Ξεχναμε ή απωθουμε;

Ψυχή και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Ξεχναμε ή απωθουμε;

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Ιανουάριος 15th, 2018, 4:03 am

Ο λογος για τραυματικα γεγονοτα που μας συμβαινουν, που τα σκεφτομαστε συχνα, ίσως και καθημερινα, για χρονια, ωσπου καποτε σταματαμε να τα σκεφτομαστε (και σκεφτομαστε καποια καινουρια ενδεχομενως). Πιστευετε οτι αυτο ωφειλεται στην αδυναμια της μνημης να συγκρατησει λεπτομερειες απο το μακρυνο παρελθον ή μηπως το μυαλο μας βρισκει ενα τροπο να τα κρυψει και παρεμενουν στη μνημη απροσπελαστα;

Εγω ας πουμε θυμομουν για πολλα χρονια το μπουλιινγκ που μου εκαναν στην πρωτη Λυκειου -με ειχαν φερει σε μια ακραια ψυχολογικη κατασταση, νομιζω θυμομουν ολα τα συμβαντα, εχανα τον υπνο μου μερικες φορες. Χρονο με το χρονο βεβαια ξυπνουσαν οι μνημες πιο αραια. Ακομα και μετα την ηλικια των τριαντα ομως, φαντασιωνομουν οτι εντοπιζα εναν εναν τους βασανιστες μου και επαιρνα εκδικηση. Καποια στιγμη ομως ξεχασα. Τωρα θυμαμαι 3-4 συμβαντα αλλα και αυτα σαν εικονες μονο. Δε μπορω να ανακαλεσω καθολου τα συναισθηματα που ενιωθα εκεινη την εποχη. Ξερω οτι ηταν ασχημα απο τις αναλυσεις που εκανα για τα σχολικα μου χρονια.
Πάντα λοιπόν ο νικητής του νικημένου γράφει την ιστορία. Tο πρόσωπο του χτυπημένου παραλλάζει εκείνος που τον χτύπησε. Απ' τον κόσμο φεύγει ο αδύναμος, και πίσω μένει το ψέμα. Μ. Μπρεχτ
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσ.: 2641
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ξεχναμε ή απωθουμε;

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Ιανουάριος 15th, 2018, 7:32 am

Σε τι σου χρειάζονται εκείνες οι αναμνήσεις;
Ό,τι δεν φωτοσυνθέτει παρασιτεί.

«Δὲν ἀμολᾶμε τὴν ὀργή μας ὅπως τὴν αἰσθανόμαστε (ἀσυναρτήτοις λόγοις) ἀλλὰ ὅπως θὰ τῆς ἐπιτρεπόταν νὰ γίνει κοινῶς ἀντιληπτή, ἄν ὄχι καὶ παραδεκτή.» Κλινοσοφιστής
Άβαταρ μέλους
κάποιος_Νίκος
Extreme poster

Δημοσ.: 36281
Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 1:41 am
Τοποθεσια: Χαμένο νησί
Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Ιανουάριος 16th, 2018, 4:08 am

κάποιος_Νίκος έγραψε: Σε τι σου χρειάζονται εκείνες οι αναμνήσεις;

Καλη ερωτηση. Καποτε ευχομουν να ξεχασω. Τωρα θα ηθελα να θυμαμαι αλλα να μην με επηρεαζουν συναισθηματικα. Για να ξερω την αληθεια για τον κοσμο και για την ιστορια μου.
Πάντα λοιπόν ο νικητής του νικημένου γράφει την ιστορία. Tο πρόσωπο του χτυπημένου παραλλάζει εκείνος που τον χτύπησε. Απ' τον κόσμο φεύγει ο αδύναμος, και πίσω μένει το ψέμα. Μ. Μπρεχτ
Ορέστης_35
Fast poster

Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό jimbio » Ιανουάριος 16th, 2018, 11:00 am

Ρε μπας κι επηρεάστηκες κι εσύ από την αμισεία και τα λες αυτά τώρα;

Καλημέρα! :wave:
Άβαταρ μέλους
jimbio
Fast poster

Δημοσ.: 2127
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2014, 2:25 pm
Το μέλος jimbio, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Naida » Ιανουάριος 16th, 2018, 11:04 am

Δε μπορούμε να ξεχάσουμε. Δε γίνεται. Ούτε ακριβώς απωθούμε. Πιο πολύ θα έλεγα προσπερνάμε κατά κάποιο τρόπο.
Κάποια στιγμή θα νικήσουμε εμείς,
οι ελεύθεροι αυτής της γης.
Άβαταρ μέλους
Naida
Extreme poster

Δημοσ.: 32908
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2009, 10:28 am
Το μέλος Naida, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ίφιδα » Ιανουάριος 16th, 2018, 11:09 am

Απλά το ξεπέρασες Ορέστη

Δε ξεχνάμε.
Θάβουμε
Ξεπερνάμε
Μαθαίνουμε να ζούμε μ αυτό
Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Extreme poster

Δημοσ.: 27993
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 7:19 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Ίφιδα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Custom_F » Ιανουάριος 16th, 2018, 5:00 pm

Άλλες φορές ξεχνάμε, άλλες απωθούμε. Αναλόγως τον άνθρωπο, αναλόγως την κατάσταση.

Ίσως μετά από τόσα χρόνια κατάλαβες ότι δεν έχει νόημα η ανάκληση τέτοιων σκέψεων κ σιγά σιγά πήραν τη θέση τους άλλες, πιο σημαντικές πλέον για σένα, καθώς κ το μυαλό έχει κ αυτό μια χωρητικότητα, που αν τιγκαρει, για να δεχθεί νέα πληροφορία, ίσως πετάει κάποια άλλη.

Κάποιων ο οργανισμός έχει την άμυνα του να απωθεί δυσάρεστες αναμνήσεις, για να τους προφυλάξει. Συνήθως όμως, ξεχνάμε αυτά που δεν ανακαλούμε συχνά.

Το άγχος κ το στρες προκαλούν προβλήματα στη μνήμη κ θεωρώ πως είναι κ αιτία για την εκδήλωση διαφορων ασθενειων, όχι μόνο ψυχικών.

Εγώ ξεχνάω πολύ εύκολα, τόσο σημαντικά, όσο κ ασήμαντα γεγονότα. Ένα μέρος λόγω άγχους κ άλλο επειδή η θυμηση τους είναι υπερβολικά ψυχοφθόρα. Πολλές φορές θα προσπαθήσω να εκλογίκευσω με το ζορι καταστάσεις ή να συγχωρεσω ανθρώπους, μόνο κ μόνο επειδή η σκέψη του τι έχει γίνει ή του τι έχουν κάνει, είναι οδυνηρή κ δεν αντέχεται. Όταν συμβιβαστεις με ένα γεγονός, είναι πιο εύκολο να το ξεχάσεις.

Αυτά, όπως τα σκέφτομαι εγώ. Δεν λέω ότι είναι κ σωστά.
Yochanan έγραψε:Eγώ φταίω ο μαλάκας που σεβάστηκα. Μια φορά γμω το φελέκι μου. Μια φορά. Σταδιάλο. Δεν είστε για τίποτα ρε.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Maniac poster

Δημοσ.: 11912
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 8th, 2013, 12:17 am
Το μέλος Custom_F, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Ιανουάριος 16th, 2018, 7:47 pm

Χμ. Η αληθεια ειναι οτι ξεχναω και ευχαριστα πραγματα. Λεγεται οτι με τον υπνωτισμο μπορουν να ανακληθουν μνημες που ειχαμε ξεχασει. Ισως ο εγκεφαλος μας εχει πολλη μεγαλυτερη ικανοτητα αποθηκευσης δεδομενων απο οτι νομιζουμε.
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Custom_F » Ιανουάριος 16th, 2018, 7:58 pm

Ορέστης_35 έγραψε: Χμ. Η αληθεια ειναι οτι ξεχναω και ευχαριστα πραγματα. Λεγεται οτι με τον υπνωτισμο μπορουν να ανακληθουν μνημες που ειχαμε ξεχασει. Ισως ο εγκεφαλος μας εχει πολλη μεγαλυτερη ικανοτητα αποθηκευσης δεδομενων απο οτι νομιζουμε.

Αποθηκη εχει. Αναλογως ομως ποση ζημια του κανεις, καποια αρχεια καταστρεφονται, ειτε ολοκληρωτικα, ειτε μερος τους.

Παντα τα χειροτερα τα θυμομαστε πιο ευκολα. Χιλια καλα να μας κανει καποιος, εμεις θα θυμομαστε το ενα ασχημο. Τα καλα τα εχουμε λες και ειναι υποχρεωμενο το "συμπαν" να μας τα φερει καλα και μας ερχονται και μας φαινεται και φυσιολογικο, γιατι ετσι επρεπε! Ενω τα ασχημα, δε μας καθονται καλα, μας χαλανε, σκεφτομαστε και ξανασκεφτομαστε γιατι! Αντε να το ξεχασεις... Μονο αν ειναι να σε οδηγησει στην τρελα, ισως να το απωθησεις.

Ετσι νομιζω εγω, τελοσπαντων...
Yochanan έγραψε:Eγώ φταίω ο μαλάκας που σεβάστηκα. Μια φορά γμω το φελέκι μου. Μια φορά. Σταδιάλο. Δεν είστε για τίποτα ρε.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Maniac poster

Το μέλος Custom_F, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Ιανουάριος 16th, 2018, 8:03 pm

Εχω σκεφτει να κραταω ημερολογιο αλλα ειναι κουραστικο. Θα με εξχε βοηθησει ομως να μην επαναλαβω τα ιδια λαθη.
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Custom_F » Ιανουάριος 16th, 2018, 8:23 pm

Ορέστης_35 έγραψε: Εχω σκεφτει να κραταω ημερολογιο αλλα ειναι κουραστικο. Θα με εξχε βοηθησει ομως να μην επαναλαβω τα ιδια λαθη.

Δεν ξερω αν σε βοηθησει. Οι ανθρωποι δυσκολα αλλαζουμε. Αν ειναι στη φυση σου θελω να πω, δυσκολα θα παψεις να τα κανεις, μαλλον... Εγω επιμενω να κανω τα ιδια λαθη που εκανα. Οκ, οχι ολα, αλλα ενα παραδειγμα ειναι πως εμπιστευομαι ευκολα ανθρωπους, καθως δε μπορω να διακρινω την κακια που κρυβουν, ουτε ασφαλως παει το μυαλο μου οτι καποιος θελει να με βλαψει, και μετα μου τη φερνουν και μενω μλκς. Ξερω, ξερω... το δις εξαμαρτειν, αλλα για να μην αδικησω καποιον, την παταω εγω τελικα. Δε μπορω ομως να ειμαι και καχυποπτη συνεχως, καθως ειναι και αυτο κουραστικο.

Τωρα αν μιλαμε οτι χρειαστηκε μια φορα μονο να ξεχαστω και να κλεισω την πορτα πισω μου χωρις κλειδια... ναι... δεν το ξανακανα! Μεχρι τωρα δηλαδη.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Ιανουάριος 16th, 2018, 9:22 pm

Και εγω δεν ψυχολογω ευκολα ανθρωπους ωσπου να ειναι αργα.
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Custom_F » Ιανουάριος 16th, 2018, 9:52 pm

Ορέστης_35 έγραψε: Και εγω δεν ψυχολογω ευκολα ανθρωπους ωσπου να ειναι αργα.

Αυτο.

Προσπαθησα να σκεφτομαι οτι ολοι ειναι μλκς, αλλα σου ειπα, αν δεν τοχεις, δεν ειναι ευκολο νασαι συνεχεια μεναν συναγερμο στο κεφαλι.

Απο κει και περα, αν δεν μπορεις να αλλαξεις ενα προβλημα, ισως μπορεις να αλλαξεις αλλα πραγματα που ενδεχομενως να σε διευκολυνουν στη διαχειριση του. Ας πουμε... Την πατας συνεχεια με τους ανθρωπους; και μετα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο; Μαθε να μην σε νοιαζει και να βλεπεις το θετικο στα παντα. Οτι ας πουμε, θα μπορουσες να διαπιστωνες την κακια καποιου αρκετα αργοτερα οποτε και θα σου ειχε κανει ισως μεγαλυτερο κακο, να σε ειχε εκμεταλλευτει ακομη παραπανω. Μπορει να ειναι παρηγορια στον αρρωστο αυτα, αλλα ειναι μηχανισμοι για να μη σου στρεψει. Για μενα τουλαχιστον ειναι! χαχαχα Τι να κανουμε; Υπαρχουν ανθρωποι πιο εξυπνοι και πονηροι. Και αφου να τους αποφυγουμε ειναι δυσκολο, ας περιορισουμε το μεγεθος της επιρροης που εχουν πανω μας αυτα που κανουν. Η αλλη λυση ειναι να τους σπασουμε στο ξυλο, αλλα δεν το προτεινω. :lol:
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Ιανουάριος 16th, 2018, 10:36 pm

Εχω πολλους στη λιστα να δειρω αλλα θα ειναι σα να βγαζω ποτηρι νερο απ το πηγαδι. Δε στερευει η κακια της ανθρωποτητας. Αν μπορεις να σταματησεις την απωλεια πριν γινει μεγαλη, ειναι επιτευγμα, μην το υποτιμας.

Το φιλοσοφικο συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι στη ζωη μπορεις να εισαι λυκος ή προβατο αλλα τιποτα ενδιαμεσο. Αν δεν εισαι ετοιμος να κατασπαραξεις αθωους, αναγκαστικα θα κατασπαραχθεις ο ιδιος.

Εγω ειμαι απο τα ατομα που τα σταματανε ενοχλητικοι στο δρομο και τους πιανουν την κουβεντα και δε μπορω να τους διακοψω και να σηκωθω να φυγω. Βαλε και τα αλλα ελαττωματα... η χαρα του καθε πονηρου ειμαι.
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Custom_F » Ιανουάριος 16th, 2018, 11:04 pm

Ορέστης_35 έγραψε: Εχω πολλους στη λιστα να δειρω αλλα θα ειναι σα να βγαζω ποτηρι νερο απ το πηγαδι. Δε στερευει η κακια της ανθρωποτητας. Αν μπορεις να σταματησεις την απωλεια πριν γινει μεγαλη, ειναι επιτευγμα, μην το υποτιμας.

Το φιλοσοφικο συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι στη ζωη μπορεις να εισαι λυκος ή προβατο αλλα τιποτα ενδιαμεσο. Αν δεν εισαι ετοιμος να κατασπαραξεις αθωους, αναγκαστικα θα κατασπαραχθεις ο ιδιος.

Εγω ειμαι απο τα ατομα που τα σταματανε ενοχλητικοι στο δρομο και τους πιανουν την κουβεντα και δε μπορω να τους διακοψω και να σηκωθω να φυγω. Βαλε και τα αλλα ελαττωματα... η χαρα του καθε πονηρου ειμαι.

Ο,τι βλεπεις στη φυση, υπαρχει αναλογο και στους ανθρωπους. Δεν υπαρχουν μονο λυκοι και προβατα. Υπαρχουν και αλλοι. Τα δυο ακρα ομως, κανουν μεγαλυτερη εντυπωση παντα.

Δυστυχως ή ευτυχως για μενα, δε μπορω να κατασπαραξω ανθρωπους. Ισως ειμαι αρκετα υπομονετικη και χρειαζεται να με τσιγκλισουν παραπανω για να αντιδρασω. Αλλα και παλι μιλαμε για αντιδραση, οχι για σκοπο.

Καταλαβαινω τι λες. Εγω ειμαι απο κεινους που πχ θα με βρισει καποιος και γω θαπαντησω... Σας παρακαλω πολυ, μη μου μιλατε ετσι!". Ενταξει, σε δευτερο χρονο θα χωσω και γω, αλλα τι να το κανεις...

Θα πρεπει ισως να γινεις λιγο απαθης. Αλλα και αυτο δε γινεται επειδη το αποφασισες. Πρεπει να φας πολλα χαστουκια και να εισαι στο τσακ να μουρλαθεις, ωστε να λειτουργησει μηχανισμος προστασιας και να γινεις απαθης. Η απαθεια δεν ειναι ωραια. Σου στερει πραματα. Ολα ομως ειναι θεμα ζυγισματος και επιλογων. Ζυγιζεις και διαλεγεις αυτο που θα ειναι καλυτερο για σενα.

Ακομη θα μπορουσες να μαθεις να εχεις λιγο παραπανω σεβασμο στον εαυτο σου. Δεν ειναι κακο να διακοψεις καποιον. Ευγενικα και ομορφα παντα. Προσπαθησε την επομενη φορα. Διαφορετικα απαθεια. Κανε οτι δεν ακους. Μη σε νοιαζει. Προχωρα. Μια, δυο, τρεις, θα γινει ευκολο.

Παντως μην αισθανεσαι ασχημα. Ειμαστε και αλλοι η χαρα του πονηρου! :lol:
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Maniac poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Ψυχολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες