Αντικαταθλιπτικά

Ψυχή και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Re: Αντικαταθλιπτικά

Δημοσίευσηαπό Mercury » Φεβρουάριος 12th, 2018, 2:18 am

Ορέστης_35 έγραψε:
Mercury έγραψε:
Ορέστης_35 έγραψε:Εμενα με ενοχλουν ασχημες αναμνησεις απο το παρελθον. Μπορει να δω κατι στην τηλεοραση ή να διαβασω κατι τυχαια και να μου τα θυμισει και να σταματησω αυτο που κανω και να σκεφτομαι το περιστατικο. Βεβαια αν το μοιραστω με καποιον μου ειναι πιο ευκολο να το βγαλω απ το μυαλο μου.
Η ζωη ειναι τοσο μικρη που ειναι τελειως περιττο να ξοδευεις εστω ενα δευτερολεπτο να σκεφτεις κατι απο το παρελθον

Ο ανθρωπος εχει απο τη φυση του το αισθημα της δικαιοσυνης. Αν παρω ενα φτυαρι και θαψω την αδικια που υπεστησα ειναι σαν παιρνω ενα φτυαρι και να θαβω τον εαυτο μου, σα να λεω ποδοπατηστε με, σκοτωστε με, παρτε τα μου ολα, δε με νοιαζει. Εσυ αφηνεις τους αλλους να ερχονται και να σου παιρνουν ο,τι εχεις;
Οχι δεν αφηνω να μου παρει τωρα. Αλλα αμα μου εχουν παρει στο παρελθον ειναι τελειως ανουσιο και ματαιο να το σκεφτομαι τωρα.
Τεσπα ειναι δυδκολο να μη σε τριβελιζει το παρρλθον, αλλα ειναι αντιπαραγωγικο να χαλαω τη διαθεση μου σημερα για μια ζημια στο παρελθον.
Άβαταρ μέλους
Mercury
Extreme poster

Δημοσ.: 36823
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2007, 12:01 am
Το μέλος Mercury, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Φεβρουάριος 12th, 2018, 2:22 am

Αν μπορεις να εκδικηθεις δεν θα το κανεις;
Πάντα λοιπόν ο νικητής του νικημένου γράφει την ιστορία. Tο πρόσωπο του χτυπημένου παραλλάζει εκείνος που τον χτύπησε. Απ' τον κόσμο φεύγει ο αδύναμος, και πίσω μένει το ψέμα. Μ. Μπρεχτ
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσ.: 2733
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mercury » Φεβρουάριος 12th, 2018, 2:34 am

Ορέστης_35 έγραψε:Αν μπορεις να εκδικηθεις δεν θα το κανεις;
Οχι. Δεν κερδιζεις τιποτα.
Ξοδευεις ενεργεια μονο αμα εχει καποιο θετικο αποτελεσμα για σενα. Αν εχει αρνητικο αποτρλεσμα για αλλους εσυ δεν κερδιζεις τιποτα.
Η σχεση μου με το παρελθον ειναι σαν να μου τα εχουν διηγηθει, σα να συνεβησαν σε κσποιο γνωστο μου
Άβαταρ μέλους
Mercury
Extreme poster

Το μέλος Mercury, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Φεβρουάριος 12th, 2018, 2:41 am

Δηλαδη αν μπει καποιος στο σπιτι σου και σκοτωσει τη μανα σου που λεει ο λογος δε θα υποβαλλεις μηνυση. Το παρελθον ειναι παρελθον.
Πάντα λοιπόν ο νικητής του νικημένου γράφει την ιστορία. Tο πρόσωπο του χτυπημένου παραλλάζει εκείνος που τον χτύπησε. Απ' τον κόσμο φεύγει ο αδύναμος, και πίσω μένει το ψέμα. Μ. Μπρεχτ
Ορέστης_35
Fast poster

Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mercury » Φεβρουάριος 12th, 2018, 2:50 am

Ορέστης_35 έγραψε:Δηλαδη αν μπει καποιος στο σπιτι σου και σκοτωσει τη μανα σου που λεει ο λογος δε θα υποβαλλεις μηνυση. Το παρελθον ειναι παρελθον.
Ωραια θα υποβαλλεις μηνυση, θα εκδικαστει η υποθεση κλπ. Αν 10 χρονια μετα σε τρωει αυτο το πραμα δεν ειναι υγειες
Άβαταρ μέλους
Mercury
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Φεβρουάριος 12th, 2018, 2:53 am

Mercury έγραψε:
Ορέστης_35 έγραψε:Δηλαδη αν μπει καποιος στο σπιτι σου και σκοτωσει τη μανα σου που λεει ο λογος δε θα υποβαλλεις μηνυση. Το παρελθον ειναι παρελθον.
Ωραια θα υποβαλλεις μηνυση, θα εκδικαστει η υποθεση κλπ. Αν 10 χρονια μετα σε τρωει αυτο το πραμα δεν ειναι υγειες

Αν δεν εκδικαστει η υποθεση ποσα χρονια επιτρεπεται να σε τρωει;
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 14th, 2018, 6:40 pm

Εγώ: Καλησπέρα γιατρέ. Μήπως ενοχλώ;
Αυτή: Έλα κορίτσι μου! Όχι. Πες μου.
Εγώ: Ήθελα να κλείσω ραντεβού για την επόμενη βδομάδα γιατί κλείνω μήνα σε λίγες μέρες.
Αυτή: Αα! Πώς είσαι;!
Εγώ: Χειρότερα...
Αυτή: Άντε καλέεε από 'κειι! Άσε μας. :smt005
Εγώ: Αλήθεια λέω... Αλλά καλύτερα να τα πούμε από κοντά.

Τα' χω πάρει λίγο αυτή την στιγμή... Γιατί από την αντίδρασή της και το γέλιο θα μου αρχίσει πάλι ότι είναι η ιδέα μου και ότι είμαι χαρά και ότι επηρεάστηκα και μπλα μπλα. Και γαμώτο, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. :( Με βλέπω να πετάω άλλο ένα 50ευρώ και να πηγαίνω στον άλλον.
Άμα δε μάθεις να χαϊδεύεις τις πληγές
δε θα σου φτάσει όλη η ζωή σου για να κλαις.~
Μια πεταλούδα που δαγκώνει τα φτερά της Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Δημοσ.: 463
Εγγραφη: Δεκέμβριος 12th, 2017, 1:43 am
Το μέλος bewilderedness, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Φεβρουάριος 14th, 2018, 6:56 pm

Στον χρυσό οδηγό την βρήκες;
Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 4875
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 14th, 2018, 7:08 pm

Η μάνα μου την βρήκε αυτήν :(
(Ελληνίδα με σπουδές στην Ιταλία).
Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Το μέλος bewilderedness, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Φεβρουάριος 14th, 2018, 7:29 pm

bewilderedness έγραψε: Η μάνα μου την βρήκε αυτήν :(
(Ελληνίδα με σπουδές στην Ιταλία).

:smt011
Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 4875
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 20th, 2018, 3:30 pm

Ήτανε πάρα πολύ γνώριμη η σημερινή ημερομηνία για μένα, μέχρι που επιβεβαιώθηκα με μια απλή αναζήτηση στο φόρουμ. Σαν σήμερα, 2 χρόνια πριν. Έκανα "παιχνίδι" ακόμα και με τους αστυνομικούς. Σιγά μην παραδεχόμουν τα τρελά που έγραφα εδώ. Και μόνο στην ιδέα να το μάθαιναν οι γονείς μου και να τους αποτέλειωνα.... Αναγκάστηκα να το παραδεχτώ και καταλαβαίνω πως ήτανε η δουλειά τους να τους ενημερώσουν. Κι' εγώ στη θέση τους το ίδιο θα έκανα, δεν θα το ρίσκαρα. Χθες τσακωθήκαμε πάλι. Δεν θέλω να με βλέπει κανείς σ' αυτή την κατάσταση. Ακόμα και ο τρόπος που προσπαθώ να είμαι καλά, να γελάω και να χαίρομαι, είναι προβληματικός γιατί στην ουσία απελπισμένη είμαι και όλα αυτά είναι άμυνες. Δεν γίνεται όμως να συνεχιστεί αυτό και επειδή το καταλαβαίνουν με κάνουν πάλι να νιώθω χειρότερα με όλες αυτές τις φωνές και την άδικη κριτική. Γιατί ενώ με χτυπάω, κάποια πράγματα είναι άδικα, και αυτό το αντιλαμβάνομαι...

Έβλεπα αυτό το βίντεο χθες-προχθές. Και θυμήθηκα τον αδερφό μου, όταν συναντήθηκα με αυτή την φίλη μου που έγραφα στο θέμα ότι δεν χώνευε η μάνα μου και την φοβόταν. Για να μην αντιδράσει πήγα να την βρω κρυφά, δεν ήταν καλά και συναντηθήκαμε σε ένα μικρό εκκλησάκι. Άφησα το κινητό μου στο αυτοκίνητο (μα φυσικά...αφού...με παρακολουθούν... :roll: ), για καμιά ώρα πρέπει να είμασταν εκεί, άντε λίγο περισσότερο. Με ρώτησε η μάνα μου όταν έφυγα πού θα πήγαινα. Η απάντηση ήτανε "Κάπου, ενήλικας είμαι, δεν θα δίνω συνεχώς αναφορά, ούτε θα ζητάω την άδεια". Δεν ξέρω αν έκανα λάθος, μάλλον, μιας και αυτό συνέβηκε λίγες μέρες μετά που οι αστυνομικοί τους ενημέρωσαν για την κατάθλιψή μου και τις τάσεις αυτοκτονίας. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, και εγώ στη θέση τους θα τρελαινόμουν. Ώρες ώρες δεν σκέφτομαι, φέρομαι τόσο μαλακισμένα ενώ ξέρω πόσο υπερπροστατευτικοί γίνονται. Επιστρέφω λοιπόν στο αυτοκίνητο και βλέπω 6 αναπάντητες (μια από την θεία μου, μια από μια γειτόνισσα-φίλη της μαμάς μου, μια από τον μπαμπά μου και οι υπόλοιπες από την μάνα μου). Μου είχε στείλει μήνυμα η κολλητή της μαμάς μου και μου έγραφε "Αγάπη μου που είσαι; Η μαμά δεν είναι καλά". Έμεινα μαλάκας. Νόμιζα πως είχε γίνει κάτι, δεν πήγε το μυαλό μου ότι για μένα είχε γίνει όλος αυτός ο χαμός. Πήρα τηλέφωνο την μάνα μου και μου απάντησε μισοκλαμένη, της είπα πως γυρνάω σπίτι και ότι ήμουν με την φίλη μου που δεν συμπαθεί και γι' αυτό δεν την ενημέρωσα, γιατί θα φώναζε. Και ότι είχα αφήσει το κινητό στο αυτοκίνητο. Γύρισα σπίτι και...εδώ είναι και ο συνειρμός με το πιο κάτω βίντεο. Βρήκα εκεί 1 γειτόνισσα, την θεία μου, την φίλη της μαμάς μου, η μαμά μου αναστατωμένη και μισοκλαμένη, και ο μπαμπάς μου με τον αδερφό μου και ακόμα μια γειτόνισσα είχαν μόλις γυρίσει από το ψάξιμο στις γειτονιές, με έψαχναν παντού, μέχρι και στο σπίτι μιας φίλης είχαν πάει για να δουν αν είναι εκεί το αυτοκίνητό μου. Πρώτη φορά συνέβαινε αυτό, μόλις με είχε δει ο αδερφός μου ήρθε και με αγκαλιάσε και άρχισε να μου λέει "βρε ηλίθια, νομίζαμε πως είχες πάθει κάτι!". Άρχισαν μετά να μου φωνάζουν ότι είμαι ανεύθυνη που δεν απαντούσα (λες και αν τα έβλεπα δεν θα απαντούσα), μου έριχναν το φταίξιμο, ένιωσα πολύ μαλακισμένη και είχαν καλέσει ήδη την αστυνομία και τους πήραν για να τους πουν ότι γύρισα. Ισα που πρόλαβα τα τηλεφωνήματα στα νοσοκομεία, γιατί σκέφτηκαν ότι ίσως έπαθα κάποιο ατύχημα. Και όλα αυτά επειδή έλειπα 3 ώρες. Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου, μαζί με την σημερινή και αυριανή 2 χρόνια πριν, που ένιωσα σαν να ήμουν η μαλακισμένη καταθλιπτική πρωταγωνίστρια σε ταινία. Όταν θες να εξαφανιστείς, να μην πληγώνεις κανέναν, να μην είσαι βάρος, να μην ασχολείται κανείς μαζί σου, πώς τα φέρνει η ζωή καμιά φορά και γίνεται ακριβώς το αντίθετο; :cry:

Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Δημοσίευσηαπό stargazer731 » Φεβρουάριος 20th, 2018, 3:49 pm

Eιναι η οικογενεια σου και σε αγαπανε, για αυτο σε ψαχνουν. Ειτε νορμαλ ειτε καταθλιπτικη ειτε λεπρη αυτο θα γινεται. Εισαι πολυ τυχερη, ομως δεν το ξερεις. Η καταθλιψη σε κλεινει στον εαυτο σου και δεν "βλεπεις" τους αλλους, αν καταλαβεις οτι ειναι αμφιδρομη η σχεση και οχι εαυτοκεντρικη θα καταλαβεις τοσα που θα παθεις σοκ.

Ειναι και αλλοι εκει και ειναι και αυτοι ανθρωποι με υπερ και με κατα, αλλα με γνησιο ενδιαφερον. Αν σε ειχαν παρατησει στην τυχη σου, με την ταση που βλεπω να εχεις στην χημεια, τωρα θα σουνα πρεζακιας. Αλλοι σαν και σενα μειναν μονοι τους για 20 χρονια σε ενα δωματιο, μεχρι να τους παρει ο χαρος. Αν εχεις ανθρωπους να σε αγαπανε δεν γινεται να εξαφανιστεις, μην εισαι αχαριστη.
Άβαταρ μέλους
stargazer731
New poster

Δημοσ.: 355
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2014, 4:39 pm
Το μέλος stargazer731, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 20th, 2018, 6:46 pm

Είμαι αχάριστη το παραδέχομαι. Και πάρα πολύ εγωκεντρικός άνθρωπος. Και θα κατέληγα πρεζάκιας.

Ειλικρινά θα προτιμούσα να εξαφανιστώ και κανείς να μην με έψαχνε, να μην πονούσε για την απουσία μου. Αλλά δυστυχώς το συναίσθημα των τελευταίων δευτερολέπτων στο βίντεο του παιδιού σκέφτομαι πάντα. Όσο πόνο αφήνεις πίσω.
Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Φεβρουάριος 20th, 2018, 8:02 pm

Ωστε μας παρακολουθουν αστυνομικοι.
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσίευσηαπό ritzeri » Φεβρουάριος 20th, 2018, 8:38 pm

Ορέστης_35 έγραψε:
Mercury έγραψε:
Ορέστης_35 έγραψε:Εμενα με ενοχλουν ασχημες αναμνησεις απο το παρελθον. Μπορει να δω κατι στην τηλεοραση ή να διαβασω κατι τυχαια και να μου τα θυμισει και να σταματησω αυτο που κανω και να σκεφτομαι το περιστατικο. Βεβαια αν το μοιραστω με καποιον μου ειναι πιο ευκολο να το βγαλω απ το μυαλο μου.
Η ζωη ειναι τοσο μικρη που ειναι τελειως περιττο να ξοδευεις εστω ενα δευτερολεπτο να σκεφτεις κατι απο το παρελθον

Ο ανθρωπος εχει απο τη φυση του το αισθημα της δικαιοσυνης. Αν παρω ενα φτυαρι και θαψω την αδικια που υπεστησα ειναι σαν παιρνω ενα φτυαρι και να θαβω τον εαυτο μου, σα να λεω ποδοπατηστε με, σκοτωστε με, παρτε τα μου ολα, δε με νοιαζει. Εσυ αφηνεις τους αλλους να ερχονται και να σου παιρνουν ο,τι εχεις;

δικαιοσυνη θα αποδοθει μονο οταν θα αισθανεσαι καλα
δλδ μονο οταν ξεχασεις.

δεν τα βλεπεις καλα τα πραγματα.
δεν παιρνεις ενα φτυαρι και θαβεις τις αδικιες που εχεις υποστει ΕΣΥ.
παιρνεις ενα φτυαρι και θαβεις ολα ΕΚΕΙΝΑ που σε ενοχλησαν

και τελος κανεις δεν αφηνει τους αλλους να του παιρνουν ο,τι εχει.
αντιθετα τους κρατα ΕΞΩ.
εσυ κρατας ΕΞΩ ολα αυτα που σου παιρνουν τη δυναμη και τη χαρα?
η μηπως αθελα σου τους ανοιγεις την πορτα με τις αναμνησεις σου?
Άβαταρ μέλους
ritzeri
Maniac poster

Δημοσ.: 12462
Εγγραφη: Απρίλιος 23rd, 2010, 5:27 pm
Το μέλος ritzeri, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ψυχολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες