Syberia 3 Benoit Sokal

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Syberia 3 Benoit Sokal

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιούνιος 16th, 2017, 2:12 am

Όταν λες προβληματικής ανάπτυξης?
Παρωχημένα-από άποψη εφέ, γραφικών κτλ ας είναι, προσωπικά δεν με νοιάζει, αν έμενε δηλαδή με τα δεδομένα του Syberia1 δεν θα είχα κανένα πρόβλημα

Δεκαπόσα χρόνια, παιχνίδι θρύλος και τεχνικά θέματα...? :smt010

-Somewhere under all that technical and gameplay-related mess you can catch a glimpse of good old Syberia, but overall the game is so poor that as a fan of the series it made me want to hurt myself. [06/2017, p.52]

- Syberia 3 is a missed opportunity. The game has a nice story and some puzzles are very fun to solve, but the bad controls, the drops in framerate and the awful lip syncing ruin the experience.

-At the end of the day, playing Syberia 3 is an exercise in patience that’s hardly worth the effort. With bad writing, immersion killing issues such as bad English voice acting, unresponsive controls and general lack of polish, there’s almost no reason for adventure games fans to pick up Syberia 3. Puzzles are the only saving grace of a game that definitely required more time in the oven.

http://www.metacritic.com/game/pc/syberia-3/critic-reviews
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Stupidella
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσ.: 20909
Εγγραφη: Μάιος 28th, 2011, 7:13 pm
Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Φινγκόλφιν » Ιούνιος 16th, 2017, 2:28 am

Γραφικός έγραψε: Θα ήθελα να ξέρω την γνώμη του Τσουρινάκη :smt012

Νομίζω πως έχει κρεμάσει ποντίκι πια.

Σουβλίτσα έγραψε: Όταν λες προβληματικής ανάπτυξης?
Παρωχημένα-από άποψη εφέ, γραφικών κτλ ας είναι, προσωπικά δεν με νοιάζει, αν έμενε δηλαδή με τα δεδομένα του Syberia1 δεν θα είχα κανένα πρόβλημα

Δεκαπόσα χρόνια, παιχνίδι θρύλος και τεχνικά θέματα...? :smt010

-Somewhere under all that technical and gameplay-related mess you can catch a glimpse of good old Syberia, but overall the game is so poor that as a fan of the series it made me want to hurt myself. [06/2017, p.52]

- Syberia 3 is a missed opportunity. The game has a nice story and some puzzles are very fun to solve, but the bad controls, the drops in framerate and the awful lip syncing ruin the experience.

-At the end of the day, playing Syberia 3 is an exercise in patience that’s hardly worth the effort. With bad writing, immersion killing issues such as bad English voice acting, unresponsive controls and general lack of polish, there’s almost no reason for adventure games fans to pick up Syberia 3. Puzzles are the only saving grace of a game that definitely required more time in the oven.

http://www.metacritic.com/game/pc/syberia-3/critic-reviews

Σχεδιαστικά παρωχημένο, όχι τόσο ο τεχνικός τομέας.

Προβληματική ανάπτυξη μπορεί να είναι χίλια-δυο: να περιφέρεται ο κώδικας από στούντιο σε στούντιο χωρίς κάποια βασική συνισταμένη ως προς το πως θα είναι το παιχνίδι, τεχνικά προβλήματα που δεν μπορούν να λυθούν, εσωτερικές διαμάχες από τους δημιουργούς, κακή οργάνωση, έλλειψη χρημάτων, παρεμβάσεις από τον εκδότη κτλ.

Το Syberia συγκεκριμένα είχε φάει πολλές καθυστερήσεις και αναβολές που λογικά σημαίνει πως ο κώδικας ήταν ένα buggy χάος. Τα τεχνικά προβλήματα που διαβάζεις κάποια στιγμή θα λυθούν φαντάζομαι ή τουλάχιστον θα μαζευτούν κάπως. Τα προβλήματα στο γκεϊμπλέι που είχα διαβάσει όμως δύσκολα διορθώνονται.
Άβαταρ μέλους
Φινγκόλφιν
Crazy poster

Δημοσ.: 7198
Εγγραφη: Ιούλιος 20th, 2013, 11:34 pm
Το μέλος Φινγκόλφιν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιούνιος 16th, 2017, 2:40 am

Για το gameplay φαντάζομαι πως όντως..

Τεσπα, και πάλι όμως θέλω πολύ να το παίξω.
Άρα πρέπει να ψάξω για -μεταχειρισμένο-ps4 :smt003
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Stupidella
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούνιος 16th, 2017, 3:19 am

Φινγκόλφιν έγραψε:

Ίσως και πνεύμα, μιας και πρέπει να είναι αρκετά μεγάλος.
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 58334
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Φινγκόλφιν » Ιούνιος 16th, 2017, 1:22 pm

Α, βγήκε προχθές αναβάθμιση:

Major Point and Click Update! Patch Note 2.0 PC [14/06/2017]

Greetings all. We are continuing to take your feedback into account while working hard to give you the best possible gaming experience. With this in mind, we're getting back to you today with a highly-anticipated patch that adds a Point and Click mode, so you can go through the entire game using only your mouse. A lot of you have been asking for this; now it's here. We also added a few gameplay improvements and some minor bug corrections.

Controls:
- Addition of a Point and Click - "mouse only" - mode:

- now the player can click on the spot he or she wants to move to
- all interactions can now be 100% completed using the mouse

- We've corrected a visual bug where the interface wasn't displaying the right keys for using or interacting with objects. The keys are now correctly displayed.

Gameplay:
- The cursor has been revamped to make it easier to see in all circumstances (including on white backgrounds).
- We've added a visual indication in the form of a rotation icon during the knife tutorial on 3D object manipulation.

Audio:
- We've corrected a bug that occurred when the player finished the game: the music would stop during the credits and on returning to the main menu. The music now plays properly.
- We've corrected a bug in the German version of the game: in some cases, dialog was cut partway through. All of the dialog is now played to the end.

Text:
- We've corrected some of the text in the German and Spanish versions to make the translation more accurate.
- Correction of a bug that stopped some sub-titles from being displayed

Optimization:
- Improved framerate in the following level: Hospital
- Improved framerate in the following level: Bridge Over the River Balatom

http://steamcommunity.com/app/464340/allnews/
Άβαταρ μέλους
Φινγκόλφιν
Crazy poster

Δημοσ.: 7198
Εγγραφη: Ιούλιος 20th, 2013, 11:34 pm
Το μέλος Φινγκόλφιν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιούνιος 16th, 2017, 2:18 pm

Καθόμουν και διάβαζα κριτικές εχθές, το παιχνίδι έχει φάει απιστευτο θάψιμο και όχι άδικα όπως φαίνεται.

Τo framerate, βοήθησε λίγο, έχει να κάνει με την κίνηση στον χώρο σε 3d, εκεί έπεσαν πολλά θαψίματα.
Το gameplay πρέπει όντως να είναι άθλιο για τα δεδομένα ενός τέτοιου πολυαναμενόμενου παιχνιδιού.

Κάτι άλλο -σοκαριστικό για εμένα-είναι οτι έχει timed puzzles..
Stupidella
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιούλιος 16th, 2017, 9:52 pm

Hellegennes έγραψε: Αν θέλετε κλασικό point and click με εξαιρετικά γραφικά και σύγχρονο, παίξτε οπωσδήποτε το Broken Sword 5, που είναι του 2014. Το τρίτο και το τέταρτο της σειράς είχαν μεταφερθεί σε 3D, εγκαταλείποντας το παλιό στυλ, αλλά με το πέμπτο της σειράς επέστρεψαν στο παλιό καλό φορμάτ, που αποδεδειγμένα δουλεύει καλύτερα για adventures. Συν τοις άλλοις, τα δυσδιάστατα καρτουνίστικα γραφικά φαίνονται πάντα όμορφα, ακόμα κι αν είναι χαμηλής ανάλυσης (στο BS5 είναι HD), σε αντίθεση με το 3D που λίγα χρόνια μετά φαίνεται κακάσχημο.

Το έπαιξα τελικά το bs5 και μου φάνηκε κάκιστο!
Πολύ διάλογοι και μπλα μπλα και από γρίφους σχεδόν απολύτως τίποτα. :-?
Κακό ending
Για τα γραφικά δεν θα μιλήσω, έπαιζα σε χάλια ανάλυση αλλιώς δεν γινόταν στο λαπτοπ μου.
Βέβαια δεν έχω πρόβλημα με το παλιό στυλ, το προτιμώ για αυτά τα παιχνίδια από τα σημερινά τρισιδιάστατα.

Για το syberia, αν το έχει παίξει κανείς ας μας πει δυο κουβέντες
(να μας πει και πού το βρήκε.. :smt003 )
Stupidella
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 17th, 2017, 12:48 am

Σουβλίτσα έγραψε:
Το έπαιξα τελικά το bs5 και μου φάνηκε κάκιστο!
Πολύ διάλογοι και μπλα μπλα και από γρίφους σχεδόν απολύτως τίποτα. :-?
Κακό ending
Για τα γραφικά δεν θα μιλήσω, έπαιζα σε χάλια ανάλυση αλλιώς δεν γινόταν στο λαπτοπ μου.
Βέβαια δεν έχω πρόβλημα με το παλιό στυλ, το προτιμώ για αυτά τα παιχνίδια από τα σημερινά τρισιδιάστατα.

Είναι story-driven όλη η σειρά. Από γρίφους έχει πάρα πολλούς για σημερινό adventure. Μιας και είναι του θέματος, τα Syberia είχαν ελάχιστους γρίφους και σχεδόν μηδενικό interaction. Πού να δεις άλλα σημερινά adventures που είναι στην πλειοψηφία τους interactive movies. Σημασία για ένα adventure έχει περισσότερο η ιστορία και οι χαρακτήρες. Το BS5 έχει πολύ καλούς χαρακτήρες, ιστορία, χιούμορ, ατμόσφαιρα. Το τέλος του είναι κάπως απότομο, αλλά πού να δεις τα προηγούμενα της σειράς. Ειδικά το BS4.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιούλιος 17th, 2017, 1:57 pm

Διαφωνώ, το καλό στόρυ είναι απαραίτητο αλλά να μην είναι μόνο αυτό όλο το παιχνίδι.

Το 5 έχει όλα αυτά που είπες (χιούμορ, ατμόσφαιρα κτλ) όμως με κούρασαν οι συνεχόμενοι και μονότονοι διάλογοι χωρίς το ανάλογο ενδιαφέρον στους γρίφους.
Έχω παίξει κάμποσα adventure, ή εγώ μεγάλωσα και άλλαξα ή δεν θυμάμαι να ήταν τόσο χάλια οι γρίφοι σε άλλα παιχνίδια.Τα brokensword δεν τα θυμάμαι έτσι. Αλλά μπορεί να ισχύει και το οτι δεν θυμάμαι καλά.
Stupidella
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 17th, 2017, 3:30 pm

Έχουνε αλλάξει πολύ. Ή μην παίζεις πια καθόλου adventures ή παίζε μόνο της Daedalic Entertainment. Το A New Beginning είναι κατά την γνώμη μου κορυφαίο και θα σου θυμίσει παλιότερες εποχές. Ζωγραφισμένα 2D γραφικά, εξαιρετικό σενάριο, χαρακτήρες, εξερεύνηση και μπόλικοι γρίφοι.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιούλιος 17th, 2017, 3:59 pm

Α, ευχαριστώ πολύ!
Για να δούμε, θα το βρω αυτό το παιχνίδι. Στην αγορά? :lol:
Stupidella
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Σεπτέμβριος 9th, 2017, 7:15 pm

Κανένα νέο έχουμε? Το έπαιξε κανείς?

Βασικά, θα ήθελα αν βρίσκεται κάποιο λινκ για κανένα καλό adventure σε pc!!! Ε συντροφάκια??? :smt003
Stupidella
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Yochanan » Σεπτέμβριος 9th, 2017, 7:18 pm

Hellegennes έγραψε:
Φινγκόλφιν έγραψε:

Ίσως και πνεύμα, μιας και πρέπει να είναι αρκετά μεγάλος.

το pc master κυκλοφορει ακομα παιδια; δεν το εχω πετυχει τελευταιες φορες που εχω κατεβει...
I Yochanan have foresuffered all
enacted in the same phorum thread
I who protested at the Berlin Wall
And toured in Europe with the Grateful Dead
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Extreme poster

Δημοσ.: 28909
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2005, 7:01 pm
Το μέλος Yochanan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό migisukhoi » Σεπτέμβριος 9th, 2017, 7:24 pm

Όχι το pc master πέθανε.

Από adventures και 'γω ψάχνομαι τώρα τελευταία και πάλι καθώς είναι το είδος που με μεγάλωσε, καθώς το πρώτο που έπαιξα ήταν το Loom το 1992... Αλλά επειδή ήμουν μικρός ηλικιακά δεν καταλάβαινα και πολλά.

Αξίζει το Thimbleweed Park που θυμίζει τις παλιές καλές εποχές των Adventures... Επηρεασμένο από το Maniac Mansion... Αξίζει να το αγοράσει κανείς μέσω Steam. Πλέον η μόδα είναι τα handmade καρτουνίστικα γραφικά των 1990s.

Βγήκε και το Full Throttle σε HD, αλλά εγώ θα ήθελα και το Fate Of Atlantis (δεν αφήνει η Disney να το κυκλοφορήσουν κάποιοι προγραμματιστές που το έχουν κατά 95% έτοιμο) και το The Last Crusade.

Πρόσφατα ξεκίνησα το Gabriel Knight Sins Of The Fathers σε ΗD.

Πάντως για adventures εδώ ενημερωνόμαστε και στα Ελληνικά... http://www.adventureadvocate.gr
He who commands the past controls the future...
He who controls the future conquers the past....
Άβαταρ μέλους
migisukhoi
Fast poster

Δημοσ.: 3918
Εγγραφη: Απρίλιος 1st, 2005, 2:57 pm
Τοποθεσια: U.S.S.R.
Το μέλος migisukhoi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sys3x » Σεπτέμβριος 9th, 2017, 7:24 pm

Yochanan έγραψε:

το pc master κυκλοφορει ακομα παιδια; δεν το εχω πετυχει τελευταιες φορες που εχω κατεβει...

Κυκλοφορεί ρε απλά το χουν κάνει αόρατο για σκύλους, Εβραίους και μαύρους.
·

Αν δεν είμασταν σπίρτα θα καίαμε για πάντα.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Δημοσ.: 6387
Εγγραφη: Οκτώβριος 21st, 2011, 8:05 am
Το μέλος sys3x, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Παιχνίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες