Αντικαταθλιπτικά

Ψυχή και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

Αντικαταθλιπτικά

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 6th, 2018, 6:35 pm

15η μέρα και απλά αναρωτιέμαι για ποιο λόγο τα ξεκίνησα, για να γίνω χειρότερα; Μέχρι στιγμής "αντιμετωπίζω" και ανέχομαι μόνο παρενέργειες. Πριν ξεκινήσω την αγωγή είχα ήπια κατάθλιψη η οποία τώρα έχει γιγαντωθεί σε σημείο να θυμηθώ το πώς ήμουν πριν 2 χρόνια όταν ξυπνούσα και κοιμόμουν με την μοναδική επιθυμία να πεθάνω και με πλήρης ανηδονία. Τότε ο Θεός με φώτισε και το είχα παλέψει χωρίς αγωγή, ακόμη κι' αν χρειάστηκε χρόνος. Αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να είναι κάποιος σε κατάθλιψη ή (και) άγχος και να παίρνει φάρμακα προκειμένου να βγει από αυτή την κατάσταση και τότε να κινδυνεύει να κάνει πράξη τα όσα σκέφτεται! Κι' αν δεν λειτουργεί το φάρμακο, να γίνεται χειρότερα λόγω παρενεργειών. Οι ιδεοληψίες και οι ψυχαναγκασμοί της ιδεοψυχαναγκαστικής αυξήθηκαν, το ίδιο και κάποιες παραληρητικές ιδέες. Συνέχεια ζάλη, αύξηση όρεξης, υπνηλία, κόπωση, αν πριν δεν συγκεντρωνόμουν μια φορά, τώρα δεν μπορώ να συγκεντρωθώ x10. Σε 2ο βδομάδες όταν ξαναπάω στη γιατρό και μου αυξήσει την δόση απορώ πόσο χειρότερα μπορώ να γίνω. Είσαι σκατά και παίρνεις επιτέλους την απόφαση να δεις πώς είναι η ζωή χωρίς αυτό το πρόβλημα όταν το έχεις παλέψει χρόνια με όλους τους άλλους τρόπους και εναλλακτικές με θέληση και πείσμα, και στο τέλος καταλήγεις να γίνεσαι χειρότερα και αν σκέφτεσαι πως αν αυτή ήτανε η τελευταία σου ελπίδα για να ζήσεις κάτι διαφορετικό, τώρα χάνεται και αυτή.

Ανοίγω αυτό το θέμα όχι για να κατηγορήσω τα φάρμακα (γιατί ξέρω πως σε κάποιους λειτουργούν μια χαρά και χωρίς αυτά η ζωή τους θα ήτανε πολύ χειρότερη έως επικίνδυνη, και γι' αυτούς αλλά και για τους γύρω τους), αλλά για να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες. Όσοι ντρέπονται ή δεν θέλουν να γράψουν κάτι δημόσια ας μου γράψουν σε πμ...
Άμα δε μάθεις να χαϊδεύεις τις πληγές
δε θα σου φτάσει όλη η ζωή σου για να κλαις.~
Μια πεταλούδα που δαγκώνει τα φτερά της Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Δημοσ.: 423
Εγγραφη: Δεκέμβριος 12th, 2017, 1:43 am
Το μέλος bewilderedness, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Αντικαταθλιπτικά

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Φεβρουάριος 6th, 2018, 6:42 pm

bewilderedness έγραψε: Όσοι ντρέπονται ή δεν θέλουν να γράψουν κάτι δημόσια ας μου γράψουν σε πμ...

:smt061
Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 4841
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ST48410 » Φεβρουάριος 6th, 2018, 6:45 pm

Να γράψει όποιος θέλει και γνωρίζει απλά οι φίλοι που διαβάζουν και μπορεί να είναι και σχετικά μικροί να έχουν πάντα κατά νου πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πως αρμοδιότερος να κρίνει την δική τους αγωγή είναι μόνο ο γιατρός τους και όχι ένας "γνωστός" από το internet.

Από κάποιους γνωστούς που κάνουν χρήση (με ιατρική παρακολούθηση) και αναρωτιούνται αν πρέπει να συνεχίσουν έχω δει προβλήματα σε απότομες αλλαγές της αγωγής και περιπτώσεις δύσκολες όταν αυτή διακόπηκε για κάποιο λόγο. Δεν έχω εξειδικευμένη γνώση να συνεισφέρω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Casual Poster

Δημοσ.: 679
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2015, 9:31 pm
Το μέλος ST48410, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό fagano3 » Φεβρουάριος 6th, 2018, 6:50 pm

Ακομα και ψυχιατροι να ημασταν θα χρειαζομασταν το ιστορικο σου.

Θεωρω λαθος να ρωταμε αλλους ασθενεις για θεματα υγειας.Καθε ασθενης ειναι διαφορετικη περιπτωση και ουτε τις γνωσεις εχει αλλα ουτε και την αντικειμενικοτητα εχει να δωσει συμβουλες σε τετοια θεματα.
http://nihilspot.blogspot.com

Und wenn ich dich lieb habe, was geht's dich an?
Άβαταρ μέλους
fagano3
Maniac poster

Δημοσ.: 16234
Εγγραφη: Ιούνιος 30th, 2006, 10:07 pm
Τοποθεσια: ΗΗ
Το μέλος fagano3, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 6th, 2018, 6:58 pm

Είχα ξεκινήσει ένα φάρμακο που έχει αποσυρθεί από πολλές χώρες και έρευνες έγραφαν πως είναι εθιστικό. Δεν μπήκα επίτηδες πουθενά σε κανένα φόρουμ να διαβάσω εμπειρίες ασθενών, ούτε καν διάβασα το χαρτί του με τις παρενέργειες γιατί δεν ήθελα να επηρεαστώ ούτε υποσυνείδητα, ήμουνα αποφασισμένη αλλά και σίγουρη πως σε μένα όλα θα ήταν μια χαρά. 2 ΜΕΡΕΣ το άντεξα. Όταν μίλησα στη γιατρό, με έβγαλε τρελή και μου είπε πως ήταν η ιδέα μου και ότι επηρεάστηκα, ενώ άρχισα να το ψάχνω μόλις έπαθα ό,τι έπαθα. Οι ίδιοι οι γιατροί το παραδέχονται εκτός απ' την δική μου. Όταν την ρώτησα αν επηρεάζεται η ικανότητα στην οδήγηση, η συγκέντρωση, η όρεξη για φαγητό (αν γίνω βουβάλι δεν επηρεάζεται η ψυχολογία ε...; ) και άλλα που τα έγραφαν στο χαρτί (μετά τα είχα διαβάσει) ήταν κατηγορηματικά αρνητική. Η στατιστική όπως και να το κάνουμε ΕΙΝΑΙ σημαντική γιατί αυτά που καταγράφονται παρατηρούνται από τους ασθενείς, και έχουν παρατηρηθεί τόσες αυτοκτονίες με το ξεκίνημά τους, μέχρι και φόνοι. Και ήδη από το οικογενειακό μου περιβάλλον έχω αντιμετωπίσει διάφορα σοβαρά. Από τους γιατρούς αν μη τι άλλο θέλω εντυμότητα και αλήθεια. Άλλοι το παραδέχονται και είναι δίπλα σου και ενδιαφέρονται. Γι' αυτό δεν εμπιστεύομαι πια την δική μου. Έχω μιλήσει και με άλλους γιατρούς και σκοπεύω να αλλάξω, αλλά ναι και οι εμπειρίες των άλλων είναι σημαντικές ακόμη και αν όντως ισχύει ότι στον κάθε οργανισμό το κάθε φάρμακο λειτουργεί διαφορετικά. Δεν είναι κακό να ρωτάς και να το ψάχνεις. Δεν λειτουργώ ούτως ή άλλως στα τυφλά και χωρίς καθοδήγηση, αλλά μέχρι στιγμής δεν εμπιστεύομαι την γιατρό που μου αρνείται τα αυτονόητα.
Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Το μέλος bewilderedness, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athina__P » Φεβρουάριος 6th, 2018, 7:05 pm

Είναι αλήθεια ότι έχουν παρενέργειες και υπάρχουν αρκετές συζητήσεις σε εξειδκευμένα φόρουμ του εξωτερικού κυρίως που θα βρεις ακρετές πληροφορίες σχετικά με το τι να περιμένεις. Επίσης, κράτα ως σκέψη ότι σε φόρουμ τέτοια γράφουν κυρίως αυτοί που δεν βρήκαν λύση με την πρώτη και είναι στο ψάξιμο.
Athina__P
Crazy poster

Δημοσ.: 6361
Εγγραφη: Απρίλιος 26th, 2015, 12:48 pm
Το μέλος Athina__P, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 6th, 2018, 7:10 pm

Δεν είμαι καλή στα αγγλικά γαμώτο :(
Θα γράψω και στο e-psychology που είναι ελληνικό αλλά είπα να γράψω και εδώ γιατί αν και οι περισσότεροι δεν μιλάνε ξέρω πως αρκετοί (θα) αντιμετωπίζουν θεματάκια.
Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Δημοσίευσηαπό Athina__P » Φεβρουάριος 6th, 2018, 7:12 pm

Athina__P
Crazy poster

Δημοσ.: 6361
Εγγραφη: Απρίλιος 26th, 2015, 12:48 pm
Το μέλος Athina__P, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 6th, 2018, 7:18 pm

Thanks! Θυμάσαι και το αγγλικό φόρουμ που μπήκες για να ρίξω μια ματιά έστω;
Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Φεβρουάριος 6th, 2018, 7:24 pm

Να αλλάξεις ιατρό, να ψάξεις για έναν έμπειρο και αποτελεσματικό.
Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 4841
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 6th, 2018, 7:30 pm

Στον μήνα θα πάω ξανά στην γιατρό μου να της ξαναμιλήσω σοβαρά και για να μου αυξήσει την δόση, θα δω τι έχει να μου πει και αν δεν με καλύψει πάλι θα πάω σε έναν άλλον που εκτιμώ, που ξέρω ότι είναι έμπειρος και που αν μη τι άλλο δεν σε φλομώνει στα ψέματα. Ελπίζω να μην χρειαστεί να αλλάξω ξανά φάρμακο, και να μην γίνω χειρότερα όταν αυξηθεί η δόση. Διάβασα πως στις 2ο βδομάδες ξεκινούν να λειτουργούν αλλά εγώ γίνομαι χειρότερα. Γι' αυτό ρωτάω για διάφορες εμπειρίες. Πότε ξεκίνησαν να λειτουργούν, για τι πράγμα/ασθένεια, αν χρειάστηκε να αλλάξουν πολλές φορές αγωγή, για πόσο καιρό κτλ.
Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Δημοσίευσηαπό Gunilla » Φεβρουάριος 6th, 2018, 7:35 pm

μην απογοητεύεσαι χαρά μου,
για αρχή ψάξε να βρεις έναν γιατρό που να
σε κάνει να αισθάνεσαι καλά, τουλάχιστον
ως προς τις απαντήσεις που σου δίνει, πες
του αναλυτικά πώς αισθάνεσαι με την ουσία
που έχεις ξεκινήσει, διότι μπορεί απλώς
να μη σου ταιριάζει.

υπάρχουν πολλών ειδών αντικαταθιπτικές
ουσίες, ίσως κάποια άλλη να σου ταιριάζει
περισσότερο, χωρίς πολλές δυσάρεστες
παρενέργειες

είναι μια περίοδος που χρειάζεται πολλή
υπομονή, αλλά όλα θα πάνε καλά, και μια
μέρα θα μπορέσεις και πάλι να αισθανθείς
ήρεμη (απ όλα αυτά) και δυνατή ώστε
να μπορείς ν αντιμετωπίσεις τα καθημερινά
σκατά της ζωής : ))
Άβαταρ μέλους
Gunilla
Fast poster

Δημοσ.: 3246
Εγγραφη: Δεκέμβριος 20th, 2016, 5:08 pm
Το μέλος Gunilla, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 6th, 2018, 8:35 pm

Αυτό ελπίζω κι' εγώ...
Σ' ευχαριστώ βρε Γκουνιλάκι!
Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Φεβρουάριος 6th, 2018, 10:54 pm

Η αποψη μου ειναι οτι για πραγματα που δεν μπορουμε να ειμαστε ειδικοι οπως ειναι η υγεια το καλυτερο ειναι να παιρνουμε πολλες γνωμες απο διαφορετικους ειδικους και να το κανουμε νωρις ωστε να επιλεξουμε εκεινον που ενστικτωδως μας κανει να νιωσουμε μεγαλυτερη εμπιστοσυνη.
Πάντα λοιπόν ο νικητής του νικημένου γράφει την ιστορία. Tο πρόσωπο του χτυπημένου παραλλάζει εκείνος που τον χτύπησε. Απ' τον κόσμο φεύγει ο αδύναμος, και πίσω μένει το ψέμα. Μ. Μπρεχτ
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσ.: 2633
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bewilderedness » Φεβρουάριος 6th, 2018, 11:08 pm

Ορέστης_35 έγραψε: Η αποψη μου ειναι οτι για πραγματα που δεν μπορουμε να ειμαστε ειδικοι οπως ειναι η υγεια το καλυτερο ειναι να παιρνουμε πολλες γνωμες απο διαφορετικους ειδικους και να το κανουμε νωρις ωστε να επιλεξουμε εκεινον που ενστικτωδως μας κανει να νιωσουμε μεγαλυτερη εμπιστοσυνη.

Ναι. Μάλλον θα αλλάξω. Με την γιατρό αυτή νιώθω πως δεν μπορώ να συζητήσω σοβαρά. Της μιλάς και χαζογελάει όλη την ώρα... Νομίζω πως είναι η άμυνά της για να αντέξει κι' αυτή. Είναι πολύ δύσκολη και ψυχοφθόρα δουλειά. Με τον άλλο ένιωσα άνετα από την αρχή, + ότι προσπάθησε να μου μιλήσει πατρικά με οικειότητα και μου είχε πει πως και ο ίδιος δοκίμασε αντικαταθλιπτικά και τα διέκοψε (δεν ξέρω αν αληθεύει βέβαια) και ότι πολλές φορές νιώθει πως από αυτά που ακούει επηρεάζεται και πιάνει τον εαυτό του να αναρωτιέται πολλές φορές τι είναι αλήθεια και τι ψέμα! Ακούγεται αρνητικό αλλά αν το καλοσκεφτείτε είναι αναμενόμενο κάποια στιγμή από τόσα που αναγκάζεσαι να ακούς, να αναρωτιέσαι τελικά, και εκτίμησα που μου τα είπε όλα αυτά και που ήταν ντόμπρος ως προς τις παρενέργειες και όλες τις υπόλοιπες ανησυχίες και σκέψεις μου, γιατί ένιωσα να με καταλαβαίνει κιόλας. Δεν ξέρω τι σκεφτόμουν και πήγα στην άλλη. Ίσως επειδή είναι στην πόλη μου και γυναίκα, άρα θα συζητούσα πιο άνετα αλλά καμία σχέση τελικά. Τεσπα μακάρι το μόνο πρόβλημα τελικά να είναι ο/η γιατρός και να βρω ουσία που μου ταιριάζει και πιάνει για την περίπτωσή μου.
Άβαταρ μέλους
bewilderedness
New poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Ψυχολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες