Ψυχική υγεία

Ψυχή και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

Ψυχική υγεία

Δημοσίευσηαπό Drimacos » Ιανουάριος 23rd, 2018, 9:15 am

Μεγαλώσαμε με τη σύζυγό μου δύο πολύ καλά παιδιά. Τα μεγαλώσαμε με πολλές θυσίες και πολλή, πολλή αγάπη. Τα κορίτσια μας σπούδασαν σε ΑΕΙ της Θεσσαλονίκης, έκαναν και μεταπτυχιακές σπουδές. Ήμουν εγώ που παρακίνησα την μεγάλη να φύγει έξω – δύο χρόνια αργότερα ακολούθησε και η μικρή. Τα παιδιά μου ζουν στη βόρεια Ευρώπη σε ξεχωριστές χώρες και μάλλον θα ζήσουν εκεί μόνιμα και νάμαι εγώ σ’ αυτή την ομάδα την έκτη δεκαετία της ζωής μου, με ψευδώνυμο για να μην εντοπιστώ, μιας και είμαι εκπαιδευτικός και στη χώρα μας αυτά τα θέματα είναι ταμπού ακόμη. Δυο χρόνια τώρα παλεύω με αγχώδη κατάθλιψη έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλα τα αντικαταθλιπτικά χωρίς σπουδαίο αποτέλεσμα.
Μόνη παρηγοριά η επί 32 έτη σύζυγός μου που με συμπαραστέκεται.
Φταίει πως ίσως υποσυνείδητα έχω ενοχές που «έσπρωξα» τα παιδιά μου έξω; Φταίει κάτι πιο πεζό, κάποια ανισορροπία στη χημεία του ταλαίπωρου μυαλού μου; Δεν ξέρω. Ξέρω όμως πως πονάμε η σύζυγός μου κι εγώ όταν αποχαιρετάμε τα παιδιά μας στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης. Τελευταία η γιατρός μου έδωσε ένα αντιεπιληπτικό, το Lyrica που ίσως με βοηθήσει.
Ελπίζω ότι αυτό τελικά θα λειτουργήσει και θα μπορέσω να ζήσω και πάλι.
Λοιπόν, έχει κάποιος κάποια εμπειρία από τη λήψη Lyrica / Pregabalin; Λειτουργεί; Οποιαδήποτε πληροφορία / εμπειρία θα ήταν πραγματικά χρήσιμη.
Τελικά, η ψυχική υγεία είναι κάτι που εκτιμάς μόνο όταν τη χάσεις…
Drimacos
New poster

Δημοσ.: 9
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2018, 8:18 pm
Το μέλος Drimacos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ψυχική υγεία

Δημοσίευσηαπό Doros » Ιανουάριος 23rd, 2018, 9:19 am

Drimacos έγραψε: Μεγαλώσαμε με τη σύζυγό μου δύο πολύ καλά παιδιά. Τα μεγαλώσαμε με πολλές θυσίες και πολλή, πολλή αγάπη. Τα κορίτσια μας σπούδασαν σε ΑΕΙ της Θεσσαλονίκης, έκαναν και μεταπτυχιακές σπουδές. Ήμουν εγώ που παρακίνησα την μεγάλη να φύγει έξω – δύο χρόνια αργότερα ακολούθησε και η μικρή. Τα παιδιά μου ζουν στη βόρεια Ευρώπη σε ξεχωριστές χώρες και μάλλον θα ζήσουν εκεί μόνιμα και νάμαι εγώ σ’ αυτή την ομάδα την έκτη δεκαετία της ζωής μου, με ψευδώνυμο για να μην εντοπιστώ, μιας και είμαι εκπαιδευτικός και στη χώρα μας αυτά τα θέματα είναι ταμπού ακόμη. Δυο χρόνια τώρα παλεύω με αγχώδη κατάθλιψη έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλα τα αντικαταθλιπτικά χωρίς σπουδαίο αποτέλεσμα.
Μόνη παρηγοριά η επί 32 έτη σύζυγός μου που με συμπαραστέκεται.
Φταίει πως ίσως υποσυνείδητα έχω ενοχές που «έσπρωξα» τα παιδιά μου έξω; Φταίει κάτι πιο πεζό, κάποια ανισορροπία στη χημεία του ταλαίπωρου μυαλού μου; Δεν ξέρω. Ξέρω όμως πως πονάμε η σύζυγός μου κι εγώ όταν αποχαιρετάμε τα παιδιά μας στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης. Τελευταία η γιατρός μου έδωσε ένα αντιεπιληπτικό, το Lyrica που ίσως με βοηθήσει.
Ελπίζω ότι αυτό τελικά θα λειτουργήσει και θα μπορέσω να ζήσω και πάλι.
Λοιπόν, έχει κάποιος κάποια εμπειρία από τη λήψη Lyrica / Pregabalin; Λειτουργεί; Οποιαδήποτε πληροφορία / εμπειρία θα ήταν πραγματικά χρήσιμη.
Τελικά, η ψυχική υγεία είναι κάτι που εκτιμάς μόνο όταν τη χάσεις…

οπως και ολα τα σημαντικα πραγματα.
Doros
New poster

Δημοσ.: 120
Εγγραφη: Ιανουάριος 19th, 2018, 6:15 am
Το μέλος Doros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Nero » Ιανουάριος 23rd, 2018, 9:21 am

Drimacos έγραψε: Δυο χρόνια τώρα παλεύω με αγχώδη κατάθλιψη έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλα τα αντικαταθλιπτικά χωρίς σπουδαίο αποτέλεσμα.

διάγνωση ή αυτοδιάγνωση? :smt017
iustum enim est bellum quibus necessarium, et pia arma ubi nulla nisi in armis spes est

A peaceful land,a quiet people

http://i.imgur.com/HB0fLMY.gif
Άβαταρ μέλους
Nero
Maniac poster

Δημοσ.: 18181
Εγγραφη: Ιανουάριος 23rd, 2014, 11:46 pm
Το μέλος Nero, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athos » Ιανουάριος 23rd, 2018, 9:24 am

είσαι συνταξιούχος να υποθέσω ;
Athos
Fast poster

Δημοσ.: 4165
Εγγραφη: Οκτώβριος 6th, 2004, 4:03 pm
Το μέλος Athos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athina__P » Ιανουάριος 23rd, 2018, 9:31 am

Καλώς ήρθες. Δεν έχω εμπειρία από φάρμακα και πιστεύω λίγα μέλη θα σου απαντήσουν ακόμα και εδώ επί του θέματος, γιατί πράγματι είναι ταμπού και αρκετά μέλη δεν ειναι μόνο ψευδώνυμα εδώ, έχουν συναντηθεί και γνωρίζονται. Υπάρχουν νομίζω και άλλοι χώροι που είναι πιο εξειδικευμένοι σε θέματα υγείας, στο ελληνικό και ξενόγλωσσο ιντερνετ που μπορείς να θέσεις τα ερωτήματά σου.

Από τη δική μου εμπειρία, πιστεύω ότι ιατρικοποιούμε πράγματα που δεν είναι πάντα μόνο ιατρικά, αλλά συναισθηματικά και κοινωνικά. Ναι, είναι φυσιολογικό νομίζω να είναι κανείς unhappy αν υπάρχουν αρκετοί παράγοντες στο περιβάλλον του που το προκαλούν αυτό.

Ως μαμά παιδιών στο δημοτικό, θα σου έλεγα ότι μάλλον θα ένιωθα με τις σημερινές συνθήκες περήφανη και χαρούμενη με το γεγονός ότι τα παιδιά μου κάτι καταφέρνουν στο εξωτερικό, ενώ με τις σημερινές συνθήκες δεν μπορούν να καταφέρουν κάτι εδώ. Φυσικά καταλαβαίνω ότι σου λείπουν τα παιδιά. Νομίζω ότι οι άνθρωποι από τη μέση ηλικία και πέρα αισθάνονται καλύτερα σε μικρά οικεία μέρη, με κοντινούς ανθρώπους, όπως στο χωριό. Ίσως πάλι και να έχω μια ωραιοποιημένη εικόνα. Εγώ έχω επιλέξει ένα δικό μου χωριό που με κάνει πολύ χαρούμενη. Δεν επένδυσα σε εξοχικό, είναι τόσο φτηνά να μένεις πλέον ΣΚ. Τέλος πάντων, ρωτάω ουσιαστικά αν έχεις πράγματα που σου δίνουν χαρά, αν παρατηρείς ότι μπορείς να "γυρίσεις" τα πράγματα αλλάζοντας συνθήκες στην καθημερινότητά σου. Γκρινιάζω εδώ μέσα ότι η ζωή του ανθρώπου έτσι όπως έχει γίνει σήμερα είναι υπερβολικά βαρετή...
Athina__P
Crazy poster

Δημοσ.: 6384
Εγγραφη: Απρίλιος 26th, 2015, 12:48 pm
Το μέλος Athina__P, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athina__P » Ιανουάριος 23rd, 2018, 9:41 am

Με τις σημερινές συνθήκες πάντα, μερικές γειτονιές στις μεγαλουπόλεις είναι πιο πολύ σαν χωριά, με την έννοια ότι οι άνθρωποι έχουν τους φίλους τους κοντά και τους βλέπουν κάθε μέρα. Έτσι όπως έχω προλάβει να καταλάβω τα πράγματα, μπαίνοντας στη μέση ηλικία, δύο πράγματα είναι αρκετά σημαντικά, να έχεις ανθρώπους να μιλάς στα αλήθεια αν γίνεται καθημερινά και να έχεις μια μινιμουμ φυσική δραστηριότητα που σε ευχαριστεί, όπως πχ να πηγαίνεις βόλτες που σε ευχαριστούν, να φτιάχνεις τον κήπο σου, να μαζεύεις ελιές κτλ.

Φυσικά όλα αυτά δεν μπορούν να σε γεμίσουν όπως θα το έκαναν τα παιδιά, μη λέμε χαζομάρες, αλλά σε απασχολούν με ευχάριστο τρόπο. Είναι και πολύ όμορφο να ακούς διαδικτυακά για μπαμπάδες που είναι τόσο δεμένοι με τα παιδιά τους.

Αντίστοιχες περιπτώσεις ακούω που γονείς επισκέπτονται συχνά πυκνά τα παιδιά τους, αν οι συνθήκες το επιτρέπουν και η δική σου δουλειά σου αφήνει αρκετό χρόνο για τέτοια.
Athina__P
Crazy poster

Το μέλος Athina__P, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Drimacos » Ιανουάριος 23rd, 2018, 11:02 am

Nero έγραψε:
Drimacos έγραψε: Δυο χρόνια τώρα παλεύω με αγχώδη κατάθλιψη έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλα τα αντικαταθλιπτικά χωρίς σπουδαίο αποτέλεσμα.

διάγνωση ή αυτοδιάγνωση? :smt017

Διάγνωση
Drimacos
New poster

Το μέλος Drimacos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Drimacos » Ιανουάριος 23rd, 2018, 11:04 am

Athos έγραψε: είσαι συνταξιούχος να υποθέσω ;

Όχι, εργάζομαι ακόμη, ευτυχώς!
Drimacos
New poster

Δημοσίευσηαπό nid de mare » Ιανουάριος 23rd, 2018, 11:30 am

Συμβουλή: κόψε τα ψυχοφάρμακα και βρες κάποιο ενδιαφέρον να απασχολείσαι εκτός της δουλειάς σου.
Όταν οι γονείς μου βρέθηκαν στη δική σου κατάσταση, ο πατέρας μου επικεντρώθηκε στα προσωπικά του ενδιαφέροντα και η μητέρα μου εμφάνισε υπερθυρεοειδισμό.
Προσπάθησε να επισκέπτεσαι κι εσύ τα παιδιά σου και να σκέφτεσαι πως όλα γίνονται για καλό σκοπό.
In romine tirmeno, Ne romine to fa, Imaginas per meno per imentira
Άβαταρ μέλους
nid de mare
New poster

Δημοσ.: 256
Εγγραφη: Ιανουάριος 18th, 2018, 11:49 am
Το μέλος nid de mare, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό alaska » Ιανουάριος 23rd, 2018, 12:08 pm

Drimacos έγραψε:
Φταίει πως ίσως υποσυνείδητα έχω ενοχές που «έσπρωξα» τα παιδιά μου έξω; Φταίει κάτι πιο πεζό, κάποια ανισορροπία στη χημεία του ταλαίπωρου μυαλού μου; Δεν ξέρω. Ξέρω όμως πως πονάμε η σύζυγός μου κι εγώ όταν αποχαιρετάμε τα παιδιά μας στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης.

Ενοχές γιατί; Κάνατε για τα παιδιά σας το καλύτερο που μπορούσατε και είχε αποτέλεσμα.
Για να γράφεις ότι τα παιδιά σου μάλλον θα ζήσουν εκεί μόνιμα, σημαίνει ότι είναι ευχαριστημένα από τη ζωή τους.
Από τη στιγμή που αφιερώσατε τη ζωή σας στις κόρες σας είναι απολύτως φυσικό να νοιώθετε μισοί τώρα που έφυγαν. Αυτό όμως θα μπορούσε να γίνει ακόμα και εντός της Ελλάδας.
Όταν με το καλό πάρεις σύνταξη θα μπορείτε να τις επισκέπτεσθε πιο συχνά κι όλα θα είναι καλύτερα. :wave:
ΟΙΑ ΗΩ Ω ΙΕ ΑΕΙ ΕΙ
Άβαταρ μέλους
alaska
Fast poster

Δημοσ.: 4688
Εγγραφη: Μάιος 31st, 2017, 11:37 am
Το μέλος alaska, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Ιανουάριος 23rd, 2018, 12:27 pm

Πρέπει να νιώθεις περήφανος που παρακίνησες τα παιδιά σου να ακολουθήσουν αυτο που αγαπουν και να είναι ικανά να ανταπεξέρχονται στη ζωή. Να μην ένιωθες περήφανος αν ήταν όλη μέρα για καφέ και ζήταγαν χαρτζιλίκι κοπροσκυλιάζοντας μπροστά απο ένα πισι στο φβ.

Απο την αλλη καταλαβαίνω οτι να νιώθεις τα παιδιά σου τόσο μακρυα και να τα βλέπεις μια στο τόσο είναι κάπως.
Έπραξες το σωστό όμως. Αυτό έχει σημασία. Έκανες το καλύτερο για αυτά.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35298
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Ιανουάριος 23rd, 2018, 12:39 pm

nid de mare έγραψε:Συμβουλή: κόψε τα ψυχοφάρμακα και βρες κάποιο ενδιαφέρον να απασχολείσαι εκτός της δουλειάς σου.
Όταν οι γονείς μου βρέθηκαν στη δική σου κατάσταση, ο πατέρας μου επικεντρώθηκε στα προσωπικά του ενδιαφέροντα και η μητέρα μου εμφάνισε υπερθυρεοειδισμό.
Προσπάθησε να επισκέπτεσαι κι εσύ τα παιδιά σου και να σκέφτεσαι πως όλα γίνονται για καλό σκοπό.

Καλο θα ηταν να μη δίνουμε συμβουλές ιατρικές σε ανθρώπους υπο παρακολούθηση οποιουδήποτε νοσήματος σε οποιοδήποτε όργανο (το κεφαλι ειναι κι αυτο ενα), ακομα και ιατροί με την ιδια ειδικότητα να ειμαστε, δεν τον εχουμε εξετάσει και δεν εχουμε δικαίωμα να εκφέρουμε γνώμη. Ποσο μαλλον να συγκρίνουμε την κατάθλιψη με τον θυρεοειδή. Προσωπική γνώμη εκφέρω, απο εκει και πέρα δικό σας θεμα.
So are you to my thoughts as food to life,
Or as sweet-seasoned showers are to the ground;
And for the peace of you I hold such strife
As ‘twixt a miser and his wealth is found.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Maniac poster

Δημοσ.: 13373
Εγγραφη: Μάρτιος 23rd, 2015, 8:51 pm
Το μέλος Cecily Anne, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athos » Ιανουάριος 23rd, 2018, 1:03 pm

Drimacos έγραψε:
Athos έγραψε: είσαι συνταξιούχος να υποθέσω ;

Όχι, εργάζομαι ακόμη, ευτυχώς!

Θεώρησε ότι έκλεισες τον μέχρι τώρα κύκλο ζωής σου με απόλυτη επιτυχία.
Πάρε σύνταξη αν μπορείς γιατί η δουλειά σε τραβάει πίσω στα παλιά
και άνοιξε ένα νέο κύκλο επικεντρωμένο στον εαυτό σου και απαλλαγμένο από πάσης φύσεως υποχρεώσεις.
Athos
Fast poster

Δημοσ.: 4165
Εγγραφη: Οκτώβριος 6th, 2004, 4:03 pm
Το μέλος Athos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralo » Ιανουάριος 23rd, 2018, 1:08 pm

γνώρισα μια αναδοχη μητέρα ετών 60 φευγα ενός παιδιού που το παράτησαν σε ίδρυμα (και ειχε προβλημα).
η μητερα αυτη ειχε ηδη παιδιά κάπου στα 30
φυσικά, το παιδί υποκειται στην επιμέλεια του κρατους αλλά μενει σε σπίτι , τρώει σε σπίτι, λεει αυτη τη συμπαθή κυριούλα "μαμά" και πηγαίνει σε δραστηριότητες της ηλικίας του.

:smt007
αν ξερεις να αγαπάς, δεν σταματάς. συνεχίζεις να βρίσκεις αφορμές
61+1+r

#dabda
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Δημοσ.: 8782
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2015, 6:56 pm
Το μέλος paralo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athina__P » Ιανουάριος 23rd, 2018, 9:12 pm

Οπότε, πώς βλέπεις τις απαντήσεις που πήρες μέχρι τώρα; Έγραψα κάτι που δεν ειναι ακριβώς υπέρ των φαρμάκων ως κυρίως λύση,γιατί είχα προσωπική εμπειρία μία φορά που είχα κάτι εντελώς άσχετο, οργανικό και μου είχαν γράψει κάτι σε αντικαταθλιπτικό που φυσικά δεν είχε αποτέλεσμα και είχε κάμποσες παρενέργειες. Τα αντικαταθλιπτικά θέλουν χρόνο για να δράσουν, αλλά προσωπικά σε πολλές περιπτώσεις τα βρίσκω σαν να παίρνεις φάρμακο για την αλλεργία όταν ξέρεις σε τι έχεις αλλεργία και δεν αποφεύγεις αυτό που στην προκαλεί αλλά παίρνεις και ένα φάρμακο με τις παρενέργειές του. Είχα διαβάσει τότε όσο μπορούσα για τα διάφορα αντικαταθλιπτικά σε ξένα φόρουμ και φυσικά δεν θυμάμαι τίποτα, πάνε πολλά χρόνια, αλλά δεν ήταν λίγοι αυτοί που είχαν δοκιμάσει διάφορες ουσίες. Άλλοι βρήκαν στο τέλος κάποια λύση σε αυτά, άλλοι ήταν ακόμα στο ψάξιμο, αρκετοί είχαν παρενέργειες όπως αύξηση βάρους που φέρνει άλλα προβλήματα με τη σειρά της από μια ηλικία και πέρα. Πάντως μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες για εμπειρίες ανθρώπων γύρω από αυτή την κατηγορία φαρμάκων.

Θεωρώντας ότι έχεις ανάγκη να βρεις κάτι να σε ανεβάσει ναι, αλλά παράλληλα μπορείς να κάνεις τη ζωή σου ουσιαστικά πιο ευχάριστη και με άλλους τρόπους.
Athina__P
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Ψυχολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες