Αλλαγή ονόματος

Ψυχή και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Re: Αλλαγή ονόματος

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:12 pm

paralo έγραψε: εγώ ακούω σε όλες τις βερσιόν πάντως. Είμαι καλό σκυλάκι. λολ

(δεν πιστεύω ότι φταινε αυτοί πάντως )

Ρε συ, αν σε είχαν βαφτίσει "Πουλχερία", να το καταλάβω.. Έχεις χίλια δίκια να θες να το αλλάξεις και δε νομίζω να βρεθεί κανείς να σου πει κάτι.
So are you to my thoughts as food to life,
Or as sweet-seasoned showers are to the ground;
And for the peace of you I hold such strife
As ‘twixt a miser and his wealth is found.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Maniac poster

Δημοσ.: 11531
Εγγραφη: Μάρτιος 23rd, 2015, 8:51 pm
Το μέλος Cecily Anne, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Dwarven Blacksmith » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:12 pm

Cecily Anne έγραψε:
Dwarven Blacksmith έγραψε: ...μα μόλις σε ενημέρωσε.

Γιες.. Κι εμένα δεν μ'αρέσει το όνομά μου, αλλά τι να κάνουμε, that's life.

Γυναικείες "φιλίες" θα πω εγώ. 8)
*Ode to Joy intensifies*
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Extreme poster

Δημοσ.: 32367
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 3rd, 2011, 12:00 am
Τοποθεσια: Maiore Patria
Το μέλος Dwarven Blacksmith, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:14 pm

Dwarven Blacksmith έγραψε:
Cecily Anne έγραψε:
Dwarven Blacksmith έγραψε: ...μα μόλις σε ενημέρωσε.

Γιες.. Κι εμένα δεν μ'αρέσει το όνομά μου, αλλά τι να κάνουμε, that's life.

Γυναικείες "φιλίες" θα πω εγώ. 8)

Έγραψα ότι είναι φίλη μου κάπου; Συμμαθήτρια μου είπα.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Maniac poster

Το μέλος Cecily Anne, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralo » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:16 pm

Στα 25 μου πήγα μάρτυρας για αλλαγή ονόματος φίλης μου που ήθελε να παντρευτεί με θρησκευτικό: την είχαν βαπτίσει πχ Άννα -Μαρια κ ήθελε να κόψει το Μαρία γιατί ήταν πολύ βλάχικο (οκ, όντως ήταν, η γιαγιά είχε πεθάνει κ δεν θα το μάθαινε να πάθει καρδιακό,οπότε δεν θα είχε επιπτώσεις η αλλαγή).
Όμως, παρότι ήταν φίλη μου 10 χρόνια , αγνοούσα το Μαρία καθότι μόνο Άννα τη φώναζαν.
Ήθελε να μην φαίνεται στην καινούργια ταυτότητα που θα δήλωνε στα χαρτιά του γάμου .
:-D Οκ, ότι θέλει ο καθένας.
61+1
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Δημοσ.: 8106
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2015, 6:56 pm
Το μέλος paralo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:18 pm

paralo έγραψε: Στα 25 μου πήγα μάρτυρας για αλλαγή ονόματος φίλης μου που ήθελε να παντρευτεί με θρησκευτικό: την είχαν βαπτίσει πχ Άννα -Μαρια κ ήθελε να κόψει το Μαρία γιατί ήταν πολύ βλάχικο (οκ, όντως ήταν, η γιαγιά είχε πεθάνει κ δεν θα το μάθαινε να πάθει καρδιακό,οπότε δεν θα είχε επιπτώσεις η αλλαγή).
Όμως, παρότι ήταν φίλη μου 10 χρόνια , αγνοούσα το Μαρία καθότι μόνο Άννα τη φώναζαν.
Ήθελε να μην φαίνεται στην καινούργια ταυτότητα που θα δήλωνε στα χαρτιά του γάμου .
:-D Οκ, ότι θέλει ο καθένας.

Καλά η μαλακία εκεί είναι άλλη, πρέπει να παρουσιάζεις ταυτοπροσωπίες σε πτυχία, απολυτήρια κλπ. Μεγάλη φασαρία.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό paralo » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:22 pm

Ναι, αλλά φαντάσου κάψα. Το σιχαινοταν τοοοοσα χρόνια κ θεώρησε ότι μόνο ένας γάμος ήταν επαρκής συνθήκη για να σταματήσει να το βλέπει στα επίσημα έγραφα της.

Υπάρχουν κ χειροτερα δλδ από το Λίτσα της Βαγγελιτσας (στάνταρ υποκοριστικό της γιαγιάς της . Μετά μεγάλωσε )
61+1
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Δημοσ.: 8106
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2015, 6:56 pm
Το μέλος paralo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Custom_F » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:25 pm

Cecily Anne έγραψε: Εγώ είχα μια συμμαθήτρια τη Βαγγελιώ. Στο δημοτικό την φώναζα Ευαγγελία και δεν της άρεσε. "Με λένε Βαγγελίτσα" μου έλεγε. Κάποια στιγμή την πέτυχα σε ένα μπαράκι στο κέντρο και όπως και να'χει μετά από 10 χρόνια + που είχα να τη δώ κάνω:
"Βαγγελίτσααααα τι κάνεις;"
και η Βαγγελίτσα μου είπε:
"Έυη με λένε".
Και εγώ της είπα: "Για μένα θα είσαι πάντα η Βαγγελίτσα" και έφυγα.

Αι σιχτιρ, όποτε σας τη βαράει να αλλάζετε όνομα να μας ενημερώνετε, όπως όταν αλλάζετε νούμερο.
Κομπλεξάρες.

:smt005 :smt005 :smt005 Θα μουχε γυρισει το ματι!!!!!! Την καταλαβαινω, αλλα θα μουχε γυρισει το ματι!
Yochanan έγραψε:Eγώ φταίω ο μαλάκας που σεβάστηκα. Μια φορά γμω το φελέκι μου. Μια φορά. Σταδιάλο. Δεν είστε για τίποτα ρε.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Maniac poster

Δημοσ.: 11794
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 8th, 2013, 12:17 am
Το μέλος Custom_F, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:30 pm

Custom_F έγραψε:
:smt005 :smt005 :smt005 Θα μουχε γυρισει το ματι!!!!!! Την καταλαβαινω, αλλα θα μουχε γυρισει το ματι!

Αν ήσουν στη θεση μου ή στη δικιά της;

:roll:
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Varda Elentári » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:31 pm

Άμα το όνομα είναι ολίγον τι άθλιο δεν το βρίσκω κομπλεξικό να θέλουν να το αλλάξουν. Εξάλλου την παλιά εκδοχή του ονόματός τους δεν την διάλεξαν αυτοί αλλά τους την κόλλησαν. Εγώ απ'τα νήπια είχα μια συμμαθήτρια που την φωνάζαμε Τασούλα. Μιλήσαμε πριν λίγους μήνες και μου είπε "Αναστασία με λένε" και δεν την κατηγορώ μιας και το Τασούλα δεν ακούγεται ωραίο, ειδικά για νέα κοπέλα.
Ai! laurië lantar lassi súrinen,
yéni únótimë ve rámar aldaron!
Άβαταρ μέλους
Varda Elentári
New poster

Δημοσ.: 459
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2015, 11:01 pm
Τοποθεσια: Taniquetil, Valinor
Το μέλος Varda Elentári, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:35 pm

Varda Elentári έγραψε: Άμα το όνομα είναι ολίγον τι άθλιο δεν το βρίσκω κομπλεξικό να θέλουν να το αλλάξουν. Εξάλλου την παλιά εκδοχή του ονόματός τους δεν την διάλεξαν αυτοί αλλά τους την κόλλησαν. Εγώ απ'τα νήπια είχα μια συμμαθήτρια που την φωνάζαμε Τασούλα. Μιλήσαμε πριν λίγους μήνες και μου είπε "Αναστασία με λένε" και δεν την κατηγορώ μιας και το Τασούλα δεν ακούγεται ωραίο, ειδικά για νέα κοπέλα.

Αν στο δημοτικό την έλεγες "Αναστασία" και σε διόρθωνε, για να της το κάνεις Τασούλα και μετά ξανάλλαζε γνώμη και το Τασούλα το θέλει "Αναστασία" και μετά στα 40 έρθει και σου πει με λένε "Αshtray" και στα 70 Τασού, στα 100 στον τάφο τι θα γράψουμε;
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Custom_F » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 5:37 pm

Cecily Anne έγραψε:
Custom_F έγραψε:

Αν ήσουν στη θεση μου ή στη δικιά της;

:roll:

Αν ημουν στη θεση σου.

Οκ, καταλαβαινω οτι θες να ταλλαξεις, αλλα... "Βρε δε μας... Εγω φταιω κουκλιτσα μου που σε χαιρετησα κιολας!" :lol:
Yochanan έγραψε:Eγώ φταίω ο μαλάκας που σεβάστηκα. Μια φορά γμω το φελέκι μου. Μια φορά. Σταδιάλο. Δεν είστε για τίποτα ρε.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Maniac poster

Δημοσ.: 11794
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 8th, 2013, 12:17 am
Το μέλος Custom_F, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Varda Elentári » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 6:01 pm

Cecily Anne έγραψε:
Varda Elentári έγραψε: Άμα το όνομα είναι ολίγον τι άθλιο δεν το βρίσκω κομπλεξικό να θέλουν να το αλλάξουν. Εξάλλου την παλιά εκδοχή του ονόματός τους δεν την διάλεξαν αυτοί αλλά τους την κόλλησαν. Εγώ απ'τα νήπια είχα μια συμμαθήτρια που την φωνάζαμε Τασούλα. Μιλήσαμε πριν λίγους μήνες και μου είπε "Αναστασία με λένε" και δεν την κατηγορώ μιας και το Τασούλα δεν ακούγεται ωραίο, ειδικά για νέα κοπέλα.

Αν στο δημοτικό την έλεγες "Αναστασία" και σε διόρθωνε, για να της το κάνεις Τασούλα και μετά ξανάλλαζε γνώμη και το Τασούλα το θέλει "Αναστασία" και μετά στα 40 έρθει και σου πει με λένε "Αshtray" και στα 70 Τασού, στα 100 στον τάφο τι θα γράψουμε;

Eις μνήμην της αγνωστης στρατιωτινας.
Ai! laurië lantar lassi súrinen,
yéni únótimë ve rámar aldaron!
Άβαταρ μέλους
Varda Elentári
New poster

Δημοσ.: 459
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2015, 11:01 pm
Τοποθεσια: Taniquetil, Valinor
Το μέλος Varda Elentári, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΛΕΩΝ » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 7:38 pm

Varda Elentári έγραψε: Άμα το όνομα είναι ολίγον τι άθλιο δεν το βρίσκω κομπλεξικό να θέλουν να το αλλάξουν.

εγώ το βρίσκω ως επι των πλειστων
«Θα έρθει ο καιρός που θα διευθύνουν τον κόσμο τα άναρχα και τα μπάλαλα, δηλαδή τα αναρχομπάλαλα»
Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝ
Extreme poster

Δημοσ.: 26553
Εγγραφη: Μάιος 26th, 2012, 10:43 am
Το μέλος ΛΕΩΝ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Gunilla » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 10:40 pm

εγώ θα ήθελα ν αλλάξω τόνο :oops:
I affect their imagination. It is the strongest power
Άβαταρ μέλους
Gunilla
Fast poster

Δημοσ.: 2623
Εγγραφη: Δεκέμβριος 20th, 2016, 5:08 pm
Το μέλος Gunilla, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Violet » Μάρτιος 2nd, 2017, 1:23 am

Η πιθανή αλλαγή του ονόματος δεν συνεπάγεται κόμπλεξ από μόνη της, φαίνεται (κυρίως) από άλλα πράγματα. Άλλο να θέλεις να κάνεις το Κωνσταντίνα Κόννυ γιατί έτσι και άλλο να μην σου αρέσει το Γκόλφω που κληρονόμησες από την γιαγιά σου.

Για μένα οι γονείς πριν αποφασίσουν να δώσουν το όνομα για να ευχαριστήσουν τον παππού ή την γιαγιά, θα έπρεπε να σκεφτούν ότι κάποια ονόματα είναι άθλια για τους περισσότερους, πιθανόν ΚΑΙ για το παιδί τους όταν είναι σε ηλικία να το κρίνει. Το ερώτημα είναι: αν δεν ήταν να βγάλεις τον παππού θα το έβγαζες; αν όχι, μην το βγάλεις καθόλου. Δεν θα πάθουμε και τίποτα αν δεν υπάρχουν 10 Μαρίες σε κάθε χώρο γιατί όλοι είχαν μια γιαγιά που την έλεγαν έτσι (χωρίς να σημαίνει ότι είναι άσχημα τέτοια ονόματα, απλά πολύ συνηθισμένα).
Φως! Περισσότερο Φως!
Άβαταρ μέλους
Violet
New poster

Δημοσ.: 402
Εγγραφη: Οκτώβριος 5th, 2014, 3:49 pm
Το μέλος Violet, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ψυχολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες