MBTI-Τυπολογία-

Ψυχή και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Re: MBTI-Τυπολογία-

Δημοσίευσηαπό Skywalls » Νοέμβριος 1st, 2017, 1:31 pm

moonlight έγραψε: Ο Ανάφεντος είναι από τα καλύτερα παιδιά εδώ μέσα. :wave:

Κι εμενα ετσι μου φαινεται γι'αυτο δε καταλαβαινω γιατι κανει τετοιες χαζες υποθεσεις.
Με διακατέχει μια σκασίλα.
Άβαταρ μέλους
Skywalls
New poster

Δημοσ.: 248
Εγγραφη: Οκτώβριος 26th, 2017, 1:38 pm
Το μέλος Skywalls, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τρομπλόν » Νοέμβριος 1st, 2017, 1:33 pm

Skywalls έγραψε:
Τρομπλόν έγραψε:
Skywalls έγραψε:
Ο τρομπλον με λεει καραδεξιουλι γιατι υπερασπιστηκα τους Ευελπιδες κ τα συνθηματα που λεγανε για τον . Μ. Αλεξανδρο κ την Ελλαδα... :smt005

Που εχουμε φτασει...να θεωρειται κακο στην Ελλαδα...το να αγαπας την Ελλαδα..ολα θα τα δουμε .

τόσα ωραία νήματα έχει το φόρουμ, μα εσύ δήλωσες παρόν σε θρησκειολογία, θέματα εθνικοφροσύνης και ψυχοτεχνικά. στα τελευταία βάζω και τα απωθημένα που εξέφρασες σχετικά με το πόσο ξενέρωτη σε βρίσκουν όσοι πίνουν. όλα αυτά συνθέτουν το κλασσικό προφίλ του καταπιεσμένου αντιδραστικού δεξιούλη. σύντομα, που θα έχω και περισσότερο υλικό, θα διερευνήσω αν είσαι και κάποιο παλιό μέλος - έχω κάποιες υποψίες. :xena:

Τρομπλον..δεν εισαι ψυχαναλυτης..κι οταν το παιζεις ψυχαναλυτης υποθετωντας πραγματα για τους αλλους μεσα απο τη δικη σου στενη προοπτικη, εκτειθεσαι εσυ ως 'καταπιεσμενος' κι οχι οι αλλοι. Μπορω κι εγω να συνθεσω το προφιλ σου με βαση τις 'δρασεις' σου στο φορουμ και να πω ενα απο τα κλασσικα 'αυτος το παιζει τρολλακι και συνηθως τα διαδικτυακα τρολλακια κρυβουν σοβαρα ψυχολογικα θεματα πισω απο το δηθεν τρολλαρισμα τους' αλλα δε θεωρω οτι ειμαι ψυχαναλυτρια ουτε καθομαι να καρφιτσωσω τους αλλους με βαση τις αναρτησεις τους. Πρωτον το αν πινω ή οχι, ειναι δικο μου θεμα και το θεμα που εγραψα αν προσεξες αναφεροταν στην βλακωδη αυτη αντιληψη που εχουν πολλοι οτι οποιος δε πινει ειναι 'ξενερωτος'. Αν εισαι υπερ αυτης της αποψης τοτε για τη δικη μου προοπτικη εισαι κι εσυ πηγμενος στη πλυση εγκεφαλου. Δευτερον το σε ποια θεματα συμμετεχω ειναι επισης δικο μου θεμα και δε θα σου παρω την αδεια για να ειμαι Χριστιανη ή για να αγαπω τη πατριδα μου..αν δε σου αρεσει η Ελλαδα τοτε να μη τρως απο αυτην και μετα να παριστανεις τον 'αντιδραστικο' γιατι ακυρωνεις εσυ ο ιδιος τον εαυτο σου. Επειδη εσυ θεωρεις οτι πρεπει ολοι να εχουμε χεσμενη τη χωρα μας και να κανουμε τους επαναστατες χωρις συνορα που τρωνε και πινουν απο την Ελλαδα και μετα τη κραζουν, δε σημαινει οτι πρεπει να συφωνησουμε μαζι σου. Γι'αυτο καλα θα κανεις, αντι να μαζευεις 'υλικο' για τους αλλους, να κοιτας τον εαυτο σου και να ασκεις αυτοκριτικη και οχι κριτικη στους αλλους. Εισαι ελευθερος ανθρωπος να λες ο,τι θες σ'αυτο το φορουμ και το ιδιο ελευθερη ειμαι κι εγω. Σε οποιον δεν αρεσει η δημοκρατια εκει που δεν τον συμφερει μπορει να καταφυγει και στην Β. Κορεα αν θελει. Παλιο μελος εχω πει και σε αλλο θεμα δεν ειμαι, ειμαι καινουργια. Αλλα και να ημουν μαντης δεν εισαι οποτε παλι χαζες εικασιες θα κανεις. Suit yourself.

χμμμ.. ενδιαφέρουσα αντίδραση. πολύ ενδιαφέρουσα. :xena:
moonlight έγραψε:Ο Ανάφεντος είναι από τα καλύτερα παιδιά εδώ μέσα. :wave:
Άβαταρ μέλους
Τρομπλόν
New poster

Δημοσ.: 418
Εγγραφη: Ιούλιος 29th, 2017, 3:40 pm
Το μέλος Τρομπλόν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Skywalls » Νοέμβριος 1st, 2017, 1:36 pm

Τρομπλον..δεν εισαι ψυχαναλυτης..κι οταν το παιζεις ψυχαναλυτης υποθετωντας πραγματα για τους αλλους μεσα απο τη δικη σου στενη προοπτικη, εκτειθεσαι εσυ ως 'καταπιεσμενος' κι οχι οι αλλοι. Μπορω κι εγω να συνθεσω το προφιλ σου με βαση τις 'δρασεις' σου στο φορουμ και να πω ενα απο τα κλασσικα 'αυτος το παιζει τρολλακι και συνηθως τα διαδικτυακα τρολλακια κρυβουν σοβαρα ψυχολογικα θεματα πισω απο το δηθεν τρολλαρισμα τους' αλλα δε θεωρω οτι ειμαι ψυχαναλυτρια ουτε καθομαι να καρφιτσωσω τους αλλους με βαση τις αναρτησεις τους. Πρωτον το αν πινω ή οχι, ειναι δικο μου θεμα και το θεμα που εγραψα αν προσεξες αναφεροταν στην βλακωδη αυτη αντιληψη που εχουν πολλοι οτι οποιος δε πινει ειναι 'ξενερωτος'. Αν εισαι υπερ αυτης της αποψης τοτε για τη δικη μου προοπτικη εισαι κι εσυ πηγμενος στη πλυση εγκεφαλου. Δευτερον το σε ποια θεματα συμμετεχω ειναι επισης δικο μου θεμα και δε θα σου παρω την αδεια για να ειμαι Χριστιανη ή για να αγαπω τη πατριδα μου..αν δε σου αρεσει η Ελλαδα τοτε να μη τρως απο αυτην και μετα να παριστανεις τον 'αντιδραστικο' γιατι ακυρωνεις εσυ ο ιδιος τον εαυτο σου. Επειδη εσυ θεωρεις οτι πρεπει ολοι να εχουμε χεσμενη τη χωρα μας και να κανουμε τους επαναστατες χωρις συνορα που τρωνε και πινουν απο την Ελλαδα και μετα τη κραζουν, δε σημαινει οτι πρεπει να συφωνησουμε μαζι σου. Γι'αυτο καλα θα κανεις, αντι να μαζευεις 'υλικο' για τους αλλους, να κοιτας τον εαυτο σου και να ασκεις αυτοκριτικη και οχι κριτικη στους αλλους. Εισαι ελευθερος ανθρωπος να λες ο,τι θες σ'αυτο το φορουμ και το ιδιο ελευθερη ειμαι κι εγω. Σε οποιον δεν αρεσει η δημοκρατια εκει που δεν τον συμφερει μπορει να καταφυγει και στην Β. Κορεα αν θελει. Παλιο μελος εχω πει και σε αλλο θεμα δεν ειμαι, ειμαι καινουργια. Αλλα και να ημουν μαντης δεν εισαι οποτε παλι χαζες εικασιες θα κανεις. Suit yourself.[/quote]

χμμμ.. ενδιαφέρουσα αντίδραση. πολύ ενδιαφέρουσα. :xena:[/quote]

:roll: Ο,τι πεις. Παντως αν δεν σου αρεσω υπαρχει και η επιλογη του να μην απαντας στα θεματα που ανοιγω ξερεις.
Άβαταρ μέλους
Skywalls
New poster

Το μέλος Skywalls, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό moonlight » Νοέμβριος 1st, 2017, 1:42 pm

Όταν μπήκα αρχικά εδώ πέρασε πάνω από εξάμηνο για να δεχτούνε ότι είμαι όντως νέος χρήστης. Κάποιοι θεωρούσαν ότι είμαι τρολλ (οκ δεν έγραφα και τα πιο λογικά πράγματα στον κόσμο, μπορείς να το διαπιστώσεις μόνο από εδώ) και ότι είμαι άντρας και μάλιστα ένας συγκεκριμένος χρήστης. Κι' εγώ τώρα νιώθω κάπως γιατί δεν ξέρω τι να πιστέψω...τόσοι μπαίνουνε εδώ και κοροϊδεύουνε, αλλά από τον τρόπο γραφής σου φαίνεται νομίζω η ηλικία σου. Είναι και γραπτός ο λόγος όμως και εύκολα μπορεί κανείς να βγάλει λανθασμένα συμπεράσματα για σένα. Θεωρώ πως για να μην πέσεις έξω για κάποιον, πρέπει να τον παρακολουθείς καιρό και να μπεις στο πνεύμα του κατά κάποιον τρόπο. Αυτό που σου είπε η Γκουνίλα την άλλη φορά. Δεν είναι παράλογο (φτάνει όντως να περάσει καιρός και να είσαι ενεργή, τώρα μιλάμε για ένα 80% γνωριμίας ας το πούμε, πολύ αλλιώς αν καθόμασταν όλοι σε ένα τραπέζι και... τα πίναμε. :smt001 είμαι σίγουρη πως θα υπήρχαν λιγότερες παρεξηγήσεις και κάποιοι ασπούμε που εδώ θα ψάχνονται για καυγά, εκεί θα κόλωναν + ότι βλέπεις το ύφος, ρωτάς κτλ). Εδώ λόγω ανωνυμίας όμως εκφράζεται κανείς πολύ πιο εύκολα και ανέτα απ' ότι στην έξω ζωή και όσο περνάει ο καιρός φαίνονται διάφορα χαρακτηριστικά του, οπότε δώσε χρόνο, και για τον εαυτό σου και για τους άλλους, αν θες να συνεχίσεις να γράφεις εδώ :) :wave:
moonlight
New poster

Δημοσ.: 238
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 26th, 2017, 5:19 pm
Το μέλος moonlight, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Skywalls » Νοέμβριος 1st, 2017, 1:48 pm

moonlight έγραψε: Όταν μπήκα αρχικά εδώ πέρασε πάνω από εξάμηνο για να δεχτούνε ότι είμαι όντως νέος χρήστης. Κάποιοι θεωρούσαν ότι είμαι τρολλ (οκ δεν έγραφα και τα πιο λογικά πράγματα στον κόσμο, μπορείς να το διαπιστώσεις μόνο από εδώ) και ότι είμαι άντρας και μάλιστα ένας συγκεκριμένος χρήστης. Κι' εγώ τώρα νιώθω κάπως γιατί δεν ξέρω τι να πιστέψω...τόσοι μπαίνουνε εδώ και κοροϊδεύουνε, αλλά από τον τρόπο γραφής σου φαίνεται νομίζω η ηλικία σου. Είναι και γραπτός ο λόγος όμως και εύκολα μπορεί κανείς να βγάλει λανθασμένα συμπεράσματα για σένα. Θεωρώ πως για να μην πέσεις έξω για κάποιον, πρέπει να τον παρακολουθείς καιρό και να μπεις στο πνεύμα του κατά κάποιον τρόπο. Αυτό που σου είπε η Γκουνίλα την άλλη φορά. Δεν είναι παράλογο (φτάνει όντως να περάσει καιρός και να είσαι ενεργή, τώρα μιλάμε για ένα 80% γνωριμίας ας το πούμε, πολύ αλλιώς αν καθόμασταν όλοι σε ένα τραπέζι και... τα πίναμε. :smt001 είμαι σίγουρη πως θα υπήρχαν λιγότερες παρεξηγήσεις και κάποιοι ασπούμε που εδώ θα ψάχνονται για καυγά, εκεί θα κόλωναν + ότι βλέπεις το ύφος, ρωτάς κτλ). Εδώ λόγω ανωνυμίας όμως εκφράζεται κανείς πολύ πιο εύκολα και ανέτα απ' ότι στην έξω ζωή και όσο περνάει ο καιρός φαίνονται διάφορα χαρακτηριστικά του, οπότε δώσε χρόνο, και για τον εαυτό σου και για τους άλλους, αν θες να συνεχίσεις να γράφεις εδώ :) :wave:

Κοιτα εχω περασει απο διαφορα φορουμς, ελληνικα και ξενα. Αν δω οτι δεν υπαρχει ανοχη εδω και οτι διαφοροι ειναι ετοιμοι αμεσως για προσβολες με το που τους ξινισει καποιος ή κατι, δε θα κατσω να χανω το χρονο μου. Δε μιλαω συγκεκριμενα για τον τρομπλον αλλα γενικα. Εγω μπαινω ξεροντας οτι υπαρχουν διαφορες αποψεις, δε κοιταω πως να προσβαλλω εκτος αν με προκαλεσουν, τωρα αν καποιοι δε δεχονται αυτη τη πραγματικοτητα και τους αρεσει να προσβαλλουν, ε απλα θα φυγω. Καλα και τα φορουμς και ολα αλλα αμα ειναι να σε πρηζουν, βρισκεις και καλυτερα πραγματα να κανεις. Παντως ενα πραγμα που δε κανω ποτε ουτε ηλεκτρονικα, ουτε στη πραγματικοτητα ειναι το να απολογουμαι για τις αποψεις μου. Οπως σου πα και στο mail, αν ειναι να απολογεισαι γι'αυτο που εισαι σε καποιον, βγαλε αυτον τον καποιον (ή αυτο το 'κατι'), απο τη ζωη σου. :D
Άβαταρ μέλους
Skywalls
New poster

Δημοσίευσηαπό moonlight » Νοέμβριος 1st, 2017, 2:00 pm

Όχι ρε συ...δεν είναι όλοι έτσι. Όπως σου έχω πει υπάρχουνε και αξιόλογα άτομα εδώ μέσα που μπορείς να συζητήσεις σοβαρά και που έχουνε τις καλύτερες προθέσεις. Δεν είναι όλοι ό,τι να' ναι.. απλά πρέπει να είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις και "τους άλλους". Αν κάποια στιγμή σε κουράσει αυτό και δεν το σηκώνεις, ναι τότε εκεί σταματάς να γράφεις και ησυχάζεις. Εγώ το βρίσκω "ενδιαφέρον" όμως ακόμα κι' αυτό γιατί το βλέπουμε και εκτός. Κατά κάποιο τρόπο προπονείσαι να αντέχεις και τα εκτός που είναι πολύ πιο σοβαρά. Βέβαια μπαίνει στη μέση και το θέμα του πόσο ανέχεσαι/αντέχεις κάποια πράγματα σαν άνθρωπος (από τη στιγμή που όντως μπορείς να αφιερώσεις χρόνο για κάτι άλλο, ή από τη στιγμή που έχεις ήδη τα δικά σου και εδώ θες να μπαίνεις για χαλάρωση) και πόσο θες να μαζοχιστείς (για μένα λέω :oops: ) αλλά επαναλαμβάνω πως με όλα μαθαίνεις (βλέπεις άλλες απόψεις, εξασκείσαι στη διαφωνία και τις έξτρα προσβολές, κάποιες φορές αναθεωρείς και ζητάς συγγνώμη αν έκανες λάθος..γιατί όχι) και ότι εδώ μέσα υπάρχουν και τυπάρες :D
moonlight
New poster

Το μέλος moonlight, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Skywalls » Νοέμβριος 1st, 2017, 3:22 pm

moonlight έγραψε: Όχι ρε συ...δεν είναι όλοι έτσι. Όπως σου έχω πει υπάρχουνε και αξιόλογα άτομα εδώ μέσα που μπορείς να συζητήσεις σοβαρά και που έχουνε τις καλύτερες προθέσεις. Δεν είναι όλοι ό,τι να' ναι.. απλά πρέπει να είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις και "τους άλλους". Αν κάποια στιγμή σε κουράσει αυτό και δεν το σηκώνεις, ναι τότε εκεί σταματάς να γράφεις και ησυχάζεις. Εγώ το βρίσκω "ενδιαφέρον" όμως ακόμα κι' αυτό γιατί το βλέπουμε και εκτός. Κατά κάποιο τρόπο προπονείσαι να αντέχεις και τα εκτός που είναι πολύ πιο σοβαρά. Βέβαια μπαίνει στη μέση και το θέμα του πόσο ανέχεσαι/αντέχεις κάποια πράγματα σαν άνθρωπος (από τη στιγμή που όντως μπορείς να αφιερώσεις χρόνο για κάτι άλλο, ή από τη στιγμή που έχεις ήδη τα δικά σου και εδώ θες να μπαίνεις για χαλάρωση) και πόσο θες να μαζοχιστείς (για μένα λέω :oops: ) αλλά επαναλαμβάνω πως με όλα μαθαίνεις (βλέπεις άλλες απόψεις, εξασκείσαι στη διαφωνία και τις έξτρα προσβολές, κάποιες φορές αναθεωρείς και ζητάς συγγνώμη αν έκανες λάθος..γιατί όχι) και ότι εδώ μέσα υπάρχουν και τυπάρες :D

Μην αγχωνεσαι, δε σκοπευω να τσακωθω με τον τρομπλον, πρωτον γιατι οντως μου φαινεται γενικα συμπαθητικος και δευτερον γιατι αμα ειναι να τσακωνομαστε για τις ιδεες μας (οπως εγινε και σε αλλο θεμα), τοτε απλα θα αποχωρησω. Βαριεμαι να καθομαι να 'σκαω' γι'αυτα. Καλα να ειμαστε παντα :P
Άβαταρ μέλους
Skywalls
New poster

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Νοέμβριος 1st, 2017, 4:50 pm

alaska έγραψε: Αρχιτέκτονας.

Η χαρά της αντίφασης. :lol:

Μαντάμ, :50aris: δεν χωράνε δυο αρχιτέκτονες σ' ένα φορουμ.
Αλέ!
Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 4249
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό alaska » Νοέμβριος 1st, 2017, 5:14 pm

vagabondo έγραψε:
alaska έγραψε: Αρχιτέκτονας.

Η χαρά της αντίφασης. :lol:

Μαντάμ, :50aris: δεν χωράνε δυο αρχιτέκτονες σ' ένα φορουμ.
Αλέ!

:smt008
ΟΙΑ ΗΩ Ω ΙΕ ΑΕΙ ΕΙ
Άβαταρ μέλους
alaska
Fast poster

Δημοσ.: 2322
Εγγραφη: Μάιος 31st, 2017, 11:37 am
Το μέλος alaska, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Νοέμβριος 1st, 2017, 9:55 pm

Skywalls έγραψε: αν ειναι να απολογεισαι γι'αυτο που εισαι σε καποιον, βγαλε αυτον τον καποιον (ή αυτο το 'κατι'), απο τη ζωη σου. :D

Ισχύει και για συγγενείς αυτό. Πολύ σοφή κουβέντα!
Ορέστης_35
Casual Poster

Δημοσ.: 938
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Skywalls » Νοέμβριος 1st, 2017, 11:57 pm

Ορέστης_35 έγραψε:
Skywalls έγραψε: αν ειναι να απολογεισαι γι'αυτο που εισαι σε καποιον, βγαλε αυτον τον καποιον (ή αυτο το 'κατι'), απο τη ζωη σου. :D

Ισχύει και για συγγενείς αυτό. Πολύ σοφή κουβέντα!

:smt001 :wave:
Άβαταρ μέλους
Skywalls
New poster

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Νοέμβριος 5th, 2017, 1:04 pm

moonlight έγραψε:
Γύπας έγραψε: Έλα ρε συ που δεν είναι αυθαίρετα. Εδώ αυθαίρετα στηθήκαν γνωστικές κατηγορίες. Ακολούθησε η νευρολογία και η τεχνολογία και μπόρεσαν να μετρήσουν και κάτι οργανικό και αναπροσαρμόζουν τους όρους (βλέπε "Εργαζόμενη μνήμη") και τελικά τις ίδιες τις κατηγορίες.Το τεστ τώρα δες το κι εσύ. Εγώ μόνο τη φωτό που έβαλε ο Νάνδρος βλέπω και αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που αναγκάζει σε μείωση το ποσοστό του "Ατόμου που αναζητά" ας πούμε, ΄όταν αυξάνεται το ποσοστό του τόμου που προγραμματίζει. Είναι αντίθετα αυτά τα χαρακτηριστικά (ή καλύτερα: αντίστροφα);

Αφου σου λεω "μαλακιες λεω", τι μου το σβηνεις;
Τελοσπαντων ξαναρωταω και λεω..πως ειναι δυνατον να θεωρεις ηλιθιους τους διαχωρισμους και απο την αλλη να δεχεσαι οτι ειναι χρησιμοι σε καποιες περιπτωσεις; Σου λεει αν εχεις 4 απο τα 6 συμπτωματα (παραδειγμα) εχεις την ταδε διαταραχη, αυτο συμφωνα με αυτο που γραφεις δεν το δεχεσαι επειδη πρεπει πρωτα να γινουν νευρολογικες εξετασεις; Αληθεια θεωρεις οτι εχουμε προχωρησει τοσο που μπορεις με εξετασεις πλεον να βρεις τι εχεις; Θα ειχε βουηξει ολος ο τοπος...εγω που το ψαχνω το θεμα γενικα γνωριζω πως οι περισσοτερες τετοιες εξετασεις ειναι μαπα. Οκ μπορεις να βρεις διαφορές (ενος ασθενη με τον εγκεφαλο ενος υγιη ασπουμε) αλλα στο σημερα ξερουμε πως αυτο δεν σου δειχνει ουτε τι ακριβως μπορεις να εχεις ουτε τι φαρμακα σου ταιριαζουν ουτε τιποτα. Στις δοκιμες και τους πειραματισμους βρισκομαστε ακομη, αλλοι ειναι αισιοδοξοι κι' αλλοι απαισιοδοξοι ως προς τι θα ανακαλυφτει και ποσο θα προχωρησουμε στο μελλον. Το μονο που ξερω σιγουρα να σου πω ειναι πως αν και βλεπω διαφορες πολλες με ατομα που εχουν την ιδια ασθενεια με μενα πχ, καποια ΒΑΣΙΚΑ χαρακτηριστικα ειναι κοινα, μπορεις να μαντεψεις γιατι; Καποια στοιχεια στον χαρακτηρα σου μπορει να σε οδηγησουν εκει (περα απο προδιαθεση περιβαλλον κτλ). Ειναι αδυνατον να ακουσεις ατομο σε επεισοδιο καταθλιψης που θα σου πει οτι εχει υψηλη αυτοεκτιμηση π.χ και ειναι γαματος. Ειναι αδυνατον να ακουσεις ατομα με ιδψ που θα σου λενε πως δεν τους νοιαζει τιποτα, πως δεν θελουνε να εχουνε πουθενα τον ελεγχο, που να μην ειναι εστω λιγο τελειομανεις και ααααλλα τοσα.

Επισης δεν τα βλεπω αντιθετα αυτα που λες. Χωριζει κατηγοριες και μπορει να τα εχεις 50-50 ή κατι περισσοτερο και κατι αλλο λιγοτερο. Επειδη βρισκονται αντιδιαμετρικα δεν σημαινει πως τα θεωρει αντιθετα. Απλα ανηκουν και τα 2 κατω απο μια συγκεκριμενη καρτελα και σου γραφει ποσοστα για το καθενα
.

90% λεω μαλακιες, δεν εχω ουτε καθαρο μυαλο (δικαιολογιες) αυτη τη στιγμη οποτε αν δεν βγαζεις ακρη αγνοησε με

@τρομπλον γκουνιλα και νερο, ημουνα σιγουρη για εσας :wave:

Δεν μπορώ να καταλάβω τώρα που διαφωνούμε ή τι θέμα προέκυψε. Εγώ που διαφωνώ με όλα αυτά που έγραψες; Μου λες;

90% λεω μαλακιες, δεν εχω ουτε καθαρο μυαλο (δικαιολογιες) αυτη τη στιγμη οποτε αν δεν βγαζεις ακρη αγνοησε με

Τα μπλε είναι 100% μαλακίες. Μη τα ξαναγράψεις.

Μία παρένθεση μόνο έτσι για να λέμε. Μπορεί να ακούσεις από έναν με επεισόδιο κατάθλιψης και όχι μόνο ένα, ότι είναι γαμάτος και νιώθει γαμάτος. Δεν μιλάω για διπολικότητα. Απλά για ξεπέρασμα μιας κατάστασης.
Για τα φάρμακα δεν ξέρω να σου πω. Ότι η τάδε ουσία πάει και καταστέλλει τη δράση του τάδε υποδοχέα μπορεί να το βρουν μια χαρά. Αλλά ότι δεν επηρεάζει και τον δείνα, το ξέρουμε; Και δεν έχω και την απόλυτη εμπιστοσύνη σε επιστημονικές ειδικότητες που εύκολα μπορούν να εξαγοραστούν (νομίζω καταλαβαίνεις τι λέω).
Γύπας
Casual Poster

Δημοσ.: 537
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 15th, 2017, 11:45 am
Το μέλος Γύπας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό moonlight » Νοέμβριος 9th, 2017, 11:59 pm

Γύπας έγραψε:

Τα μπλε είναι 100% μαλακίες. Μη τα ξαναγράψεις.

Ok. Ευχαριστώ, αλήθεια. Είναι σημαντικό να ξέρω πως δεν λέω πάντα μαλακίες.

Βασικά έχεις δίκαιο. Στο μόνο που διαφωνούσα είναι αυτό που σου έγραψα. Πως με πολλούς ανθρώπους μπορείς να έχεις πολλά κοινά χαρακτηριστικά και έτσι το dsm και όλη αυτή η κατηγοριοποίηση δεν είναι εντελώς μούφα και ειδικά στην πρώτη περίπτωση αν βγάλεις έξω τα συμφέροντα και όλα αυτά που λες (που μόνο θεωρητικά δεν είναι) θα ήτανε πολύ άδικο έως εγκληματικό σε πολλές περιπτώσεις να το αντιμετωπίζαμε έτσι. Τίποτα δεν είναι απόλυτο και μια ταμπέλα όμως, συμφωνούμε ουσιαστικά. :wave:
moonlight
New poster

Δημοσίευσηαπό stavmanr » Νοέμβριος 16th, 2017, 11:53 am

Skywalls έγραψε: MBTI= Mayer Briggs Type Indicator.

Ένα ψυχολογικό μοντέλο για την εύρεση του τύπου προσωπικότητας του ανθρώπου, βασισμένο στην θεωρία της προσωπικότητας του ψυχολόγου και γιατρού Carl Jung, το οποίο χωρίζει όλες τις προσωπικότητες του κόσμου σε 2 ομάδες των 8 τύπων. Η μία ομάδα αφορά τους εσωστρεφείς τύπους προσωπικότητας και η άλλη αφορά τους εξωστρεφείς τύπους. Κάθε τύπος έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και είναι πολύ ενδιαφέρουσα η περιγραφή που κάνουν ως προς τις συμπεριφορές του κάθε τύπου. Το τεστ υπάρχει και στα Ελληνικά από τη σελίδα : https://www.16personalities.com/el/%CE% ... E%B1%CF%82

Είναι κανένας που να το έχει κάνει αυτό το τεστ? Ποια είναι η γνώμη σας? Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον για ψυχολογικό τεστ του διαδικτύου. Βέβαια ακριβώς επειδή είναι στο διαδίκτυο, θέλει ιδιαίτερη προσοχή στις απαντήσεις για να μην βγει και λάθος τύπος από κάποιο μπέρδεμα. Απ' όσα έχω διαβάσει όμως, έχει κερδίσει πολύ έδαφος και έχει αναγνωριστεί σαν ένα από τα καλύτερα τεστ προσωπικότητας που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

Βασικά, το "τεστ" είναι στην πραγματικότητα ένα απλουστευτικό συμπεριφορικό τεστ "πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου".
Καθένας βάζει τον τρόπο με τον οποίο φαντάζεται ότι συμπεριφέρεται στην καθημερινότητά του κι ένας αλγόριθμος που δήθεν βασίζεται στον Carl Jung του αποδίδει χαρακτηρισμό.
Αν έβλεπε τέτοια τεστ ο Jung, πιθανότατα θα είχε ασχοληθεί αποκλειστικά με κηπουρική. :D
Τρολομαγνήτης! Γιατί κάποιος πρέπει να κάνει τη "βρώμικη" δουλειά...
stavmanr
Fast poster

Δημοσ.: 1797
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2017, 9:18 am
Το μέλος stavmanr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Skywalls » Νοέμβριος 16th, 2017, 10:07 pm

stavmanr έγραψε:
Skywalls έγραψε: MBTI= Mayer Briggs Type Indicator.

Ένα ψυχολογικό μοντέλο για την εύρεση του τύπου προσωπικότητας του ανθρώπου, βασισμένο στην θεωρία της προσωπικότητας του ψυχολόγου και γιατρού Carl Jung, το οποίο χωρίζει όλες τις προσωπικότητες του κόσμου σε 2 ομάδες των 8 τύπων. Η μία ομάδα αφορά τους εσωστρεφείς τύπους προσωπικότητας και η άλλη αφορά τους εξωστρεφείς τύπους. Κάθε τύπος έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και είναι πολύ ενδιαφέρουσα η περιγραφή που κάνουν ως προς τις συμπεριφορές του κάθε τύπου. Το τεστ υπάρχει και στα Ελληνικά από τη σελίδα : https://www.16personalities.com/el/%CE% ... E%B1%CF%82

Είναι κανένας που να το έχει κάνει αυτό το τεστ? Ποια είναι η γνώμη σας? Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον για ψυχολογικό τεστ του διαδικτύου. Βέβαια ακριβώς επειδή είναι στο διαδίκτυο, θέλει ιδιαίτερη προσοχή στις απαντήσεις για να μην βγει και λάθος τύπος από κάποιο μπέρδεμα. Απ' όσα έχω διαβάσει όμως, έχει κερδίσει πολύ έδαφος και έχει αναγνωριστεί σαν ένα από τα καλύτερα τεστ προσωπικότητας που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

Βασικά, το "τεστ" είναι στην πραγματικότητα ένα απλουστευτικό συμπεριφορικό τεστ "πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου".
Καθένας βάζει τον τρόπο με τον οποίο φαντάζεται ότι συμπεριφέρεται στην καθημερινότητά του κι ένας αλγόριθμος που δήθεν βασίζεται στον Carl Jung του αποδίδει χαρακτηρισμό.
Αν έβλεπε τέτοια τεστ ο Jung, πιθανότατα θα είχε ασχοληθεί αποκλειστικά με κηπουρική. :D

Oχι ενταξει αν δεις και τις πληροφοριες για το τεστ το λενε ξεκαθαρα οτι αυτες που το εφτιαξαν (το γνησιο οχι αυτο του ιντερνετ), απλα εμπνευστηκαν και βασιστηκαν γενικα στη θεωρια προσωπικοτητας του Carl Jung. Δεν τον αντεγραψαν κιολας.
Τωρα για τις απαντησεις δε ξερω τι να σου πω. Εγω προσωπικα προσπαθησα να απαντησω οσο γινεται πιο κοντα σε αυτο που ξερω για μενα απο αποψη συμπεριφορας. Δεν εκατσα δηλαδη να τις λιβανισω πολυ τις απαντησεις ή να σκεφτω τι θα θελα να κανω σε καθε περιπτωση. Απλα τι ηταν πιο κοντα σε αυτο που ειναι φυσικο για μενα. Τωρα οτι θα μπορουσαν τα ατομα να απαντουν και λιγο πιο αφηρημενα ναι σιγουρα.
Άβαταρ μέλους
Skywalls
New poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ψυχολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες