάζουν τον κλάδο συνολικά μαζί με αρκετούς κρατικούς λειτουργούς - καντηλάνάφτες (URL: https://youtu.be/DpleG7B3Ihk ) όπως ο Δέλτα Λοξ οι οποίοι προωθούν τα υπάρχοντα συμφέροντα, αντί να απαντήσουν σε αυτά, στρέφονται εναντίον του ανθρώπου ο οποίος τολμάει να θέτει τέτοιες ερωτήσεις μέσω της δυσφήμισης και της λασπολογίας. Δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο βλέπεις.

Περισσότερα για όλα αυτά μπορεί ο αναγνώστης να διαβάσει εδώ ( viewtopic.php?f=9&t=12956&start=45 ).
Τελευταία επεξεργασία απο M87 την Ιανουάριος 11th, 2017, 12:25 pm, επεξεργάστηκε 4 φορές συνολικά.
M87
New poster

Δημοσ.: 140
Εγγραφη: Νοέμβριος 9th, 2016, 5:03 pm
Το μέλος M87, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Ιανουάριος 11th, 2017, 11:47 am

Είναι τόσες πολλές οι κοτσάνες που αναφέρεις μέσα στις περιβόητες "ερωτήσεις" σου που θα ήθελε κανείς ολόκληρες μέρες να κάθεται να γράφει...
Παράδειγμα:
M87 έγραψε:. Ότι ο Wilhelm Wundt πριν από τον μαθητή του Emil Kraepelin - στον οποίο οι "ιστορικοί" αποδίδουν την ίδρυση της ΝΕΑΣ ή ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΨΥΧιατρικής - απέρριψε αναπόδεικτα και χωρίς τεκμηρίωση την ύπαρξη ανθρώπινης ψυχής.

Το να μην πιστεύεις σε κάτι μεταφυσικό δεν σημαίνει ότι το "απορρίπτεις αναπόδεικτα": η "απόδειξη" είναι επιστημονική μέθοδος.Η "ψυχή" μεταφυσική έννοια.
Είναι σαν να μου λες ότι επειδή δεν πιστεύω στον μπαμπούλα άρα τον έχω απορρίψει αναπόδεικτα κι άρα δεν είμαι καλός επιστήμων... νομίζω κάθε λογικός άνθρωπος αντιλαμβάνεται πόσο μεγάλη ανοησία είναι αυτός ο συλλογισμός!

Λυπούμαστε αλλά δεν θα διαθέσουμε όλο τον ελεύθερο χρόνο μας για πάρτη σου! Παρόλα αυτά σου έχουν απαντηθεί πολλά απο αυτά κι εσυ κάνεις την πάπια, πράγμα που σημαίνει ότι δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς άλλο μαζί σου.
Η τέχνη είναι ένα ψέμα που μας βοηθάει να δούμε την αλήθεια.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσ.: 11001
Εγγραφη: Μάιος 7th, 2006, 3:29 pm
Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό M87 » Ιανουάριος 11th, 2017, 12:18 pm

Σε εκείνη την περίπτωση το 1808 είτε δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί ο όρος ψυχιατρική για πρώτη φορά, είτε θα έπρεπε να έχει αποδειχθεί η ύπαρξη της σύμφωνα με αυτό το οποίο με θράσσος επικαλείται ο Γ. Παξινός δηλαδή το "ο καταθέτων την θετική πρόταση φέρει το βάρος της απόδειξης". Την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται BaKXOS_Lysios.

Και εγώ έχω προσωπικές πεποιθήσεις. Δεν τις κάνω ή τις εντάσσω σε επιστήμη όμως. Αυτό γιατί έγινε - σύμφωνα με την δική σου ερμηνεία - με τον Wundt και τους συμπεριφεριολόγους;

Επιπλεόν δε, ο Παξινός το λέει ότι
"Η ψυχολογία έχασε την ψυχή της το 1930, όταν οι ψυχολόγοι (σ.σ. οι μπιχεβιοριστές) σταμάτησαν να μιλάνε για ψυχή και άρχισαν να μιλάνε για συμπεριφορά, για ερέθισμα-αντίδραση." και όχι εγώ. Εγώ απλά επισημαίνω ότι την υπόθεση μη-ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής στην ψυχιατρική/ψυχολογία πρώτος την εξέφρασε ο Wundt.

Την βρήκες την δικαιολογία να απεμπλακείς από την συζήτηση. Από χτες σου ζήτησα να παραθέσεις τις απαντήσεις τις οποίες "υποτίθεται" ότι μου δωσατε στο νήμα "Μείζον θέμα-Ορισμός ψυχής" και αντί αυτού απλά με έχεις στην αναμονή.

Το ξέρω - και το ξέρουν και οι αναγνώστες - ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ στις παραπάνω ερωτήσεις μου. Ο κλάδος της ψυχικής υγείας βρωμάει και ζέχνει. Και αν υπήρχε ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ "επαγγελματίας ψυχικής υγείας" τον οποίο τον ενδιέφερε να υπερασπιστεί το - Ο Θεός να το κάνει - λειτούργημα του, θα ήταν εδώ και θα με κατακεράυνωνε με απαντήσεις. Η σιωπή εν προκειμένω μιλάει πιο δυνατά από τις "απαντήσεις" τους ή τις "απαντήσεις" σου.
M87
New poster

Το μέλος M87, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Ιανουάριος 11th, 2017, 12:43 pm

M87 έγραψε:[b][color=#000000] Σε εκείνη την περίπτωση το 1808 είτε δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί ο όρος ψυχιατρική για πρώτη φορά, είτε θα έπρεπε να έχει αποδειχθεί η ύπαρξη της σύμφωνα με αυτό το οποίο με θράσσος επικαλείται ο Γ. Παξινός δηλαδή το "ο καταθέτων την θετική πρόταση φέρει το βάρος της απόδειξης". Την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται BaKXOS_Lysios.

Σου έχει απαντηθεί αυτό πολλές φορές στις προηγούμενες σελίδες! Υιοθετήθηκε ο όρος ΨΥΧ- για ιστορικούς λόγους! Επειδή δλδ τα φαινόμενα που παρατηρούνταν στην ανθρώπινη συμπεριφορά αποδίδονταν μέχρι τότε στην έννοια "ψυχή"! Σου έχει επισημανθεί ότι υπάρχουν κι άλλα παρόμοια παραδείγματα: ο όρος "γεωμετρία" έλκει την καταγωγή της αρχικά απο την μέτρηση της γης! Σήμερα η γεωμετρία δεν έχει καμία σχέση με "μέτρηση γης". Να τον αλλάξουμε κι αυτόν;

M87 έγραψε: Και εγώ έχω προσωπικές πεποιθήσεις. Δεν τις κάνω ή τις εντάσσω σε επιστήμη όμως. Αυτό γιατί έγινε - σύμφωνα με την δική σου ερμηνεία - με τον Wundt και τους συμπεριφεριολόγους;

Δεν είναι "προσωπική πεποίθηση" το να ΜΗΝ πιστεύεις σε κάτι μεταφυσικό! Προσωπική πεποίθηση είναι ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ σε κάτι μεταφυσικό χωρίς επιστημονικές αποδείξεις!

M87 έγραψε: Εγώ απλά επισημαίνω ότι την υπόθεση μη ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής στην ψυχιατρική/ψυχολογία πρώτος την εξέφρασε ο Wundt.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "υπόθεση μη ύπαρξης" στην επιστήμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με τέτοιες κοτσάνες δεν μπαίνω καν στον κόπο να τις απαντήσω! Είναι αδύνατη η συνεννόηση αμα γράφεις τέτοιες μπούρδες!!!!!!!!!!!!

M87 έγραψε: Την βρήκες την δικαιολογία να απεμπλακείς από την συζήτηση. Από χτες σου ζήτησα να παραθέσεις τις απαντήσεις τις οποίες "υποτίθεται" ότι μου δωσατε στο νήμα "Μείζον θέμα-Ορισμός ψυχής" και αντί αυτού απλά με έχεις στην αναμονή.

Ναι θα αφιερώσω εγώ τον πολύτιμο ελεύθερο χρόνο μου για να ξεστραβωθείς εσυ!... (που εδω που τα λέμε δεν είναι καν αυτός ο στόχος σου. Στόχος όπως είδαμε είναι η κατάπτυστη συκοφαντική δυσφήμιση και η εκτόνωση της χολής σου στα φόρα.... :roll: )

M87 έγραψε: Το ξέρω - και το ξέρουν και οι αναγνώστες - ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ στις παραπάνω ερωτήσεις μου.

Έχουμε ήδη προσφέρει πολλές απαντήσεις στις οποίες κάνεις την πάπια ή περιπλέκεις τεχνηέντως τα πράγματα ώστε να στέψεις αλλού την συζήτηση και να μην απαντήσεις και επιπλέον αποδείξαμε ότι ψεύδεσαι και διαστρεβλώνεις έννοιες και ιστορικά γεγονότα για να υποστηρίξεις τους ανόητους ισχυρισμούς σου. Ολα αυτά σε καθιστούν εντελώς αναξιόπιστο άτομο.
Οι αναγνώστες μπορούν να διαβάσουν τις προηγούμενες σελίδες για να πεισθούν για την αλήθεια και ακρίβεια των όσων υποστηρίζω.
:wave:
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιανουάριος 11th, 2017, 1:15 pm

Η βιβλιογραφία είναι γεμάτη από περιπτώσεις ατόμων που εγκαταλείπουν την ψυχική θεραπεία τους, και πάντα με μια γελοία δικαιολογία, όπως αυτήν της δήθεν χειραγώγησης.
Είναι η αρνητικότητα του χαρακτήρα τους με την ταυτόχρονη αίσθηση μεγαλείου που έχουν αυτά τα άτομα, που τα ωθεί να αντιστέκονται στην θεραπεία με κάθε μέσον. Ούτε τα χάπια τους παίρνουν. Και για να αμυνθούν απέναντι στην αντίδραση των άλλων για την διακοπή της θεραπείας τους, "ανακαλύπτουν" μια συνωμοσιολογία της επιστήμης εναντίον τους και επιτίθενται με απίστευτα ψέματα και διστρεβλώσεις στην επιστήμη. Ταυτόχρονα στρέφονται προς το μεταφυσικό και εκθειάζουν την θρησκεία, υποστηρίζοντας ότι "η θρησκεία θεραπεύει", γνωρίζοντας ότι σε αυτό το επίπεδο τίποτε δεν αποδεικνύεται και μπορούν εύκολα να καλυφθούν πίσω από έναν ιερέα.

Δεν μπορεί κάποιος να βοηθήσει αυτά τα άτομα. Έχουν απαρνηθεί τον εαυτό τους. Και το μόνο που τα ενδιαφέρει, είναι να βρεθεούν κάποιοι που να τους δώσουν δίκιο που εγκατέλειψαν την θεραπεία τους. Είναι η καθημερινή ασχολία τους.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό M87 » Ιανουάριος 11th, 2017, 1:38 pm

M87 έγραψε:Σε εκείνη την περίπτωση το 1808 είτε δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί ο όρος ψυχιατρική για πρώτη φορά, είτε θα έπρεπε να έχει αποδειχθεί η ύπαρξη της σύμφωνα με αυτό το οποίο με θράσσος επικαλείται ο Γ. Παξινός δηλαδή το "ο καταθέτων την θετική πρόταση φέρει το βάρος της απόδειξης". Την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται BaKXOS_Lysios.

BaKXOS_Lysios έγραψε: Σου έχει απαντηθεί αυτό πολλές φορές στις προηγούμενες σελίδες! Υιοθετήθηκε ο όρος ΨΥΧ- για ιστορικούς λόγους! Επειδή δλδ τα φαινόμενα που παρατηρούνταν στην ανθρώπινη συμπεριφορά αποδίδονταν μέχρι τότε στην έννοια "ψυχή"! Σου έχει επισημανθεί ότι υπάρχουν κι άλλα παρόμοια παραδείγματα: ο όρος "γεωμετρία" έλκει την καταγωγή της αρχικά απο την μέτρηση της γης! Σήμερα η γεωμετρία δεν έχει καμία σχέση με "μέτρηση γης". Να τον αλλάξουμε κι αυτόν;

Μάλιστα. Έστω λοιπόν ότι δέχομαι ότι "για ιστορικούς λόγους" χρησιμοποιήθηκε ο όρος ψυχιατρική.

1ον Σύμφωνα με τον Βασιλόπουλο Δ.

"Για να προχωρήσει η ψυχιατρική, ΑΦΗΣΕ πίσω το θεμελιώδες ερώτημα “τι είναι ψυχή
28/05/2000, Βασιλόπουλος Δ. Καθ. Νευρολογίας & Ψυχιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών ( http://www.e-orfeas.gr/special/darkside ... CF%82.html )

Συνεπώς η υιοθέτηση του όρου δεν ήταν για ιστορικούς λόγους. Υπήρχε ουσία στην υιοθέτηση του όρου και εν συνεχεία εγκατάλειψη του όρου μαζί με την οποιαδήποτε απόπειρα ορισμού της ψυχής "για να προχωρήσει η ψυχιατρική".

2ον Σύμφωνα με τον Παξινό Γ.

Η ψυχολογία ΕΧΑΣΕ την ψυχή της το 1930, όταν οι ψυχολόγοι (σ.σ. οι μπιχεβιοριστές) σταμάτησαν να μιλάνε για ψυχή και άρχισαν να μιλάνε για συμπεριφορά, για ερέθισμα-αντίδραση.
18/05/2015, Γ. Παξινός Νευροεπιστήμονας ( http://www.topontiki.gr/article/129219/ ... os-ellinas )

Συνεπώς για κάποιο χρονικό διάστημα η ψυχολογία / ψυχιατρική ΕΦΕΡΑΝ την ψυχή ως έννοια, την οποία στην συνέχεια (το 1930 σύμφωνα με τον Παξινό) εγκατέλειψαν ή έχασαν (θα τους έπεσε όταν βγήκαν να πάρουν τσιγάρα μάλλον).

3ον. Για ποιό λόγο στο περίγραμμα σπουδών τους δεν υπάρχει ΓΡΑΠΤΟΣ ΟΡΙΣΜΟΣ της ψυχής - έστω και αν ο ορισμός αυτός είναι διαφορετικός από τον ορισμό τον οποίο χρησιμοποιούμε οι μη-ψυχίατροι και μη-ψυχολόγοι;

M87 έγραψε: Και εγώ έχω προσωπικές πεποιθήσεις. Δεν τις κάνω ή τις εντάσσω σε επιστήμη όμως. Αυτό γιατί έγινε - σύμφωνα με την δική σου ερμηνεία - με τον Wundt και τους συμπεριφεριολόγους;

BaKXOS_Lysios έγραψε: Δεν είναι "προσωπική πεποίθηση" το να ΜΗΝ πιστεύεις σε κάτι μεταφυσικό! Προσωπική πεποίθηση είναι ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ σε κάτι μεταφυσικό χωρίς επιστημονικές αποδείξεις!

Πολύ ωραία. Εν προκειμένω σύμφωνα με τον καθηγητή Ψυχιατρικής / Νευρολογίας του πανεπιστημίου Αθηνών Βασιλόπουλο Δ. οι ψυχίατροι ΚΑΠΟΤΕ πιστεύανε στην ύπαρξη - και μάλιστα προσπαθούσαν να απαντήσουν και το ερώτημα "τι είναι ψυχή;" - ψυχής χωρίς όμως να έχει αποδειχθεί από αυτούς ή ύπαρξη της. Σε αυτό συντείνουν και οι δηλώσεις του Παξινού. Εσύ όμως ξέρεις καλύτερα από αυτούς και μας λες ότι κάνουν λάθος.

Δικαιολόγησε τώρα και την ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΑΠΑΤΗ η οποία διαπράχθηκε όταν τουλάχιστον ένας πληθυσμός 10.000.000 χρησιμοποιούσε τον όρο ψυχή με δεδομένη έννοια πριν εμφανιστούν ψυχίατροι / ψυχολόγοι αλλά εκείνοι αποφάσισαν ότι ο
ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΣ ορισμός ΨΥΧΗ = ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ + ΙΔΕΕΣ + ΣΚΕΨΕΙΣ + ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ + ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ εξυπηρετούσε καλύτερα τα συμφέροντα τους.

M87 έγραψε: Εγώ απλά επισημαίνω ότι την υπόθεση μη ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής στην ψυχιατρική/ψυχολογία πρώτος την εξέφρασε ο Wundt.

BaKXOS_Lysios έγραψε: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "υπόθεση μη ύπαρξης" στην επιστήμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με τέτοιες κοτσάνες δεν μπαίνω καν στον κόπο να τις απαντήσω! Είναι αδύνατη η συνεννόηση αμα γράφεις τέτοιες μπούρδες!!!!!!!!!!!!

Τις μπούρδες αυτές τις χρεώνουν στον περί πολλού Wilhelm Wundt και όχι σε μένα. Τα παράπονα σου σε αυτόν. Εκείνος είπε:

"Η ψυχή δεν δύναται να υπάρχει πλέον, στο πρόσωπο της κατανόησης της φυσιολογίας την οποία έχουμε σήμερα".

Και ότι:

"Οι άνθρωποι δεν έχουν ψυχή και πρέπει να αντιμετωπιστούν σαν ζώα προς εκπαίδευση".

Wilhelm Maximilian Wundt (1832-1920)

Πες του λοιπόν ότι η υπόθεση του μη-ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής - που σύμφωνα με τον ίδιο ΥΠΗΡΧΕ και επξεργαζόταν από τους προκατόχους του - είναι μπούρδες.

M87 έγραψε: Την βρήκες την δικαιολογία να απεμπλακείς από την συζήτηση. Από χτες σου ζήτησα να παραθέσεις τις απαντήσεις τις οποίες "υποτίθεται" ότι μου δωσατε στο νήμα "Μείζον θέμα-Ορισμός ψυχής" και αντί αυτού απλά με έχεις στην αναμονή.

BaKXOS_Lysios έγραψε: Ναι θα αφιερώσω εγώ τον πολύτιμο ελεύθερο χρόνο μου για να ξεστραβωθείς εσυ!... (που εδω που τα λέμε δεν είναι καν αυτός ο στόχος σου. Στόχος όπως είδαμε είναι η κατάπτυστη συκοφαντική δυσφήμιση και η εκτόνωση της χολής σου στα φόρα.... :roll: )

Δεν χρειάζεται να αφιερώσεις οτιδήποτε. Δεν σε κάλεσα να συμμετέχεις στη συζήτηση. Μόνος σου κουβαλήθηκες.

M87 έγραψε: Το ξέρω - και το ξέρουν και οι αναγνώστες - ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ στις παραπάνω ερωτήσεις μου.

BaKXOS_Lysios έγραψε: Έχουμε ήδη προσφέρει πολλές απαντήσεις στις οποίες κάνεις την πάπια ή περιπλέκεις τεχνηέντως τα πράγματα ώστε να στέψεις αλλού την συζήτηση και να μην απαντήσεις και επιπλέον αποδείξαμε ότι ψεύδεσαι και διαστρεβλώνεις έννοιες και ιστορικά γεγονότα για να υποστηρίξεις τους ανόητους ισχυρισμούς σου. Ολα αυτά σε καθιστούν εντελώς αναξιόπιστο άτομο. Οι αναγνώστες μπορούν να διαβάσουν τις προηγούμενες σελίδες για να πεισθούν για την αλήθεια και ακρίβεια των όσων υποστηρίζω. :wave:

Βλέπουμε εδώ τι καλά και πειστικά που απαντήσατε ΟΟΟΟΛΑ τα ερωτήματα τα οποία έθεσα. Γιατί δεν πιάνετε να απαντήσετε και κάτι το οποίο να αφορά το θεσμικό πλάισιο και τον τρόπο εφαρμογής της ψυχιατρικής / ψυχολογίας σήμερα να σας χαρώ ακόμα πιο πολύ;

Οι αναγνώστες να κρατήσουν αντίγραφα των σελίδων των σχολίων γιατί παρατηρήθηκε αποσπάσματα από την επιχειρηματολογία μου να εξαφανίζονται κατά τη διάρκεια της νύχτας.
M87
New poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Ιανουάριος 11th, 2017, 3:05 pm

Άντε πάλι τα ίδια! :lol:
Αναμασάς πράγματα που σου έχουν ήδη απαντηθεί! Και συνεχίζεις να αμολάς κοτσάνες μετα τις οποίες είναι αδύνατον να σε πάρει κανείς σοβαρά και να κάνει σοβαρό διάλογο μαζί σου!!
Ενδεικτικά:
M87 έγραψε:Πες του λοιπόν ότι η υπόθεση του μη-ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής - που σύμφωνα με τον ίδιο ΥΠΗΡΧΕ και επξεργαζόταν από τους προκατόχους του - είναι μπούρδες.[/color][/b]

α) Δεν υπάρχει στην επιστήμη "υπόθεση μη ύπαρξης" πολύ απλά επειδή η επιστήμη ασχολείται με το υπαρκτό και κάνεις υποθέσεις πάνω σε αυτό! Το υπαρκτό και το παρατηρήσιμο! Πόσο πιο λιανά να το κάνω;;;
β) Αυτό το "σύμφωνα με τον ίδιο υπήρχε" που το βρήκες πάλι; Απόδειξέ μου ότι ο Wundt πίστευε ότι υπήρχε ψυχή και ξαφνικά εγκατέλειψε την ιδέα! Πάλι κατασκευάζεις ψέματα και φανταστικά σενάρια!
γ) Δεν είχε "προκάτοχους" γιατί μέχρι τότε τα ψυχολογικά φαινόμενα προσπαθούσαν να ερευνηθούν υπο όρους φιλοσοφίας και μεταφυσικής και ο ίδιος τα διαχώρισε σε επιστημονικό κλάδο απαλλαγμένο απο μεταφυσικές/θεολογικές έννοιες. Συνεπώς οι θεολόγοι και οι μεταφυσικοί φιλόσοφοι δεν μπορούν να θεωρούνται "προκάτοχοί" του.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Ιανουάριος 11th, 2017, 3:20 pm

M87 έγραψε:
Βλέπουμε εδώ τι καλά και πειστικά που απαντήσατε ΟΟΟΟΛΑ τα ερωτήματα τα οποία έθεσα.

Επιτέλους το είδες! :lol:
M87 έγραψε:Γιατί δεν πιάνετε να απαντήσετε και κάτι το οποίο να αφορά το θεσμικό πλάισιο και τον τρόπο εφαρμογής της ψυχιατρικής / ψυχολογίας σήμερα να σας χαρώ ακόμα πιο πολύ; [

Γιατί είναι άλλο ξεχωριστό θέμα και δεν έχει σχέση με τις συκοφαντίες και τα ψεύδη που αμολάς για την ψυχιατρική. Απέσυρε τις αρλούμπες σου πρώτα και παραδέξου τα ψέματα και τις διαστρεβλώσεις που έχεις κάνει μέχρι στιγμής και μετα μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση. Μέχρι τότε όμως δεν γίνεται σοβαρός διάλογος μαζί σου!
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό M87 » Ιανουάριος 11th, 2017, 3:34 pm

BaKXOS_Lysios έγραψε: Άντε πάλι τα ίδια! :lol:
Αναμασάς πράγματα που σου έχουν ήδη απαντηθεί! Και συνεχίζεις να αμολάς κοτσάνες μετα τις οποίες είναι αδύνατον να σε πάρει κανείς σοβαρά και να κάνει σοβαρό διάλογο μαζί σου!! Ενδεικτικά:

M87 έγραψε:Πες του λοιπόν ότι η υπόθεση του μη-ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής - που σύμφωνα με τον ίδιο ΥΠΗΡΧΕ και επξεργαζόταν από τους προκατόχους του - είναι μπούρδες.[/color][/b]

BaKXOS_Lysios έγραψε: α) Δεν υπάρχει στην επιστήμη "υπόθεση μη ύπαρξης" πολύ απλά επειδή η επιστήμη ασχολείται με το υπαρκτό και κάνεις υποθέσεις πάνω σε αυτό! Το υπαρκτό και το παρατηρήσιμο! Πόσο πιο λιανά να το κάνω;;;

Χαίρομαι που το αναγνωρίζεις. Να σου απαντήσω ΚΑΙ ΠΑΛΙ "ενδεικτικά".

1. Αφού λοιπόν η επιστήμη ασχολείται με το υπαρκτό, γιατί σύμφωνα με τον Βασιλόπουλο η επιστήμη "ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ" την προσπάθεια ορισμού της ψυχής;

"Για να προχωρήσει η ψυχιατρική, ΑΦΗΣΕ πίσω το θεμελιώδες ερώτημα “τι είναι ψυχή

2. Γιατί σύμφωνα με τον Γ. Παξινό "ΕΧΑΣΕ" την ψυχή της το 1930; Δεν χάνεις "κάτι" το οποίο προηγουμένως δεν έχεις.

Η ψυχολογία ΕΧΑΣΕ την ψυχή της το 1930, όταν οι ψυχολόγοι (σ.σ. οι μπιχεβιοριστές) σταμάτησαν να μιλάνε για ψυχή και άρχισαν να μιλάνε για συμπεριφορά, για ερέθισμα-αντίδραση.

3. Και αφού η ψυχή με τον Α ή Β τρόπο υπήρχε ως αντικείμενο της ψυχιατρικής ψυχολογίας από το 1808 (σύμφωνα με τον Παξινό μέχρι το 1930, δηλαδή για 122 χρόνια) που είναι η απόδειξη ύπαρξης ψυχής από τους ορθολογιστές ψυχίατρους / ψυχολόγους; Εσύ άλλωστε λες ότι "η επιστήμη ασχολείται με το υπαρκτό".

BaKXOS_Lysios έγραψε: β) Αυτό το "σύμφωνα με τον ίδιο υπήρχε" που το βρήκες πάλι; Απόδειξέ μου ότι ο Wundt πίστευε ότι υπήρχε ψυχή και ξαφνικά εγκατέλειψε την ιδέα! Πάλι κατασκευάζεις ψέματα και φανταστικά σενάρια!

Υπογραμμίζω κείμενο για να διαβάζεις τις εκφράσεις του:

"Η ψυχή δεν δύναται να υπάρχει ΠΛΕΟΝ, στο πρόσωπο της κατανόησης της φυσιολογίας την οποία έχουμε σήμερα".

Και ότι:

Wilhelm Maximilian Wundt (1832-1920)

Δεν θέλεις να υπήρχε ψυχή για την ψυχιατρική σύμφωνα με τον Wundt; Κανένα πρόβλημα. Υπήρχε σύμφωνα με τους Βασιλόπουλο και Παξινό και ο Wundt είναι ο πρώτος ο οποίος απορρίπτει την πιθανότητα ύπαρξης ψυχής. Μην ξεχνάμε ότι σύμφωνα με τον Παξινό η ΨΥΧΟλογία έχασε την ψυχή της το 1930 (122 χρόνια ΜΕΤΑ την πρώτη χρήση του όρου ΨΥΧιατρική).

BaKXOS_Lysios έγραψε: γ) Δεν είχε "προκάτοχους" γιατί μέχρι τότε τα ψυχολογικά φαινόμενα προσπαθούσαν να ερευνηθούν υπο όρους φιλοσοφίας και μεταφυσικής και ο ίδιος τα διαχώρισε σε επιστημονικό κλάδο απαλλαγμένο απο μεταφυσικές/θεολογικές έννοιες. Συνεπώς οι θεολόγοι και οι μεταφυσικοί φιλόσοφοι δεν μπορούν να θεωρούνται "προκάτοχοί" του.

Η ψυχιατρική εμφανίζεται για πρώτη φορά ως όρος το 1808* και ο Wundt γεννήθηκε το 1832. Εσύ λες ότι έκανε διαχωρισμό. Εγώ λέω ότι προκειμένου να μην καταλήξει η "επιστήμη" του θρησκεία ή φιλοσοφικό ρεύμα - χωρίς αποδείξεις ή τεκμηρίωση - απέρριψε την ύπαρξη της ανθρώπινης ψυχής με αποτέλεσμα να έχουμε τις σημερινές ψευδοεπιστήμες της ΨΥΧιατρικής / ΨΥΧΟλογίας. Θα μου πεις τώρα εσύ, με κυκλικό τρόπο, ότι "δεν απέρριψε κάτι που δεν υπάρχει" όπότε και εγώ θα σε ρωτήσω ξανά πως από το 1808 δέχονταν την ύπαρξη της ψυχής (σύμφωνα με τους Βασιλόπουλο και Παξινό) χωρίς όμως απόδειξη της ύπαρξης αυτής και θα τελειώνει εκεί το θέμα.

(URL: https://en.wikipedia.org/wiki/Johann_Christian_Reil ) "Johann Christian Reil (20 February 1759, Rhaude (an urban destrict of Rhauderfehn) – 22 November 1813, Halle an der Saale) was a German physician, physiologist, anatomist, and psychiatrist. He coined the term psychiatry–Psychiatrie in German–in 1808.[1][2]"

Στο πορτραίτο πάνω δεξιά στον παραπάνω σύνδεσμο ο Reil κάθεται αριστερά πάνω στο τραπέζι... ό άλλος δεξιά μάλλον πρέπει να είναι ξάδερφος του (χιούμορ).

Αυτά, σύμφωνα με τους "ιστορικούς" τους οποίους ασπάζεται ό έτερος καντηλανάφτης Δέλτα-Λοξ
(URL: https://youtu.be/DpleG7B3Ihk ).

Οι αναγνώστες να κρατήσουν αντίγραφα των σελίδων των σχολίων γιατί παρατηρήθηκε αποσπάσματα από την επιχειρηματολογία μου να εξαφανίζονται κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Τελευταία επεξεργασία απο M87 την Ιανουάριος 11th, 2017, 4:42 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
M87
New poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Ιανουάριος 11th, 2017, 3:59 pm

I rest my case! :lol:
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιανουάριος 11th, 2017, 4:17 pm

Όπως έγραψα εδώ... viewtopic.php?f=9&t=331024&start=315#p7459294
Και όπως έγραψα εδώ... viewtopic.php?f=9&t=331024&start=315#p7459437

Η εγκατάλειψη της ψυχοθεραπείας, σου έχει δημιουργήσει μέγα πρόβλημα.
Το ότι έχεις γίνει περίγελως στα διάφορα φόρα που εκτίθεσαι ζητώντας απεγνωσμένα προσοχή και επιβεβαίωση,
δεν σε πτοεί, αφού η αίσθηση μεγαλείου που διακατέχει άτομα του δικού σου προφίλ, δεν σε αφήνει να το αντιληφθείς.

Και όπως έχω γράψει αρκετές φορές...
M87 έγραψε: Δεν ενήργησε έτσι όμως.
β. Εν συνεχεία ιδρύει "ιατρική" ειδικότητα με το όνομα ΨΥΧιατρική ενώ γνώριζε ότι το όνομα αυτού θα έπρεπε να είναι "ιατρική προσωπικότητας".
...ό πιο πάνω ισχυρισμός σου είναι αποδεδειγμένο ΨΕΜΑ, γι' αυτό και εσύ,
συνεχίζεις να φέρεις τον τίτλο του ΨΕΥΤΗ και με ΨΕΥΤΕΣ διάλογο ΔΕΝ κάνω. Απλά τους ξεβρακώνω όσο μου δίνουν λαβές.
Συνέχισε λοιπόν...καλά το πας. Αυτό επδιώκεις, αυτό θα λαμβάνεις...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΛΕΩΝ » Ιανουάριος 11th, 2017, 10:01 pm

Επειδή έχετε γράψει πολλά και 1. δεν ταχω διαβάσει 2. σεβομαι τον κόπο σας, η μόνη συμβολή μου στο νήμα είναι τούτη: Δεν μπορεί να ευσταθεί καμιά άλλη θεώρηση της ψυχής πέρα της υλιστικής.
Ο Μαρξ τα έριξε στην Παπαγγελή στα 15 της αλλά τον απέρριψε.
Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝ
Extreme poster

Δημοσ.: 23081
Εγγραφη: Μάιος 26th, 2012, 10:43 am
Το μέλος ΛΕΩΝ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ψυχολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες